faydaları kabak çekirdeğinin kalorisi kabak çekirdeği Kabak Çekirdeği Kalorisi Kilo Yapar mı ve Faydaları kabak   ekirde  i kalori

Kabak Çekirdeği Kalorisi Kilo Yapar mı ve Faydaları

Kabak Çekirdeğinin Kalorisi Nedir, Diyette Yenir mi, Kilo Yapar mı ve Sağlığa Faydaları

Genelde kabak çekirdeğinin sağlığa faydaları bilinmez ve gereksiz besinler arasında olduğu düşünülür. Aslında kabak çekirdeği kalorisi haricinde bir çok faydası vardır. Aşağıdan kalorisi kaç, kilo aldırırmı, diyette yenir mi ve faydaları hakkında inceleyelim;

Bu çekirdeğin besin değeri arasında demir miktarı çok fazladır. Yüksek demir bulunan gıdalar; kümes veya büyükbaş hayvan ciğerinde demir oranı en fazla olan besinler arasında ve ardından kabak çekirdeğinin geldiğini biliyor muydunuz?

Kabak Çekirdeği Kaç Kalori: Kavrulmuş tuzlu 1 avuç kabak çekirdeği 120-130 kaloridir. Bu değer kavrulma oranı, ne kadar tuz kullanıldığı gibi etkenler doğrultusunda belirlenir. 100 gram çekirdeğin içinde ise 500 kalori miktarı vardır.

Kabak Çekirdeği Kilo Yaparmı: Kabak çekirdeğinin magnezyum, protein, çinko ve demir faydaları yanı sıra yüksek kalori değeri göze çarpmakta. Kilo verme diyeti yaparken çok itinalı yemeli veya belirli günlerde az tüketmelisiniz. Örneğin 2 haftada bir avuç kadar, fazla yemek kilo yapar. Kilo koruma diyeti yapıyorsanız bu oranı hafif arttırabilirsiniz.

Diyette Kabak Çekirdeği Yenir mi: Yukarıda bahsettiğimiz gibi aşırıya kaçılırsa diyette kabak çekirdeği yemek kilo yapabilir. Demir ve çinko oranı oldukça yüksek olan kabak çekirdeğinin sağlık için faydaları şu şekildedir;

100 Gram Kabak Çekirdeği İçinde Bulunan Besin Değerleri;

  • 3.1 Miligram Demir.
  • 53 gr. Karbonhidrat miktarı.
  • 26 mg Magnezyum.
  • 920 mg Potasyum.
  • 10 mg. Çinko vardır.
  • 18 gram Protein bulunur.

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Neler?

Başlangıç olarak çinko ile demir oranı oldukça fazladır. Vücudun günlük çinko ihtiyacının yüzde yirmilik kısmını giderir. Bu oran sayesinde; Cilt sağlığı, bağışıklık sistemi güçlenmesi, uyku problemleri, yorgunluk gibi kriterlere kabak çekirdeği iyi gelir.

Protein değeri oldukça yüksek olmakla beraber günlük vücudun alması gereken bitkisel protein miktarının %9-10 gibi kısmını karşılar.

İçinde bulunan magnezyum sayesinde tansiyon, kalp ve kemik sağlığı için gerekli olan bileşenleri bulundurur. Bu mineral sayesinde vücut için faydaları büyüktür.

Vücudun demir ihtiyacını karşılaması hiç şüphesiz çok gereklidir. Saç dökülmesi, yorgunluk ve kadınlarda tırnak kırılmalarını önler.

Kabak çekirdeği kadınlarda menopoz dönemi sorunlarına iyi geldiği düşünülmekte ve erkeklerde prostat hastalığına olan faydaları konuşulmakta.

faydaları kabak çekirdeği kabak çekirdeği Kabak Çekirdeği Kalorisi Kilo Yapar mı ve Faydaları kabak   ekirde  i 150x150Çok aşırıya kaçılmadan normal insanlar tüketebilir. Fakat tekrar hatırlatalım tuzlu ve kavrulmuş kabak çekirdeğinin kalorisi yüksek olduğundan faydalarını alabilmek için dikkatli yemek daha sağlıklı olacaktır. Orantıyı yakalayamazsanız kilo yapar mı sorusu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu duruma bir nevi zararları olarak bakılabilir.

error: Copyright! Yaşamloji