ıspanak kac kalori ıspanak kaç kalori 1 Porsiyon Ispanak Kaç Kalori ve Kilo Aldırır mı ispanak kac kalori
ıspanak kac kalori

1 Porsiyon Ispanak Kaç Kalori ve Kilo Aldırır mı

Kış aylarında en çok tüketilen sebzelerden biri olan ıspanak, kolay ulaşılabilir olması ve ekonomik olması açısından en çok tercih edilen sebzelerden biridir. Peki diyet yapanlar için ıspanak kaç kalori sorusuna cevap bulalım.

Düşük kalorisi nedeniyle özellikle zayıflama diyetleri için aranılan bir sebze olan ıspanağın 100 gramında yani bir porsiyon ıspanağın kalori miktarı 17 dir.

Yani ıspanağın içine herhangi bir madde koyulmadan haşlanıp tüketilmesi, onun mideden sindiriminde vücudun kullandığı kaloriye eşittir. Neredeyse 0 kalori olarak kabul edilebilen ıspanak, kilo kontrolü açısından oldukça önemlidir.

Ispanağın Besin Değeri

Vitamin deposu olarak nitelendirilebilen Ispanak özellikle K vitamini açısından oldukça zengindir. 1 porsiyon ıspanak günlük K vitamini ihtiyacın tamamını karşılamaktadır. K vitamini kemik gelişiminde oldukça önemli bir vitamindir ve kireçlenmeyi önleyici bir maddedir.

Oldukça iyi bir kalsiyum kaynağı olarak süte karşı alternatif bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Kalsiyumun yanı sıra A vitamini, folik asit, magnezyum, demir ve C vitamini ayrıca da bağışıklık sisteminin önemli bir maddesi olan kuersetin içeren ıspanak, hamile beslenmesi için iyi bir kaynaktır.

Ispanağın Faydaları

Ispanakta yer alan flavon bileşikler kanser hücrelerinin yenilenmesini önleyici besin olarak, kansere karşı antioksidan görev yapmaktadır.

Ispanak içeriğindeki beta karoten ve C vitamininden dolayı hücrelerdeki serbest radikallerin zarar verici etkilerini engelleyerek kolon kanseri riskini önleyici besin olarak görev yapmaktadır. Ispanak içeriğindeki yüksek posa miktarı nedeniyle, besinlerin bağırsaktaki hareketlerini kolaylaştırırlar. Kronik kabızlığı engelleyici besin olarak ıspanak tüketilmesi önerilmektedir. Aynı zamanda bu vitaminler yaşla birlikte artan beyin fonksiyonlarındaki azalmalara karşı da mücadele ederler.

Ispanak yüksek demir içerinden dolayı özellikle adet döneminde aşırı kanaması olan kadınların başvurabileceği önemli bir sebzedir. Ispanak kaç kalori ve zayıflatır mı veya kilo aldırır mı gibi sorulara bu dönemde aklınıza sakın getirmeyin ;)

Ispanakta yer alan lutein göz sağlığının korunmasında etkin bir maddedir. Ayrıca ıspanak kalorisi oldukça düşük bir besin maddesidir ve kilo kontrolünün sağlanmasında tercih edilmesi gereken zayıflamaya yardımcı bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır.

Vücudun bağışıklık sistemi üzerinde etkin bir role sahip olan ıspanak, vücut dayanıklılığını arttırarak vücuda kuvvet verir. Yorgunluğuna karşı etkindir, sinirlerin yatıştırılmasında sakinlik verici olarak kullanılır. Sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür ve hamilelerde kabızlığın önlenmesi için önemli role sahiptir. Yine hamilelerin günlük olarak alması gereken folik asit miktarı, günde 1 porsiyon ıspanak yemeği ile karşılanabilir.  Diş çürümelerini önleyici besin etkisine sahiptir. Kolesterolü düşürücü ve kan şekerini düzenleyici etkisi vardır.

Ispanak Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ispanağın içersinde yer alan ve suda eriyen vitaminlerin kaybını önlemek için, ıspanak az su ile haşlanmalı ve suyu çorbalarda kullanılmalıdır. Ayrıca yağda kavrulan ıspanak tüm besin değerini kaybedebilir. Ispanak yemeği yaparken çiğ olarak ıspanağı yağda kavurmadan düşük sıcaklıkta pişirilmelidir. Geleneksel olarak ıspanakla birlikte tüketilen yoğurdun ıspanağın demir içeriğini kaybetmesine neden olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca ıspanak kalori değerini çok çabuk kaybeden bir besindir ve dolayısıyla tarladan toplandıktan sonra kısa bir sürede tüketilmelidir. Aksi taktirde midenize sadece posa indirmiş olursunuz.

error: Copyright! Yaşamloji