antidepresan etki antidepresan etkisi Antidepresan Özelliği Olan Yiyecek, Besin ve Meyveler antidepresan

Antidepresan Özelliği Olan Yiyecek, Besin ve Meyveler

Doğal Antidepresan Etkili  Bitkiler ve Yiyecekler

Antidepresan etkili yiyecek, sebze ve bitkiler stresle baş etmek ve sağlık için oldukça faydalıdır. Doğal Antidepresan özellikli gıda ve besinleri sıklıkla tükettiğimizde mutluluk hormonu salgılayan organlarımız daha düzenli çalışmaktadır.

İnsan vücudu bazı düzensizlikler sonucunda depresyona girerek beden ve zihnin olumsuz durumlar yaşamasına neden olur. Antidepresan etkisi olan yiyecekler ile kendinizi daha huzurlu ve sağlıklı hissedebilirsiniz. Beden kendini korumak için bir savunma sistemi geliştirir. Olumsuz nedenlerden dolayı vücut bazen gerekli önlemleri alamaz. Sonucunda depresyon ve huzursuzluk halleri çıkar. Antidepresan yapay ilaçlarla alınması önerilmez. Doğal gıdaların etkisi daha fazladır. Doğal yiyecek ve doğal içeceklerde bulunur. Serotonin hormonu düzgün seviyede olduğu zaman moral oranı yüksek olur.

Antidepresan İçeren Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?

Deniz Tuzu: Ruh halini düzenlemek isteyen kişiler özellikle deniz tuzunu sofralarından eksik etmemeleri gerekir.

Domates: Domatesin içerisinde bulunan likopen stresi azaltır. Mide sorunlarınız yoksa özellikle domatesi kabukları ile tüketmenizi önermekteyiz. Stresi azalttığı için düzenli tüketmelisiniz.

Kahverengi Pirinç: Vitamin grubu açısından B1 ve B3 vitaminleri ve folik asit açısından yüksek bir gıda çeşididir.

Kuru Baklagiller: Nohut, mercimek, börülce özellikle mutlu hissetmeyi sağlayan ”tryptophan” bolca zengindir. Kuru baklagiller vücuda serotonin salgılar.

Mor Patates: Beyaz patatese göre mor patates daha az kalori içerir ve yüksek oranda stresi düşürür. İyot açısından zengin gıdalardır.

Muz: Serotonin hormonu salgılanmasını sağlayan trytophan aminoasididir. Muz özellikle potasyum açısından zengin bir gıdadır. Potasyum stresle savaşmada önemli bir maddedir.

Omega-3Yağlı balıklarda yüksek oranda bulunur. Ceviz ve badem tarzında kuru yemişlerde yüksek oranda omega açısından zengindir. Keten tohumu beden için gerekli vitamini size sağlar.

Su: Su gerçek bir doğal antideprasandır. Su tüketimi az olduğu zaman zihniniz daha çabuk yorulur.

Süt Ürünleri: Süt ürünleri grubu yüksek oranda triptofan içerir. Depresyonla mücadele verir. Yoğurt, süt ve kefir içerisinde bol miktarda bulunur.

Tavuk eti ve Hindi eti: Serotonin açısından yüksek gıdalar arasında beyaz et yer alır.

Yumurta: Bedeni dinlendiren etkisi nedeniyle iki günde bir tüketilmesi önerilir.

Çikolata: Mutluluk hissi veren bir gıdadır.

Ispanak: Zihinsel ve bedensel yorgunluğu alır.

Beden sağlığı ve zihin sağlığı açısından gün içerisinde mutlaka tüketmeniz gereken gıdalar sizlerin daha huzurlu olmasını sağlayacaktır. Stres kişilerin daha çabuk çökmesini sağlar. Düzenli beslenmenize saydığımız gıdaları eklediğiniz zaman enerjiniz gün içerisinde daha yüksek olur.

Antideprasan Etkisi Olan Şifalı Bitkiler

Melisa, adaçayı, papatya, fesleğen, kekik rahatlatıcı etkisi dolayısıyla günde bir fincan içilmesi tavsiye edilir.

Soya Fasulyesi: Hazmı kolay ve yüksek oranda sinirleri rahatlatıcı etkisi vardır. Mutlu ve sağlıklı olmanın ilk şartı yediğiniz besinlerin vücudunuz için hangi etkileri gösterdiğini bilmeniz gerektiğidir. Antideprasan etkisi yüksek yiyecekler metabolizmanın daha düzenli çalışmasını sağlar ve huzurlu şekilde olmanıza yardımcı olur.

Mutluluk veren yiyecekler sizlerin iş stresinizi azaltır. Besinleri aldığınız zaman kendinizi zinde hissetmek istiyorsanız neye yaradıklarını iyi araştırmanız gerektiğini unutmayın.

Stres artıran içecekler ise alkol, asitli içecekler bedeni yorar.

error: Copyright! Yaşamloji