Kuru Üzüm Kaç Kalori ve Diyette Yenir mi?

Kuru üzüm kaç kalori ve diyet yaparken veya kilo almak için yenir mi? Kilo yapar, aldırır mı, yoksa verdirir mi? Faydaları ile aşağıda inceleyelim.

Sağlık Açısından Yararları Saymakla Bitmeyen Kuru Üzüm Kilo Aldırır mı?

Kuru üzüm tatlı olduğundan özellikle çocuklar ve sonrasında yetişkinler için favori atıştırmalıklardan biri. Yemeklerde ve tatlılarda sıkça kullanılan kuru üzüm, özellikle sporcular için enerji veren besinlerde de kullanılıyor.

Kuru Üzüm Hoşafı Kalorisi Kaç?

100 gram yani bir kepçe kuru üzüm hoşafı içerisinde 77 kalori, 19.3 g karbonhidrat, 0.3 protein ve 0.1 yağ bulunmaktadır.

Diyette Kuru Üzüm Yenilir mi?

Zayıflamak isteyenler diyet programlarında, yüksek kalori içerdiğinden tüketilen miktarda özen gösterilmelidir. Fazlaca tüketildiğinde vücuda kaloriyi yüklenir, fazla karbonhidrat yağ depolanmasına ve kilo almaya neden olabilir. Kilo alımı, alınan kalorinin harcanan kaloriden fazla olmasıyla gerçekleştiğinden yenilen hiçbir gıdanın doğrudan şişmanlatmaya yönelik özelliği bulunmamaktadır.

Diyet programında özellikle tatlı krizlerini engellemek ve sağlıklı ara öğünler oluşturmak için yarım avuç kuru üzüm tüketilebilir. Yarım avuç yani 100 gr kuru üzümde 49 kalori, 10.7g karbonhidrat, 12.3g potasyum, 0.2g yağ, 0.5g protein bulunmaktadır.

Kuru Üzüm ile Kilo Almak: Kuru meyvelerde olduğu gibi kuru üzüm içinde fazla miktarda glikoz, enerji ve fruktoz bulunduğundan kilo almak isteyen kişilerce ideal bir atıştırmalıktır. Kolesterolün yükselmesine neden olmadan sağlıklı kilo yapar. Ayrıca vitaminlerin emilmesini sağlayan fosfor, selenyum gibi mineraller içermektedir. İki yemek kaşığı kuru üzümün tüketilmesi bir porsiyon meyve tüketimiyle eşdeğerdir. Bir avuç kuru üzüm 98 kalori, 6 gram protein, 133 Gr. karbonhidrat içerir.

diyette kuru üzüm kuru üzüm Kuru Üzüm Kaç Kalori ve Diyette Yenir mi? kuru   z  m ka   kalori 300x200Kuru Üzümün Yararları: Başta kabızlık, kansızlık, diyabet, kolesterol ve kandaki asit oranı üzerinde yararları bilinen kuru üzüm, diş, kemik ve göz sağlığının korunmasında da yardımcı etkilere sahip. Yapısında bunan fanoller antioksidan etki yaratmasına, kanserden korunma ve hipertansiyonun düşürülmesinde faydaları bulunuyor. Bebek ve çocuklara kuru üzüm kaynatılarak hoşaf yapılır ve suyu içirilebilir.

error: Copyright! Yaşamloji