ayak mantarı ayak mantarı Ayak Mantarı Hastalığı Nedir? ayak mantar
ayak mantarı

Ayak Mantarı Hastalığı Nedir?

Ayak mantarı hastalığının tıp dilinde ki adı Tinea Pedisdir. Ayak mantarı, çok yaygın bir cilt problemidir. Ayak mantarı karanlık, nemli ve sıcak olan ortamlarda üreyebilen mikroorganizmalardır. Ayak derisinde daha çok yetişkin ve ergenlik çağında ki erkeklerde görülür. Bayanlarda ise kadınlar ve 12 yaşından yaşından küçük kız çocuklarında nadir olsa da görülebilir. Ayak mantarı tedavi edilmediği takdirde ayağın diğer bölgelerine de yayılabilen ciddi bir rahatsızlıktır. Ayak derinizin çatlayıp ağrılı ve derin yarıklar oluşmasına neden olabilir.

Ayak Mantarı Nasıl Oluşur?

Ayak mantarının üreyebilmesi için ayakkabılarımız oldukça müsait bir yerdir. Uzun süre kapalı ve dar ayakkabıların giyilmesi,  duş aldıktan sonra ayağın kurutulmaması ve aşırı şekilde terlemesi gibi durumlarda ayak mantarı oluşabilir.

Ayak Mantarı Görüntüsü Nasıldır?

Bulunan ayak mantarı kişiden kişiye göre farklı görünebilir. Bazı insanlarda sadece ayak parmakları arasında soyulma, kepeklenme ve kaşıntılı bir şekilde görünürken, bazılarında ise ayak tabını ve yanlarında kepeklenme, kızarıklık ve su toplayan yaralar görülebilir. Kimi ayak mantarı hastaları ise ayak parmak aralarında tatlı bir kaşıntının meydana gelerek görüldüğünü söylemektedir.

Ayak Mantarı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Ayakta kızarıklık olabilir.

Kaşınma, yanma ve mantar bölgesinde sızlama görülebilir.

Ayak tabanı, parmakları ve tırnaklarda kızarıklık inflamasyon oluşabilir.

Ayak bölgesinde kabuklanıp dökülmeler olabilir.

Tırnakta renk değişikliği, kabalaşma ve kalınlaşma gelişebilir.

İçi su toplamış yaralar gözlemlenebilir.

Ayak Mantarı Bulaşıcı mıdır?

Ayak mantarı çok seri ve çabuk bulaşabilen bir hastalıktır. Özellikle kişisel eşyaların başkaları tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilir. Kullandığınız terlik, çorap ya da buna benzer kişisel eşyalarınızı paylaşmamaya ya da bir başkasınınkini kullanmamaya dikkat edilmelidir. Dikkat etmemiz gereken bazı alanlar vardır. Bunlar;

Havuzlar, plajlar, güzellik salonları, jimnastik kulüpleri, yatılı okullar, camiler, ortak kullanılan havlu, ayakkabı ve terliğin bulunduğu ortamlarda bulaşma ihtimali yüksektir.

Ayak Mantarından Kurtulma Yöntemleri;

  • Ayağımız temiz, serin ve kuru tutulmalıdır.
  • Yün, pamuklu veya bunlar gibi ter emici çoraplar giyilmelidir.
  • Tırnak kesimlerine dikkat edilmelidir, kısa ve düz kesilmelidir.
  • Ayakkabılar ayağa tam olmalıdır, dar, yüksek topuklu yıpranmış ve eski ayakkabılar kullanılmamalıdır.
  • Çorapsız ayakkabı giyilmemelidir.
  • Mantar sporunun yüksek olacağı yerlerde yalın ayak yürümeyiniz; banyo zemini, duşlar, soyunma odaları, yüzme salonları, hamamlar vs.
  • Cilde sürülen ilaçlarla veya ağız yoluyla alınabilecek ideal ilaçlar kullanılmalıdır.
  • Mantarın çok sık görüldüğü yerlere antibiyotik tedavisi uygulanabilir.

Ayak Mantarına İyi Gelen Bitkisel Yöntemler Nelerdir?

Birer tutam oğulotu, yabani kekik, gül ve çilek atılarak su kaynatılır, kaynatıldıktan sonra karışım soğuduktan sonra süzülerek içilir.

1 ölçü elma sirkesi, dört ölçü ılık su ile karıştırılır. Ayaklar suda bekletilir ve yıkandıktan sonra ayaklar iyice kurutulur.

1 litre kaynatılmış suya bir tatlı kaşığı tarçın eklenir ve ayaklar suda bekletilir.

Mikroorganizmalara karşı iyi gelen kendi öz penisilinini üreten zeytin ağacından, zeytin yaprakları toplanılarak içindeki öz elde edilir ve bu mantara iyi gelmektedir.

İlk olarak 6-7 diş sarımsak bir miktar tuz alınır ve dövülür. İyice dövülmüş olan ve lapa haline gelmiş sarımsak boş bir cam şişenin içine alınır ve üzerine biraz alkol eklenir. Bu karışım 3-4 saat bekletilmeli ve şişe sallanarak sarımsağın tentürünün iyice çıkarılmalıdır.  Bir süre sonra ortaya çıkan sıvı süzülerek cam veya bardağa alınır. Ayak mantarı tentürü hazır duruma gelir ve şu şekilde uygulanır.

Ayak Mantarı İçin Tentür uygulaması;

Öncelikle bu uygulamayı uyumadan önce yapmanız daha faydalı olacaktır. Ayağınızı ılık ve sabunlu su ile iyice yıkayınız. Daha sonra ayak mantarı için tentürün kullanılacağı bölgede ki ölü derileri temizleyiniz. Ayak parmaklarınızda ki ölü deriler temizlendikten sonra, sıvı tentürü pamuğa emdirerek ayak mantarının olduğu bölgedeki yerlere yerleştiriniz.

Not: Bu uygulanan pamuklar ayakta 2-3 saatten fazla bekletilmemelidir. Ayrıcı pamuklar alınır alınmaz ayak hemen yıkanmamalıdır. Daha iyi sonuçlar alınabilmesi için 3-4 saat sonra ayakların yıkanması önerilir.

Ayak Mantarı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Deri bütünlüğü bozulduğu için diğer mikroplar çatlak ve yarıklardan girerek yılancık denilen hastalığa yol açabilir.

Ayak Mantarı Niçin Tekrarlar?

Tedavi yöntemleri ile döküntü geçse bile mantarlar deride yaşamaya devam eder ve uygun şartlar oluştuğu takdir de tekrarlanmasına yol açar.

error: Copyright! Yaşamloji