Glifix kilo aldırır mı  Glifix kilo aldırır mı ? glifix kilo 590x400

Glifix kilo aldırır mı ?

Bazen şifa niyetine kullandığımız ilaçlar zehir olabilmektedir. Her ilacın her kişiye etkisi aynı olmayabilmekte, birine şifa olan ilaç diğer bir kişiye zehir etkisi yapabilmektedir.

Glifix tip 2 diyabet ilacı kullanırken bazı yan etkilere karşı dikkatli olmak gerekmektedir. Çünkü bazı belirtileri gösteriyorsanız sağlığınız kötüye gidiyor olabilir.

Glifix kilo aldırır mı ?

Glifix kullanma talimatında kilo alma yönünde bir yan etkiye yer verilmiştir. Glifix kullanan hastaların yüzde 1 ila10’unda kilo alımı tespit edilmektedir.

Glifix ilacı kilo alımı ile benzer olarak ayrıca bir de ödem sorunu yaşanabilmektedir. Eğer Glifix ilacını kullanmaya başladıktan sonra belirgin bir şekilde kilo alımı ve ödem şikayetleri başladıysa hastanın doktora başvurması gerekir.

Zira Glifix kullanımına bağlı olarak ödem, ani kilo artışı ve nefes darlığı sorunlarının başlaması kişide kalp yetmezliği sorununun varlığına işaret etmektedir.

Eğer kişide daha önceden kalp yetmezliği sorunu var ise Glifix kullanmak bu sorunu kötüleştirmekte ve hastanın ömrünü kısaltmaktadır.

Bu nedenle Glifix kullanırken hastanın kilosunu takip eder durumda olması gerekir.

Bu konuda en fazla risk altında olan kişiler 65 yaş üzeri hastalardır.

Öte yandan Glifix kullanan hastalarda kan şekerinin düzenlenmesine bağlı olarak bir miktar kilo vermek de söz konusu olabilmektedir.

Glifix reçete edilen hastanın dengeli ve sağlıklı beslenmesi ve gerekirse (fazla kiloları var ise) bir diyete girmesi gerekmektedir.

Eğer Glifix kullanan kişi diyete sadık kalmasına rağmen kilo alıyorsa, bu durum ilacın kişide işe yaramadığı veya zarar verdiği anlamına gelir. Doktor bu tür durumlarda ilacın dozunu yeniden ayarlayabilmekte veya ilacı değiştirebilmektedir.

Eğer Glifix kullanıyorsanız;

Bazen doktorlar yeterince hastayı bilgilendirmemektedir. Eğer Glifix kullanıyorsanız düzenli olarak hastaneye giderek tahlil yaptırmanız ve kilo takibini sağlamanız gerekir.

Bu sayede doktor ilacın herhangi bir organa zarar verip vermediği veya ilacın kilo yapıp yapmadığı hususunda bilgi sahibi olacak ve hastaya daha fazla yardımcı olmaktadır.

Glifix kullanmaya başladıktan sonra görme bozuklukları yaşama, ani kilo artışı, ödem, idrarda kan gibi sorunlar yaşayanlar bu sorunları sıradan yan etki gibi görmemeli hemen doktoruyla paylaşmalıdır.

Glifix ilacı bazen gizliden gizliye belirti vermeden de bazı hasarlar yaratabilmektedir. Bu konuda iki hususa dikkat etmek gerekmektedir.

  • Karaciğer enzimlerinin yüksek çıkması
  • Kemik kırılganlığının artması

İlgili yazılar:

Glifix zayıflatır mı ?

Glifix kullanıcı yorumları

error: Copyright! Yaşamloji