yumurta yumurta Yumurta Kalorisi Kilo Yapar mı? yumurta ka   kalori
yumurta kalorisi

Yumurta Kalorisi Kilo Yapar mı?

Yumurta Kaç Kalori, Kilo Aldırır mı?

Yüksek protein değeri içeren yumurta tok tutma özelliğe sahip olmakla beraber kalsiyum miktarı da oldukça fazladır. Normal yaşantıda veya diyet yaparken sabah kahvaltıda 1 adet haşlanmış yumurta yemek, tüm günü zinde ve dinç geçirmenizi sağlamakla beraber günlük protein ihtiyacınızı minimuma indirir.

Yumurta kaç kalori: 1 adet haşlanmış yumurta 78 kaloridirSarısı ve beyazı kalorisi aşağıda verilmiştir.

Eğer karbonhitrat veya protein diyeti yapıyorsanız bu iki değeri iyi ayarlamalısınız. Kalıcı kilo vermek istiyorsanız hem protein, kalsiyum hemde karbonhidrata ihtiyacınız olacak.

Yumurta kilo yapar mı: Ucuz fiyatlı protein kaynağı olan yumurta normal şekilde tüketilirse kilo aldırmaz. Şu şekilde kilo aldırır: Bu besinle veya diğer yiyeceklerle  diyet listesindeki günlük protein ihtiyacınızın üzerine çıkarsanız bu şekilde kilo yapar diyebiliriz. Eğer ihtiyacınız olan protein ihtiyacınızı kontrol altında tutuyorsanız korkmanıza gerek yok. Aksine tüm diyetisyenler sabahları protein içeren besinlerin ne kadar önemli olduğunu belirtmektedir. Sabahları yağsız peynir ve yumurta, öğlen balık, akşam ise et ve yoğurt türü besinler tüketirseniz kilo aldırır. Çünkü bu besinlerin hepsi protein kaynağıdır. Rejim listenizi hazırlarken bunlara dikkat etmelisiniz. Aynı gün içerisinde tek tip beslenme diyette yapılamaz, yapılsa da sağlıklı olmaz ve sonrasında kilo koruma için bir hayli uğraşırsınız.

Yumurtanın Beyazı Kaç Kalori?

Protein bakımında oldukça zengin ve yağ oranı bakımından da bir o kadar düşük olan bir adet yumurtanın beyazı, küçük boyutlara sahip olmakla birlikte 15 kalori civarındadır. Bu değer yumurtanın sarısına göre düşük bir rakamdır. Ancak ülkemizde kentleşmeyle birlikte değeri artan organik ürünlerden birisi olan yumurta farklı gramajlara ve büyüklüklere göre satılmaktadır. 100 grama sahip bir adet yumurta beyazı ise 25 kalori içermektedir. Yumurtanın gramajı ve büyüklüğü arttıkça içerdiği kalori ve besin değeri miktarında da artış yaşanır.

50 gram ağırlığına sahip bir adet yumurtadaki besin değerleri;

Enerji miktarı Karbonhidrat miktarı Yağ oranı Su oranı Kolesterol Protein
78 kalori 0.56 gram 5.3 gram 37.5 gram 212 miligram 6.3

Yumurtanın Sarısı Kaç Kalori?

Hafızayı güçlendiren ve göz damarlarına iyi gelen yumurta sarısı, beyazı göre daha yüksek bir kalori miktarına sahiptir. Normal ebatlara sahip bir adet yumurta sarısı 75 kalori içerirken, 100 gram bir adet yumurta sarısı ise 185 kaloriye sahiptir. Az önce de belirttiğimiz gibi günümüzde yumurtalar gramaja ve büyüklüğüne göre satıldığı için rahatlıkla aradığınız ölçütlerde bir yumurtayı market ve küçük bakkallardan  temin edebilirsiniz.

yumurta kalorisi yumurta Yumurta Kalorisi Kilo Yapar mı? yumurta

Vazgeçilmez Kahvaltıların Baş Tacı Yumurta

Sağlıklı beslenmenin ve sabah kahvaltılarının olmazsa olmazlarından biri olan yumurta, içerdiği besin değerleri açısından da farklı bir öneme sahiptir. İçinde barındırdığı besin değeri miktarının yüksek olması sebebiyle diyet yapan hanımlar kahvaltı da ne kadar yumurta tüketilmesi, kalorisi, yağ ve karbonhidrat oranı, su oranı gibi değerlerinin yüksek olup olmadığını merak ediyor.

Peki diyet yaparken yumurta yemeli miyiz? Yumurtanın kalorisi nedir? Diyet yaparken yumurta yememek doğru mudur? Şeklinde kafanızda soru işareti uyandıran soruları yaşam koçunuz Yaşamloji sizler için yanıtlıyor.

Temel besin maddelerinden biri olan yumurta bilindiği gibi küçüklüğümüzden bu yana yenilmesi konusunda ize tavsiye edilir. Ancak bir şöyle bir durum söz konusudur ki alerjik bir bünye yapısına sahip olan bireylerin mutlaka vücudunda ki değerleri ölçtürdükten sonra kaç adet tüketebileceği, yumurtanın sadece sarısının mı yoksa beyazının mı tüketilmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olmaz gerekir. Öncelikle kendimizi ve bedenimizi tanımalıyız ki ona göre bir yol izleyebilelim.

Bilindiği üzere yumurta soframıza farklı şekillerde gelebiliyor. Yağda kızartılarak, içine peynir, omlet,  maydanoz gibi farklı besinler katılarak, suda haşlanarak veya az haşlanıp sarısı biraz daha sulu bırakılarak ki buna kayısı tarzı haşlama (Rafadan yumurta) diyoruz, bu gibi değişik çeşitliliklerde yumurtayı tüketmemiz mümkün.

error: Copyright! Yaşamloji