aşırı kilo çizgileri  Aşırı Kiloya Bağlı Oluşan Çizgilerin Oluşma Nedenleri a    r   kilo   izgileri
aşırı kilo çizgileri

Aşırı Kiloya Bağlı Oluşan Çizgilerin Oluşma Nedenleri

Aşırı Kiloya Bağlı Oluşan Çizgiler

Vücudumuzda oluşan bu çizgiler ani kilo alım ve verimlerden ve deriyi gereğinden fazla geren hızlı büyüme ve gebelik gibi olayların tümünün sonunda baş gösteren durumdur. Öncelikle selülit olmadığını belirtmekte fayda var. Zayıf insanlarda da olunduğu gibi tüm kilolu insanların vücudunda mevcuttur.

Aşırı Kiloya Bağlı Çizgilerin Oluşma Nedenleri

Pek çok sebebi olan deri çatlaklarının en sık rastlanan ise kilo değişimine dayanarak derinin hızla büyümesi sonucunda oluşur, hamilelik bunu tetikler ve çok sık bir şekilde kilo alıp vermek, ani kilo değişimleri gibi nedenler başta gelmektedir. Özellikle de derinin gergin ve sıkı olduğu yerlerde gerçekleşme olasılığı çok yüksektir. Çeşitli hastalıklara karşı kullanılan ilaç ve tedavilerin de deri çatlaklarına neden olduğu gözlenmiştir.

Aşırı Kiloya Bağlı Oluşan Çizgiler Nasıl Giderilir

Her ne sağlık bakımından bakıldığında rahatsız etmese de bayanların daha çok gözlemlere göre güzellik için rahatsız edici olabilen ve kurtulmak için en sık kullanılan yöntemlerden birisi A vitamini içeren bakım ve tedavi kremlerdir. Bu tedaviler birkaç ay sürmektedir. Peeling ve lazer tedavilerinin etkisi ise derinin orta kapağına kadar açılmalar sağladıkları için tedavi yöntemlerinden biridir. Bunların yanında bir başka tedavi yöntemleri radyo frekansları ve ya yoğunlaştırılmış ışık gibi yeni yöntemlerde son yılların popüler tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu sayede vücutta oluşan çizgilerden, yırtılmalardan kurtulursunuz.

Aşırı Kiloya Bağlı Çizgilerin Kalıcılık Durumu

Ani kilo artışlarda cilt hızla gerildiği için belde, basende, göğüslerde ve bacakların iç yüzeylerinde kırmızıçizgi şeklinde çatlaklar oluşur. Bu oluşan çizgilere  “stria” denir. Başlangıçta koyu kırmızı renkte olan bu çatlaklar zamanla fildişi rengini alır. Bu oluşan çizgilere dıştan kremlerle müdahale etmek pekte fayda sağlamaz. Bu sebeplerden dolayı yapabileceğiniz en iyi şey ani kilo alıp vermelerden kendinizi korumanız ve egzersiz yapmanızdır. Bu çatlamalar oluştu ise önce kırmızı sonra beyaz rengini alır ve ömür boyu kalıcı olup ne yazık ki çizgileri tamamen yok etmek mümkün değildir. Oluşan bu çatlaklar karbondioksit lazeri ile azaltılabilir veya yok edilebilir.

Derideki Çizgilerden Nasıl Korunursunuz?

Deri çatlaklarında yatkınlık da söz konusu olmasına rağmen bazı tedavi ve önlemler alınarak hızlı kilo alımıyla beraber ani kilo vermek de çatlaklara neden olabileceğinden ani kilo değişimlerinden sakınılmalıdır. Örneğin gebelik sırasında cilde masaj yapıp cildi nemlendiren kremler kullanılmalıdır. Yine özellikle hamilelik döneminde bir çok fiziksel aktüaliteler kısıtlanmamalıdır.

Aşırı Kiloya Bağlı Çizgilerin Tedavi Yöntemleri

Çatlak tedavisinde önemli olan derinin orta tabakası olan dermiste kollajeni uyarmak ve elastin liflerin sentezini tetiklemektir.

  • İlaçla cilt çatlak tedavisi: Retinodler, A vitamini devresidirler. Deri yüzeyini düzeltir, ince çizgileri ortadan kaldırır, deri rengini düzeltir. Genellikle 3–6 ay bir tedavi gerekir.
  • Lazerle cilt çatlak tedavisi: Etki mekanizması cilde hasar oluşturmadan derinin üst tabakasını soyma yöntemi ile alarak, derinin hemen alt tabakasında vücudun kendi kendini onarmasını sağlar. Seans sayısı hastadan hastaya ve cildin derinliğine göre değişir.

Deride Oluşan Çizgiler Nasıl Fark edilir

Deri çatlakları meydana gelmeden önce deri rengi pembeleşerek kaşıntı başlar ve yara oluşur. Kısa bir zaman sonra kırmızı-mor bir çizgi halini alır. Geçen zamanla oluşan çizgiler tamamen beyaz rengini alır ve belirginliği artar. Genellikle birkaç santim uzunluğunda 1-10 m genişliğindedir. Kortizon kullanımı ve cushing hastalığında daha büyük geniş ve uzun yaygon olabilir. Bunun dışında yüzünüzde de görülebilir.

Aşırı Kiloya Bağlı Çizgiler Nasıl Oluşur

Neden oluştuğu halen tam olarak bilinemese de vücudun çeşitli bölgelerinde kilo alıp vermeye bağlı olarak, derinin alt dokularında esneyerek yırtılma sonucu meydana gelen ince çizgiler oluşur. Bu zamanda yoğun ve sık sık gerilme sonucu derideki bazı bölgelerinde kimyasal maddelerin ortaya çıkması tetiklenir. Bundan dolayı meydana gelen derinin alt kısımların da kollajen ve elastik lifler zarar görür ve çatlaklar oluşur.

Deride Oluşan Çizgiler Kimlerde Görülür

Deri gerginliğinin fazla olduğu vücut bölgelerinde görülür. Bu alanlar genellikle gebelikte karın, göğüsler,  bacaklar, ergenlik zamanın da kalça ve göğüsler, vücut geliştirme yapanlarda omuzlar da oluşur. Belli bir uzun sürede ağız yolu ile ve ya daima kortizon kullanımı, ayrıca böbrek üstü bezinin sağladığını yüksek bir şekilde kortizyon salgıladığı cushing rahatsızlığında çatlaklar daha çok gelişir. Genetik faktör ve stres gibi etkenler çatlak oluşumunda etken bir faktördür.

Aşırı Kiloya Bağlı Oluşan Çizgilere Bitkisel Çözüm

Cilt çatlaklarını yok etmenin değil ama daha az görünmelerini sağlamanın çeşitli doğal yolları vardır. Bu doğal yani bitkisel yollardan biri de E vitaminidir. E vitamini yağı cildin esnekliğini arttırarak yırtılmalar sonucun oluşan çatlaklarda önemli bir direnç sağlar.. Cildiniz daha esnek olduğu sürece ciltte çatlakların oluşumuna neden olan doku yırtılmaları da en aza iner. Hint yağı, kakao yağı, zeytinyağı, avokado yağı da ciltte oluşan çizgilerin en aza inmesini sağlayan diğer bitkisel çözümlerdir.

error: Copyright! Yaşamloji