zeytinyağı zeytinyağı kalori Zeytinyağı Kalorisi Kaç Kilo Aldırır mı? zeytinya     faydalar   kalorisi

Zeytinyağı Kalorisi Kaç Kilo Aldırır mı?

 Zeytinyağı Kaç Kalori, Faydaları Diyette Kilo Aldırır mı veya Zayıflatır mı?

Ortalama 350 yıl yaşayan (Olea europea) zeytin ağaçlarının iki senede verdiği zeytinlerden hazırlanan zeytinyağı kalorisi aşağıda verilmiştir. Üreten ülkeler, besin değeri kilo yapar mı yoksa zayıflatır mı sorusuna da aşağıdan cevap bulabilirsiniz.

Zeytinyağı Kaç Kalori: 100 gram zeytinyağı 850-880 kaloridir. 1 gram içinde 8.5 kalori vardır, 1 çorba kaşığı kalorisi ise 80-90 kaloridir. Sızma ve rafine çeşitleri aşağı yukarı aynıdır.

Zeytinyağı Kilo Aldırır mı: Doymamış yağ asidi olarak bilinen zeytinyağı diyette çok dikkatli tüketilmelidir. Diğer yağlar, örneğin tereyağı ile neredeyse aynı kaloriye sahiptir. Farklı yağlara oranla faydaları çoktur fakat kilo vermek istiyorsanız günlük tüketimini kontrol altında tutmalısınız yoksa kilo aldırır. Kilo almamak için salatalara en fazla 1 tatlı kaşığı kullanabilirsiniz.

Zayıflatır mı: Kimi diyetisyen kilo kontrolü sırasında faydası olduğunu savunurken, içerdiği yüksek kalori değeri bizi ürkütmüyor değil. Sağlık açısından çok faydalı, sindirim sistemine iyi geliyor fakat zayıflatır mı sorusuna şuan net olarak cevap vermek tam bir muamma.

Zeytinyağı kaç kalori zeytinyağı kalori Zeytinyağı Kalorisi Kaç Kilo Aldırır mı? zeytinya     kalori 150x150Diyette Yenir mi: Diyet yaparken günde aldığınız ve yaktığınız kaloriler çok önemlidir. Vücuda fayda sağlamayan enerji yerine, faydaları olan kalorili besinler yemek önemlidir. Diyet listesi içinde bulunan diğer yiyecekler ile bir ayarlama yapabilirseniz, abartıya kaçmadan diyette zeytinyağı tüketebilirsiniz.

Zaytinyağının faydaları arasında; Oleik asit, zeytinyağı içerisinde %75 civarıdır. Bağırsakları çalıştıran faydaları yanı sıra A.E vitamini çok olmasa da içinde barındırır. Kalp ve safra kesesine iyi gelir. Damarlar tıkanıklığı gibi hastalıkların tedavisinde veya sağlık için faydaları vardır. Vücuttaki LDL zararlı kolesterolü düşürücü etkileri vardır.

Zeytinyağı Besin Değeri:

  • E vitamini: 14.35 mg.
  • Çoklu doymamış yağ asit: 10.52 gram
  • Demir: 0.56 mg.
  • Doymuş yağ asitleri: 13.8 gram
  • Tekli doymamış yağ asit: 72.96 gr.

Zeytinyağı Üreten Ülkeler:

Ülke Üretim Tüketim
Türkiye 22% 10%
İspanya 20% 23%
İtalya 13% 11%
Yunanistan 34% 20%
Suriye 7% 4%
Kuzey Afrika 4% 4%
Farklı ülkelerin Toplamı 5% 16%
error: Copyright! Yaşamloji