5 htp zararları  5 htp zararları htp zararlari 598x400

5 htp zararları

Takviye olarak kullanılan 5-hidroksitriptofan (5-HTP) maddesi vücutta serotonine dönüştürülebilir maddedir ve depresyon, uyku sorunları, kaygının azaltılması, panik atak gibi şikayetler için kullanılmaktadır.

5 htp maddesi, protein yapı taşı L-triptofanın kimyasal bir yan ürünüdür .  Takviye ürünler içerisinde bulunan 5 htp maddesi Griffonia simplicifolia bitkisinden elde edilmektedir.

Bu madde beyin ve sinir sistemini etkileyerek serotonin seviyesini artırmaktadır. Serotonin hormonu uyku, iştah, vücut ısısı, cinsel davranışlar ve ağrı hislerini düzenlemekte olup gösterdiği etkiler nedeniyle bu hormona mutluluk hormonu da denilmektedir.

Vücutta serotonin seviyesinin artması depresyon ve anksiyete şikayetlerini azaltmaktadır.

Bu sebeple antidepresan ilaç kullananlar destekleyici ürün olarak 5 htp  içerikli takviye ürünler kullanmaktadır.

Endişe ve huzursuzluğu azaltması, mutlu olmayı kolaylaştırması nedeniyle 5 htp içerikli takviye ürünleri kullanmak iyi bir fikir gibi gelebilir ama bu maddenin bazı yan etkileri, zararları ve kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

5 htp zararlı mı ?

Günlük 500 mg’a kadar 5 htp kullanımının güvenli olduğu, bu miktarın üzerine çıkıldığında bir takım yan etki ve zararların ortaya çıktığı düşünülmektedir.

5 htp zararları 

5 htp yanlış şekilde kullanılırsa, kullanmaması gereken kişiler kullanırsa veya yüksek doz kullanılırsa bazı zararları olabilen bir maddedir.

5 htp yan etkileri şunlardır:

  • Mide ekşimesi
  • Mide ağrısı
  • Kusma
  • Mide bulantısı
  • Cinsel sorunlar
  • Uyuşukluk
  • Kas spazmı
  • Serotonin sendromu

5 htp ürününü kullanmaması gereken veya dikkatli kullanması gereken kişiler

12 yaş altındaki çocukların ürünü doktor bilgisi olmadan kullanmamaları gerekir. Çocuklarda bu ürün ancak zaruret halinde, doktor tavsiyesi ile kullanılır. Doktor bu ürünü çocuk için kullanmayı tavsiye ederse yetişkinlere göre daha düşük doz kullanılmasını önerecektir.

5 htp ürününün hamile ve emziren hanımlarda ne tür bir zararı olabileceği bilinmemektedir. Bu yüzden doktor bilgisi dahilinde kullanılmalı veya kullanılmamalıdır.

Karaciğer rahatsızlığı olanların 5 htp ürünü kullanmaları rahatsızlığın derecesini artıracaktır. Bu sebeple karaciğerinde sorun olanlar 5 htp içeren bir takviye ürün kullanmamalıdır.

Yüksek tansiyon ve şeker hastaları 5 htp ürününü kullanmaya başlamadan önce doktora danışmalıdırlar.

Ameliyat olmadan 2 hafta önce 5 htp kullanımı bırakılmalıdır. Ameliyat esnasında verilen bazı ilaçlar serotünin seviyesini etkileyebilmektedir. 5 htp ürünü de serotonin hormonunu etkilediği için 5 htp ve ameliyat sonrasında verilen ilaçlar aynı anda tesir ettiğinde vücuttaki serotonin seviyesi aşırı artmakta bu da kalp sorunları ve titreme gibi şikayetlere neden olmaktadır.

5 htp, bazı ilaçlarla etkileşime girmektedir. Bu yüzden ilaç kullanırken doktorun bilgisi olmadan 5 htp kullanılmamalıdır.

5 htp ile etkileşime giren ilaçlar

Parkinson hastalarının kullandığı karbidopa etken maddeli ilaçlar ile 5 htp birlikte kullanılırsa hızlı konuşma, kaygı, saldırgan davranışlar gibi şikayetlere yol açmaktadır.

5 htp ile sakinleştirici etkisi olan antidepresan ilaçlar kullanıldığı zaman yavaş nefes alma, uykulu olma hali gibi şikayetler görülmektedir.

5 htp serotonin hormonu miktarını artırmaktadır. Benzer etkiyi yapan ilaçlarla bu ürün etkileşime girmektedir. Bu da kalp sorunları, nöbet ve kusma gibi şikayetlere neden olmaktadır.

5 htp alkol ile birlikte alınmamalıdır

5 htp kullanmanın zararları

5 htp ürünü kullanan bazı kişilerde eozinofili-miyalji sendromu geliştiği tespit edilmiştir.

Bu sendrom karaciğer ve beyin toksisitesi gibi ciddi durumların gelişimine yol açan ve cildi, kanı, kasları ve organları etkileyen, ölümcül de olabilen bir sağlık sorunudur.

5 htp içerikli takviye ürünler uzun süre kullanılırsa dopamin eksikliği yapabilmektedir.

İlgili yazı: Solgar 5-htp ile kilo verenler

İlgili yazı: Solgar 5-htp kullananların yorumları

İlgili yazı: Solgar 5 htp nasıl kullanılır ?

error: Copyright! Yaşamloji