filtre kahvesi filtre kahve Filtre Kahve Nedir, Kaç Kalori? nedir filtre kahve kalori

Filtre Kahve Nedir, Kaç Kalori?

Filtre Kahve Nedir, Kalori Miktarı ve Diğer Kahvelerden Farkı Ne?

Filtre kahve nedir: Öğütülmüş, çekilmiş kahveyle dolu bir kahve filtresinden yavaşça kaynar su geçirmek suretiyle yapılan bir kahve türüdür. Filtre genelde kağıttan olur ve tek kullanımlıktır fakat zorunlu kalınırsa yeniden kullanılabilir, naylon filtreler de mevcuttur.

Bu adlandırma teoride üzerinde filtre bulunan kahve fincanlarıyla elde edilen kahveler için geçerlidir fakat günlük kullanımda, makineyle ya da makinesiz olarak filtre ile elde edilen tüm kahveler için kullanılmaktadır.

Kaynar su, yerçekimi etkisiyle kahve konulan filtreden geçer ve demlenen sıvı bir kahve makinesinde ya da doğrudan fincanda toplanır. Teknik olarak bu süreç demlenmeye yakın olan bir süzülme sürecidir.

Bazı aromaları yok eden ve bazılarını oluşturan (yanık aroması vs.) kaynatma süreci söz konusu değildir. Filtre kahve hazırlama sürecinde kahve aromasını kaybetmez yada yeni bir aroma eklenmez. Bu işlem imal edilme, kavrulma ve öğütme işleminde yapılır.

Filtre Kahve Kaç Kalori: 1 fincan şekersiz kahve 6 kaloridir. Eğer şekerli olarak içiyorsanız, bardağa atılan şeker oranına göre ortalama 20 kcal. değeri vardır.

Normal Kahve ve Filtre Kahve Arasında Ne Fark Var?

Filtre kahvede genellikle robusta ve arabica kahve çekirdekleri bir takım işlemlerden geçerek sonrasında kavrulur. Robusta daha fazla kafein içerir, arabica da ise ortalama %40 daha az kafein bulunur. Bu işlemler sonrasında artıkları kullanılmaz fakat hazır kahvelerde yapılan buna benzer işlemler sonrasında kırıntılar ve artıklar meydana gelir. Hazır kahvede bunlar kullanılır fakat filtre kahvede kullanılmaz. Gerçek kahve yoğun öz ile yapılan kahvelerdir, filtre kahve ve espresso buna örnektir. Kahvenin kalitelisinin tadı sert olmalı fakat acı olmamalıdır.

Hangi Ülkenin Kahvesi Daha Güzel?

Genellikle tropikal iklimde olan ülkelerden orta ve güney Amerika’da bulunan çeşitleri bunlara örnektir. Evde filtre kahve yapmak istiyorsak su ve kahve oranını tutturmak en önemli etkendir. 1 litre suyu baz alırsak içine 55 gram kahve konulmalıdır.

Kağıt filtre 1908 yılında Melitta Bentz isimli kişi tarafından bulunmuştur.

Filtre Kahve Yapan Makinalar Nelerdir?

filtre kahve nedir filtre kahve Filtre Kahve Nedir, Kaç Kalori? filtre kahveGenellikle elektrikli makineler kullanılır, bunun yanı sıra Napoletana isimli ocak üstü (evde kullanılan) makineler de mevcuttur. Resimde gördüğünüz filtre kahve yapma makinası Napoletana diğer bir ismi ile ”Neapolitan flip coffee pot” olarak bilinir.

error: Copyright! Yaşamloji