günde kaç kalori günde kaç kalori Günde Kaç Kalori Almalı, Yakmalı? ka   kalori

Günde Kaç Kalori Almalı, Yakmalı?

Günde Kaç Kalori Alınmalı, Ne Kadar Yakılmalı?

Günlük alınacak kalori miktarı nedir ve zayıflamak isteyen kadınlar ne kadar kalori vermeli yakmalı, kilo almak için kaç kalori alınmalı?

Hem kilo almak veya vermek isteyenlerin, hem de mevcut kilosunu korumak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken en önemli noktalardan biri günlük olarak ihtiyaç duydukları kalori miktarını bilmektir. Günlük kalori ihtiyacı yaşa, cinsiyete, yapılan işe, günlük aktivite miktarına ve genetik yatkınlıklara bağlı olarak değişebildiğinden tahmin edilmesi zordur. Ancak kişinin kilosunu istediği yönde kontrol edebilmesi için günde kaç kalori almalıyım ve bunun ne kadarı diyetle, ne kadarı egzersizle yakılmalı gibi soruların cevabını bilmesi gerekmektedir. Otomatik  Kalori hesaplama cetveli için tıklayın.

Bazal Metabolizma Hızı

Vücudun gün içinde yakabileceği kalori miktarıyla ilgili ufak bir araştırma yaptıysanız bazal metabolizma hızı kavramı mutlaka karşınıza çıkmıştır. Bu değer vücudunuzun hiç hareket etmeseniz dahi yaşamsal aktivitelerini sürdürmek için yakacağı bir günlük kalori miktarıdır. Bu nedenle gün boyunca aldığınız kalorinin bazal metabolizma hızınızdan düşük olmaması sağlık açısından son derece önemlidir. Özellikle yaz aylarına girerken sıklıkla karşılaştığımız şok diyetler bu ihtiyacı karşılamadıkları için son derece sağlıksızlardır ve kişide baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, dikkat dağınıklığı, unutkanlık gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmasına neden olabilirler.

Günde Kaç Kalori Yakılmalı?

Bazal metabolizma hızınızı güvenilir ve kesin sonuç için bir sağlık merkezinde ölçtürdükten sonra kilo vermek, almak ya da kilo korumak için gün içinde kaç kalori almanız gerektiğine karar vermeniz gerekir. Günlük kalori ihtiyacı belirlendikten sonra uygulayacağınız egzersizleri de hesaba katarak her bir gün için yeniden düzenlenebilir.

Örneğin yarım saat düşük tempolu yürüyüş yaptığınız bir günde 80 ila 100 kalori daha fazla almanızda bir sakınca olmayacaktır.

Günlük kalori ihtiyacınız da tıpkı bazal metabolizma hızınız gibi pek çok değişkene bağlı olarak farklılık gösterir. Örneğin fazla hareket etmeyen ve spor yapmayan, 1,70 metre boyunda, 28-30 yaşında ve 60 kilo ağırlığında olan bir kadının kilosunu korumak için gün içinde alması gereken kaç kalori dediğimizde bu miktar 1675’ iken aynı özelliklere sahip bir erkek için bu değer 1840 kaloriye yükselmektedir. Yine örnek aldığımız bireyler günlük rutinlerine haftada 2 gün yarımşar saat uygulanan hafif dereceli egzersizleri eklerlerse günlük alınacak kalori miktarları sırasıyla 1900 ve 2110’a yükselmektedir. Bu nedenle günlük kalori ihtiyacınızı imkanınız varsa bir hastanede ölçtürerek ya da güvenilir bir ölçüm aracı kullanarak hesaplayıp bilmeniz çok önemlidir.

Kilo vermek ya da almak isteyen kişiler açısından da günlük kalori ihtiyacı kilit öneme sahiptir. Bu kişiler kilolarını korumak için günde kaç kalori almaları gerektiğini bilirlerse bu değeri yukarı ya da aşağı çekerek arzu ettikleri ideal kilolarına kavuşabilirler. Örneğin 25 yaşında, 1,60 metre boyunda ve 60 kilo ağırlığında olan bir kadının haftada yarım kilo kaybetmek için günde yaklaşık 1400 kalori alması uygundur. Aynı kadın kilo vermek değil almak istiyorsa bu değer 2500 kaloriye kadar çıkabilmektedir.

Egzersizler Günlük Kalori İhtiyacını Nasıl Etkiler?

Günlük egzersizler sırasında harcanan kalorinin doğru hesaplanması da kilo kontrolü üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu hesaplama kişinin egzersiz yaptığı bir günde yetersiz beslenip halsiz düşmesinin ya da spor yapmış olmanın verdiği güvenle yakabileceğinden çok daha fazla kalori almasının önüne geçmeye yarayacaktır.

Bilindiği üzere sağlıklı bir insanın kilo konusundaki hedefi ne olursa olsun günde 1200 kaloriden daha azını tüketmemesi gerekmektedir. Bu nedenle eğer yiyecekler üzerinden kalori kısıtlanamıyorsa ya da kimi sağlık sebeplerinden ötürü kişinin aç kalmaması gerekiyorsa alınan fazladan kaloriler egzersiz yoluyla eritilerek günlük kalori miktarı dengelenebilir.

Örneğin 55 kilo ağırlığında olup bünyesi normal çalışan bir kişi günde yarım saat orta tempolu yürüyüş yaparak 130, yine yarım saat bisiklete binerek ise 230 kalori yakabilmektedir. Aynı kişi bir saat kadar ev temizliğiyle uğraştığında ise yaklaşık 200 kalori kaybeder.

error: Copyright! Yaşamloji