5-htp ne kadar süre kullanılmalı ?  5-htp ne kadar süre kullanılmalı ? htp sure 598x400

5-htp ne kadar süre kullanılmalı ?

Bugünlerde üzerimizdeki kara bulutları savmak ve mutlu olmak için ne gerekirse yapıyoruz. Takviye ürün kullanmak da bu seçeneklerden biridir.

Serotonin hormonunun mutlulukla ilişkisi olduğunun anlaşıldığı zamandan beri farmakoloji dünyası insanlar mutlu olabilsinler diye serotonin hormonunun miktarını veya etkinliğini artıran formüller üzerinde çalışmaktadır.

Bu konuda varılan en başarılı nokta SSRI grubu antidepresan ilaçların keşfedilmiş olmasıdır. Bu ilaçlar vücuttaki serotonin hormonunun etkinlik süresini uzatmakta ve tam olarak mutlu etmese de en azından mutsuzluğa neden olan kaygı ve üzüntülerin şiddetini azaltmaktadır.

Antidepresan kullanımına sıcak bakmayanlar veya psikolojik şikayetleri hafif seyredenler için ise reçetesiz satın alınabilen 5-htp tabletleri satılmaktadır.

5-htp içerikli takviye ürünler, depresyon belirtilerini ve kaygı şikayetlerini azaltmada, uykusuzluk ve ağrı, fibromiyalji, migren şikayetlerini azaltmada ve iştah azaltmada kısmen etkili olmaktadır.

5-htp işe yarıyor mu ?

5-htp takviyelerinin işe yarayıp yaramadığını anlayabilmek için bu takviyeleri yeterli sürede kullanmak gerekmektedir. Bu maddenin emilip etkisini göstermeye başlaması sadece birkaç saatte gerçekleşir fakat tam olarak işlevini sağlaması ve istenilen faydayı sağlaması için daha uzun süre geçmesi gerekir.

5-htp takviyeleri bazı kişilerde (serotonin hormonu eksikliği olan kişilerde) işe yaramakta, bazı kişilerde işe yaramamaktadır.

İlgili yazı: Solgar 5-htp kullananların yorumları

5-htp ne kadar süre kullanılmalı ?

5-htp tabletleri ile ilgili olarak kullanıcılar aşağıdaki iki soruyu sormaktadır:

  • 5-htp tabletleri ne zaman etkisini gösterir ?
  • 5-htp tabletleri en fazla ne kadar süre kullanılır ?

Ağzınızdan bir tane 5-htp tablet aldığınız zaman bu tablette etki göstermeye başlaması için 2 saate yakın bir süre geçmesi gerekir. 3 saat ile 6 saat arasında tam olarak etkisini gösterir ve 6 saatten sonra etkisi azalmaya başlayarak yaklaşık 12 saat daha devam eder.

Etkisi 24 saat geçmeden kaybolduğu için 5- htp tabletler her gün kullanılmalıdır. İstenilen fayda ulaşabilmek için ise en az 2-3 hafta kullanmak gerekir.

5-htp tabletleri uzun süre kullanıldığı zaman dopamin eksikliğine neden olmaktadır. Ayrıca vücudun hormonal dengesinde bozulma yaparak bazı hormonal hastalıkları veya hormonal kanser türlerini tetikleyebilmektedir.

Bu sebeple 5-htp tabletlerinin 3 aydan uzun süre kullanılmaması önerilmektedir.

5-htp tabletler için tavsiye edilen kullanım süreleri

Kilo verme: Kilo vermek için en az bir hafta olmak üzere yeterli faydayı görene kadar, ortalama olarak 2-3 hafta kullanılmaktadır. Gerekirse daha uzun süre de kullanılmaktadır.

Fibromiyalji: En az 2 hafta olmak üzere ortalama 1-1,5 ay kullanılmaktadır. Şikayetler devam ederse 3 aya kadar kullanılmaktadır.

Uykusuzluk ve sebepsiz ağrılar: 2-4 hafta civarı kullanılması önerilmektedir.

Depresyon: En az 2 hafta olmak üzere 3 aya kadar kullanılabilmektedir.

Panik atak ve kaygı bozukluğu: En az 2 hafta olmak üzere şikayetler azalana kadar kullanılmaktadır.

Migren: Migren atağı hissedildiği zaman , atak dönemi geçene kadar kullanılır.

Regl ağrısı: Regl şikayetlerinin olduğu zamanlarda kullanılır.

5-htp tablet kullanmanın bazı sakıncaları ve zararları da bulunmaktadır. Bazı kişiler 5-htp kullanmamalı veya doktora danışarak kullanmalıdır. Bu konularda bilgi almak için aşağıdaki makaleyi okuyunuz:

İlgili yazı:5 htp zararları

error: Copyright! Yaşamloji