ekmek kaç kalori ekmek kaç kalori Beyaz Ekmek Kaç Kalori? ekmek kalori

Beyaz Ekmek Kaç Kalori?

Beyaz Ekmek Kaç Kalori, Sağlıklı mı, Diyette Yenir mi?

Evlerimizde sıkça tükettiğimiz beyaz ekmek kaç kalori ve kalori değerleri nedir? Sağlık açısından zararları nelerdir, diyet yaparken ekmek tüketilir mi;

Türk mutfağının olmazsa olmazlarından biri olan, her yemekle tüketilen beyaz ekmek son birkaç senedir insanların bilinçlenmesi ve doktorların tavsiyesi üzerine sofralardaki yerini yitirmeye başladı. Kilolu hanımların baş düşmanı haline gelen beyaz ekmek diyette pek edilmemelidir. Hangi ekmek türü diyet için en idealidir?

Ülkemizde çoğunlukla tüketilen bir ekmek türü olan beyaz ekmek, buğday unundan yapılmaktadır.

Beyaz Ekmek Kaç Kalori;

Bir adet beyaz ekmek 300 gram olmakla birlikte, 768 kaloriye sahiptir.

Yarım adet beyaz ekmek 150 gram olup, 384 kalorisi vardır.

Kalın dilimli beyaz ekmek 90 kalori,

Normal dilimde bir beyaz ekmek 77 kalori ve ince dilime sahip bir beyaz ekmek ise 64 kaloridir.

Eğer günde 100 gram ağırlığında bir beyaz ekmek tüketiyorsanız, günlük 246 kalori alıyorsunuz demektir. Beyaz ekmek, beyaz undan yapılmasından dolayı diğer ekmek çeşitlerine göre kan şekerini çok hızlı yükseltip düşürme özelliğine de sahiptir. Bu sebeple kişinin çok çabuk acıkmasına neden olur. Kan şekeri çok çabuk düşürme ve yükseltme etkisi olması nedeniyle beyaz ekmek şeker hastalığı olan bireylere tavsiye edilmemektedir.

İnce bir dilime sahip beyaz ekmekte; karbonhidrat miktarı 13.2 gram, protein 2 gram, yağ 0.2 gramdır. Ekmeğinizin diliminin kalınlığı arttıkça bu rakamlarında artacağınız unutmayın.

Ekmekler günlük yaşantımızda sofralarımızda başköşeye otururlar. Ancak ince bir bedene sahip olmak, sağlıklı kalmak istiyorsak yediklerimize ve mutlaka kalori değerine dikkat etmeniz gerekir. Geçmişten günümüze kadar alışagelmiş bir yeme biçimi olan beyaz ekmekler, toplumların bilinçlenmesi ve çeşitli sağlık koşullarını tehlikeye sokması nedeniyle eskisi kadar tüketilmemektedir. Geçmiş yıllarda ekmek üretiminde herhangi bir gramaj yasası yokken, günümüzde bu durum kontrol altında alınarak bireylerin de ekmek tüketiminde daha kontrollü davranmaları sağlanır. Böylece hem üretici hem de tüketici yapılan kontroller sayesinde ne sattığını ve ne yemesi gerektiğini, yediği ekmeğin gramajının ne kadar olması gerektiğini, içindeki beyaz un miktarını vb. bilgileri yakından takip edebilme fırsatı elde eder.

Sağlıklı ve formda kalmak için beyaz ekmek tüketimine dikkat edilmelidir. Diğer tahıl gruplarına nazaran beyaz ekmek kalorisi yüksektir.

error: Copyright! Yaşamloji