ağrı kesicilerin zararları yan etkileri  Ağrı Kesicilerin Zararları Yan Etkileri agri kesicilerin zararlari yan etkileri
ağrı kesicilerin zararları yan etkileri

Ağrı Kesicilerin Zararları Yan Etkileri

Ağrı Kesicilerin Yanlış Kullanımı

Durdurak bilmeyen ağrılar için başvurduğumuz ağrı kesiciler çoğu zaman yanlış kullanılıp ileriki zamanlara kalıcı hasarlar yaratabilir . Günümüz boyunca çeşitli ağrı kesicilerin zenginliğiyle ağrıları atlatmak kolay olmayıp geçici bir yöntemdir aynı zamanda. Anlık bir rahatlama için tüm hayatınızı feda ediyor olduğunuzu biliyor muydunuz ? İlaçların başı buyruk şekilde kullanımıyla yaşamınız tehdit altında kalmaya devam ediyor. Bunun bilincinde olunması durumunda bile azalma yerine riskin arttığı gözlemlenmiştir. Alerjik etkisiyle ağrıları azaltan ağrı kesicilerin kullanımıyla riski azalttığınız kanısına varmayın .

Ağrı Kesicilerin Yan Etkileri

Artan ağrılar yetişkin ve çocukların yaşamını olumsuz etkilemektedir .   Ağrılar dayanılmaz hal alırken kullanıla yanlış ilaçlar geleceğe tehdit saçıyor . Can kaybına kadar yolu olduğu gibi aynı zamanda maddi açıdan da kayıplara neden oluyor.

Ağrılar Yaşam Kalitesini Etkiliyor

Ağrılar zamanla yaşam kalitemizi düşürüyor . İnsanların ilaç konusunda bilinçsiz attığı adımda aslında ileriki yaşamınıza köstek oluyor . Kendi elinizle yolunuza taş koymayı bırakın . Türkiye ‘ de yaşanan ağrılar yüzde otuz değerinde azalsa daha mutlu bir kesime erişebiliriz.

Ağrı Kesiciler Hakkında Bilgi Eksikliği

Oluşan bilgi eksikliğiyle beraber halkımızca genel bir kanı oluşmuştur . Bu kanı maddi açıdan kayıplara yer veriyor . İnsanlar pahalı ilaçların ağrıyı kesme olasılığının olduğunu düşünüp zarar oluşturmaktadır . Maddi ve sağlık kaybı oluşumu hızla artış göstermektedir.

Ağrı Kesicilerin Zararları

Ağrı kesicilerin kullanımıyla birlikte bulantı , karın ağrısı , hazımsızlık , delinme , mide kanaması , mide çıkışında hasar gibi pek çok rahatsızlığa sebebiyet vermektedir . Özellikle ülser hastalığı geçirmiş olanlar , kalp – damar hastaları , sindirim sistemi rahatsızlığı olanlar ve altmış yaş üstü bireylerin ağrı kesici kullanımında dikkat etmesi şartta diyebiliriz . Basit gibi görünen ağrılar için elimiz gelişigüzel şekilde ilaç kullanımına gitmemelidir . Oysa her ağrı için aynı ağrı kesiciler etkili olmayabiliyor . Bundan dolayı da hekime danışarak ilaç kullanmaya özen göstermenizde yarar vardır . Sık ağrı kesici kullanımı sonucunda vücut ağrı kesiciye karşı duyarsızlaşma gerçekleştiriyor .

Metammizol sodyum maddesini içermiş olan   ilaçların uzun süreli kullanımı sonucunda ise kemik iliği baskılanabilir . Elimizi ilaçlara uzatmadan önce doktora danışmanız gerektiğini unutmayın .

Parasematol maddesinin etkin olduğu ilaçlar yüksek doz eşliğinde kullanılırsa böbrek ve karaciğer hasarına sebebiyet vermektedir . Müdahale edilmediği takdirdeyse ölümle sonuçlanması mümkündür .

Ateşi yükselen bir çocuğa kesinlikle ağrı kesiciverilmesi tavsiye edilmiyor . Aksi takdirde beyin hasarı ve karaciğer hasaruna yol açıp sonucunda Reye Sendromu ‘ na neden olur .

Ağrı kesici kullanımında ve tüm ilaçlarda kullanımı ardından alkol tüketiminden kaçının . Aynı zamanda ağrı kesiciyi tok karnına ve bol su ile almanız mide hasarını önlemede yardım sağlayacaktır . Uzun süreli geçmeyen ağrılar durumunda ağrı kesici kullanmak tavsiye edilmiyor . Aldığınız her ağrı kesici ileride başka hastalıkları doğuracaktır . Bilinçli tüketimi dışında içmeyiniz .

İlaç Ağrı Kesicilerin Zararları Nelerdir ?

Mide ağrısı ve bulantısı : Kullanılan ağrı kesiciler eklem ağrıları ve bir çok ağrıyı geçici olarak kesebilir . Fakat bu ağrı kesicilerin kullanımı sonucunda mide de ağrı , bulantı gibi yan etkiler oluşabilir . Bu sebepten dolayı yan etkilerini okumadan ilaç kullanmanız zararınıza olacaktır .

– Ağrı Kesiciye Duyarsızlık : Her ağrının ardından kullandığımız ağrı kesiciler uzun süreli kullanımlar sonucunda vücutta bağışıklık oluşturuyor . Bir süre sonra vücut etkiye tepki vermemeye başlıyor .

– Yüksek Tansiyon : Ağrı kesicilerin zararları arasında en etkilisi yüksek tansiyondur . Bilinçsizce kullanılan ağrı kesiciler tansiyonun yükselmesine sebebiyet göstermektedir . Aynı zamanda kalp krizi ve felç riskini de arttırmaktadır .

– Böbrek Yetmezliği Olanlar : Kullanacak olduğunuz bazı ağrı kesiciler  böbrek yolu yardımı ile dışarı atılmaktadır . Bu durum karşısında doktora danışmadan ağrı kesici kullanmaları hata olabilir . Böbrek hastası olmasanız bile doktor kontrolünün dışında ilaç kullanmamaya dikkat etmenizde yarar vardır . Böylece daha büyük problemlerle karşı karşıya kalmak zorunda olmazsınız .

– Karaciğer Yetmezliği Olanlar : Karciğer hastaları da doktor kontrolü dışında ağrı kesici kullanmamalıdır . Yan etki yaratacak ağrı kesiciler sonrasında zarar verebilir .

Ağrı Kesici Kullanımı :

Bol su ile tüketin : Yapmış olduğumuz yaygın hatalardan biri de birkaç yudum ile beraber ağrı kesiciyi almak oluyor . Bol su eşliğinde ilacı içmeniz tavsiye ediliyor .   Bunun sebebi ise sindirim sistemine zarar vermesini önlemektir . Artık bir hataya daha son vermekte yarar vardır .

Hamileler için ağrı kesici : Hamilelik süresince ilaç kullanmamak en doğru harekettir . Kullanımı sağlanacaksa doktor kontrolü dışında olmamalıdır .

Bilinçsiz tüketilen ilaçların vücudumuza verdiği ve vereceği zararlara maruz kalmamak için daha bilinçli adımlar atmaya özen gösterelim .

error: Copyright! Yaşamloji