faydaları kalorisi erik Yeşil Erik Kaç Kalori, Eriğin Faydaları Nelerdir? erik

Yeşil Erik Kaç Kalori, Eriğin Faydaları Nelerdir?

Erik Faydaları ve Kalorisi Diyette Kilo Yapar mı?

Eriğin bilinen 2000’den farklı çeşitleri bulunmaktadır. Yüksek oranda C vitamini ve besin lifi içeren erik aynı zamanda antioksidan özelliğinden dolayı birçok hastalık için faydalıdır. Yeşil erik, düşük kalori içeriği bakımından diyet listelerinin vazgeçilmez meyvelerinden biridir. İçeriğindeki besin lifi sayesinde metabolizmayı çalıştırarak zayıflamaya etkisi vardır.

Erik kalorisi kaç ve eriğin faydaları sayfanın aşağısındadır. Bunun haricinde kilo aldırır mı, diyette erik yenir mi bakalım;

Yeşil erik, gülgiller ailesine mensup olup Türkiye’de Güneydoğu Anadolu’nun yüksek kesimleri ve Güneydoğu Anadolu’nun kurak şehirleri dışında her yerde üretilebilen bir meyvedir. Türkiye’de erik çeşitleri arasında en fazla tanınan yeşil erik kaç kalori içerir?

Yeşil Erik Kaç Kaloridir?

1 adet yeşil erik büyüklük bakımından çeşitlilik gösterir. 10 gram ile 40 gram arasında yeşil erik bulunabilir. Bu nedenle yeşil eriğin kalori miktarını araştırırken gramaj üzerinden değerlendireceğiz. 100 gram yeşil erik 46 kalori içermektedir. 200 gram ise 92 kaloridir.

Erik kilo yapar mı: Aşağıda da göreceğiniz gibi eriğin faydaları çoktur ve aşırı tüketilmediği taktirde kilo aldırır denilmez. Metabolizmayı hızlandırdığı için aksine kilo verme ve zayıflamak için de kullanılır.

Diyette erik yenir mi: Öğleden sonraları genellikle ikindi yemeği diye tabir edilen ara öğünlerde erik yenilebilir. Kilo bakımından herhangi bir zararı yoktur. Bunun haricinde ara öğünlerde kullanılması tavsiye edilen meyveler arasındadır. Düşük kalorisi ile diyet yaparken 3-5 adet yenilebilir.

Yeşil Eriğin Besin Değerleri Nedir?

 • eriğin kalorisi erik Yeşil Erik Kaç Kalori, Eriğin Faydaları Nelerdir? erik 46 kaloridirEnerji: 46 kalori.
 • Protein: 0.70 gram.
 • Karbonhidrat: 11.42 gram.
 • Toplam doymuş yağ asitleri: 0.017 gram.
 • Tekli doymuş yağ asitleri: 0.134 gram.
 • Çoklu doymamış yağ asitleri: 0.044 gr.
 • Diyet lifi: 1.4 gram

Yeşil Eriğin Faydaları Nelerdir?

 • Antioksidan içeriği: Yeşil erik güçlü faydaları olan antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar serbest radikallerle mücadele ederek serbest radikallerin hücreleri tahrip etmelerini önler. Serbest radikaller kanserden tutun da kalp damar hastalıklarına kadar birçok önemli hastalıklara neden olabilmektedir.
 • Demir emilimine faydaları: Vücut demir minerali bakımından zayıf düşerse kalp ritmi bozukluğu, hamile kadınlarda erken doğum ve çocuklarda gelişme geriliği, kansızlık gibi etkilere neden olur. Demirin emilimi için C vitamini gerekmektedir. Yeşil erikte bol miktarda C vitamini faydaları olduğu için demirlerin emilimini sağlayarak hastalıklardan korur.
 • Kolesterole faydası: Vücutta iyi ve kötü kolesterol olmak üzere iki çeşit kolesterol vardır. Kötü kolesterolün yükselmesi diyabet ve kalp-damar hastalıkları gibi hastalıklara neden olur. Erik içeriği bakımından kötü kolesterolün yükselmesine engel olurken, okside olmuş kolesterolün damar içerisinde birikmesine engel olarak damarların tıkanmasına engel olmak eriğin faydaları arasındadır.
 • Gözlere faydası: Yeşil erikte bol miktarda A vitamini vardır. Bir retina hastalığı olarak bilinen mukola dejenerasyonu genellikle 45 yaşın üzerine çıkmış insanlarda görülür. Uzmanların yapmış oldukları araştırmalara göre günlük yeşil erik tüketen kişilerin mukola dejenerasyonu hastalığına yakalanma oranının oldukça düştüğü tespit edilmiştir.
 • Besin lifi etkisi: Besin lifi farklı sebze ve meyvelerden karşılanmaktadır. Özellikle sindirim sistemini çalıştırması ve kabızlığı gidermesi bakımından son derece önemli bir besindir. Besin lifi kalp-damar hastalıkları, kolesterol ve obezite gibi birçok hastalığın önleyicisi olarak bilinmektedir.
 • Kan şekerine etkisi: Yeşil erik kan şekerinde ani yükselip düşüşlere neden olmadığı için doktorlar tarafından özellikle tip2 diyabet şeker hastalarına tavsiye edilen faydalı meyveler arasındadır.
 • Kilo kontrolü: Erik düşük kalori içerir ve metabolizmayı hızlandırdığı için diyet menülerinin vazgeçilmez ara öğünü olmaktadır.
 • Eriğin hangi faydaları nelerdir erik Yeşil Erik Kaç Kalori, Eriğin Faydaları Nelerdir? erik faydalarKemik sağlığına etkisi: Kalsiyum kemik sağlığı için oldukça önemli bir mineraldir. Özellikle çocukların kalsiyum bakımından eksik beslenmeleri sonucu gelişme geriliği görülür. İskelet sistemi için son derece olan kalsiyum aynı zamanda dişlerin güçlenmesine de etkilidir. Kalsiyum yeşil erikte direk bulunan bir mineral olmasının yanında magnezyum minerali ve K vitamini, kalsiyumun emilimini sağlamaktadır. Bu erikte bulunan K vitamini ve magnezyum kalsiyumun emilimini sağlarken kemiklerin gelişimine dolaylı olarak da etki edip faydaları olduğu bilinir.
error: Copyright! Yaşamloji