Duloxx 30 mg kilo aldırır mı  Duloxx 30 mg kilo aldırır mı ? duloxx kilo 556x400

Duloxx 30 mg kilo aldırır mı ?

Antidepresanların bir çoğu iştah açma ve yağ hücrelerini artırma gibi yan etkilere sahip olduklarından Duloxx 30 mg kullananlar acaba bu ilaç kilo aldırır mı diye merak etmektedirler.

Maalesef antidepresan ilaçlar genellikle uzun süreli kullanılmakta ve eğer ilacın kilo yapıcı etkisi var ise bir süre sonra hastadaki psikolojik sorunlara bir de istenmeyen fazla kilo sorunları eklenmektedir.

Bu nedenle antidepresan ilaçlarını reçete ederken doktorlar hastalara, yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durmalarını ve düzenli egzersiz yapmalarını tavsiye etmektedirler.

Her antidepresan aynı etki mekanizmasına sahip olmadığı için bazıları kilo alımını hızlandırırken bazıları öyle değildir.

Duloxx 30 mg kilo aldırır mı ?         

Duloxx 30 mg yan etkileri arasında “kilo alımı” bulunmaktadır. Fakat bu yan etki “seyrek” olarak görülmektedir. Duloxx 30 mg çoğu hastada kilo aldırma şeklinde bir soruna yol açmamaktadır.

Hatta bazı hastalarda iştahsızlık şeklinde bir yan etkiye sebep olmakta ve buna bağlı olarak kilo kaybına yol açabilmektedir.

Duloxx 30 mg ilacın kilo aldırmasının yaygın olarak üç sebebi bulunmaktadır:

Birincisi; Duloxx 30 mg yaygın olarak uyku ve sersemlik gibi yan etkilere neden olmakta, fiziksel hareketin azalması kilo alımına sebep olabilmektedir.

Bu tür bir sorun olmaması için hastanın düzenli olarak bir egzersiz programı uygulaması veya günlük 45 dakika – 90 dakika tempolu yürüyüş yapması gerekmektedir.

Hastanın düzenli fiziksel aktiviteye sahip olması istenmeyen kiloların alınmasına engel olacağı gibi hastanın iyileşme sürecine de destek olacaktır.

İkincisi; Duloxx 30 mg seyrek olarak bazı hastalarda tiroid bezinin çalışmasını yavaşlatmakta ve buna bağlı olarak kilo artışı olmaktadır.

Üçüncüsü; Yaşadığı psikolojik sorunlar nedeniyle iştahtan kesilen kişilerde Duloxx 30 mg tedavisinin işe yaraması, kaygı ve mutsuzluğu azaltmakta, hastada yaşam sevinci ve yeme iştahını artırmakta ve buna bağlı olarak kilo alımı olabilmektedir. Bu olumlu yönde bir kilo artışıdır.

Duloxx 30 mg ilacının hastada abartılı bir kilo artışına sebep olmaması gerekir. Eğer hastada hızlı kilo alımı gibi bir sorun olursa doktora başvurmak gerekmektedir.

Kilo aldıran antidepresanlar hangileri ?

Duloxx 30 mg çoğu hastada kilo alımına yol açmaz. Eğer hastada Duloxx 30 mg kullanmaya başladıktan sonra kilo alımı gibi bir sorun olursa bunun önüne geçmesi de kolaydır.

Ancak çoğu antidepresan ilaç bu konuda Duloxx 30 mg kadar masum değildir.

En fazla kilo aldıran antidepresan ilaçlar trisiklik antidepresanları ve monoamin oksidaz inhibitörleri grubu ilaçlardır.

Trisiklik antidepresanları opipramol, klomipramin, imipramin, amitriptilin, maprotilin etken maddeli ilaçlardır.

Örneğin İnsidon (opipramol etken maddeli), Anafranil (klomipramin etken maddeli), Tofranil (imipramin etken maddeli), Laroxyl (amitriptilin etken maddeli), Ludiomil (maprotilin etken maddeli ) ilaçlar trisiklik grubu antidepresanlardır ve kilo aldırırlar.

Monoamin oksidaz inhibitörleri grubu ilaçlar diğer antidepresanların fayda etmediği durumlarda hastaya reçete edilmekte olup kilo aldırmalarıyla bilinirler.

İzokarboksazid, fenelzin, selejilin, maklobemid etken maddeli ilaçlar monoamin oksidaz inhibitörleri grubu ilaçlardır.

Ayrıca Mirtazapin etken maddeli ilaçlar (Minelza, Mirtaron, Molrem, Redepra, Remeron, Velorin, Zestat) kilo yapmaktadır.

Serotonin geri alım inhibitörleri de kilo yapma şeklinde yan etkiye sahip olsalar da yukarıda sayılan ilaç grupları kadar kilo aldırmazlar.

Özetle; Duloxx 30 mg yukarıda sayılan antidepresan ilaçlar kadar kilo aldırma etkisi olan bir ilaç değildir. Eğer aşırı derecede kilo aldırıyorsa doktora başvurmak gerekir.

error: Copyright! Yaşamloji