pizza kaç kalori Bir Dilim Pizza Kaç Kalori pizza kac kalori
pizza kaç kalori

Bir Dilim Pizza Kaç Kalori

Savaş zamanında İtalyan kadınlarının yoksulluktan, hamurun üzerine evdeki az malzemeleri karıştırarak yaptıkları bir yemek olarak ortaya çıkan pizza, son yıllarda en popüler fast food yemekleri içinde yer almaktadır. Pizzanın popüler olmasını, yoksulların mutfağından saray mutfağına gelmesini sağlayan ise İtalya kraliçelerinden biri olan Kraliçe Margherita dır.  1889 yılında kraliçe Margheritanın pizzayı tadarak çok beğenmesinden sonra sarayda da pişirilmeye başlayan pizza, geliştirilerek şimdiki popülerliğine ulaşmıştır. Günümüzde de oldukça popüler olan pizza hakkında da en çok merak edilenlerin başında, bir dilim pizza kaç kalori dir gelir.

Pizzanın Kalori Değeri ve Pizzanın Besin İçeriği

Bir Dilim Pizza Kaç Kalori

Tüm fast food ürünlerinde olduğu gibi pizzada oldukça yüksek kalorili besin maddeleri arasında yer almaktadır. İçeriğindeki yüksek karbonhidrat ve yağ miktarından dolayı çeşidine göre pizza kaç kalori olduğu değişmektedir. Pizzanın büyüklüğüne göre kaç kalori olduğu değişebilir ancak ortalama olarak 1 dilim pizza 350-400 kalori değerindedir.  1 dilim pizza kaç kalori den sonra içindekilere bakalım. 1 dilim pizza 42 gram karbonhidrat, 7 gram protein,  gram yağ, 2 gram posa, 6 miligram kolesterol, 272 miligram sodyum, 124 miligram potasyum, 15 miligram kalsiyum, 29 miligram A vitamini, 6 miligram C vitamini, 1 miligram demir içermektedir. Ancak bu miktarlar pizzanın içine eklenen her besin maddesiyle birlikte değişkenlik göstermektedir.

Ayrıca daha önceki yazılarımızda yer alan kalori hesaplama robotunu kullanarak kalori hesabını ve kalori cetveli ile merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Pizza yerken kaç kalori aldım, pizza kilo aldırır mı veya kaç dilim pizza yemeliyim ki kalori değeri düşük olsun ve kilo almayayım gibi sorulara cevap bulabilir siniz.

Pizza Sağlıklı mı?

Abur cubur besin maddesi olarak adlandırılabilen pizza, sürekli olarak tüketildiğinde kilo artışına neden olmaktadır. Kolay ulaşılabilen ve evlere kadar siparişi yapılabilen pizzanın özellikle çocuklar tarafından sık tüketilmesi engellenmelidir. Pizza tüketiminde üzerine koyulan malzemelerin doğru seçimi pizzanın sağlık açısından daha yararlı hale gelmesini sağlamaktadır. Genel olarak Fast Food sağlık açısından zararlıdır. Birde pizza yanında yarım litre kola veya benzeri gazlı içecek içmek daha da zararlı hale getirir durumu sağlık açısından.

Geçmişte fakir yiyeceği olan ve günümüzde en zengin ve lüks ve pahalı olan birçok yiyecek vardır. Bunlardan biri de Pizza dır. Evde yapılan pizza sağlık açısında daha az kalori ve zararlı madde içerir. Yani eğer pizza yemek isterseniz pizzayı evde yapmanızda fayda vardır.

pizza kalorisi kaç pizza kaç kalori Bir Dilim Pizza Kaç Kalori pizza kalorisi kac
pizza kalorisi kaç
error: Copyright! Yaşamloji