patates  Kumpir ve Patates Kalorisi Kaç patates ka   kalori

Kumpir ve Patates Kalorisi Kaç

Kumpir, Patates Kaç Kalori, Diyette Kilo Aldırır mı?

100 gram patates, suda haşlar veya fırında pişirir, hiç yağ koymazsanız  78 kalori dir.

Yağda Patates kızartması veya fastfood bir yemek mekanında hamburgerin yanında gelen yarım porsiyon patates kızartmasını yerseniz, kalori miktarınız iki katı artarak 166 kalori olur ve ek olarak da 5 gram almış olursunuz.Patates kalori bakımından düşüktür fakat ekleme yaparsanız diyette kilo aldırır diyebiliriz.

Kumpir Kaç Kalori;

Patatesi püre olarak yemek için, içine eklediğiniz az margarin veya tereyağı ile patatesi püresi yada kumpir yaparsanız 150 kaloriye ek olarak 4 gram yağ alırsınız. 4 Malzemeli kumpirin kalorisi ise 500 kcal. etmektedir. Üzerine eklediğiniz diğer malzemeler ve soslar kalori değerini arttıracaktır. Görüldüğü gibi patates kendi halinde haşlanarak tüketildiğinde az bir kalori miktarına sahipken yanına eklenen besinlerle bu miktar artar.

Patates Zararlı mı?

Sade Patatesin kalorisi düşüktür en zararlı tüketim biçimi cips türleridir ve kilo yapar. Kolesterolü yükseltmekle kalmayan bu ürünler, aynı zamanda yüksek miktarda kanserojen madde içerdiği için, yüksek tuz oranıyla da yüksek tansiyona sebebiyet verir.

Orta boy haşlanmış bir patates yaklaşık olarak  70 kaloridir.

Bu boyda bir patates bile sizi tok tutmaya yetecek bir besin değerine sahiptir. Ancak bu miktar beni tok tutmaz diyorsanız yanına ek olarak, bol limonlu yeşil bir salata tercih edebilirsiniz. Diyette patates tüketirken aşırı tuz ve yağ kullanmamaya, kızartmaktan ziyade suda haşlamış olarak tüketmeye özen gösterin. Patates yemekten korkmayın, tek başına bir patatesin hiçbir zararı yoktur.

Diyette Patates Kilo Aldırır mı, Nasıl Tüketmeliyiz?

patates kaç kalori  Kumpir ve Patates Kalorisi Kaç patates

Kök ve yumru bitkilerden birisi olan patates nişasta bakımında yüksek bir bitkidir. Diyet yemeklerinde de sık sık kullanılan patates; potasyum, fosfor, folik asit ve lif açısından zengin bir kaynaktır.

Her besin kaynağında olduğu gibi patatesinde kızartılarak yenilmesi, yüksek miktarda yağ içerdiği için kilo aldırır. Hatta öyle ki uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre patates kızartması ilerleyen dönemlerde kadınlarda hormon bozukluğuna neden olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır.

Patates kızartılarak yenildiği gibi haşlanarak da yenilmektedir. Şeker hastaları için faydalı bir besin olan patates, susuzluğu giderir, mide ve onikiparmak bağırsağı ülserine de iyi gelir.

Patates kalorisi kendi başına kilo aldırmaz ancak ilave edilen besinlerle kalori değeri artar ve kilo problemi ortaya çıkarabilir.

error: Copyright! Yaşamloji