göğüs meme dikleştirme ameliyatı göğüs dikleştirme ameliyatı, meme dikleştirme ameliyatı, nasıl yapılır, izsiz göğüs dikleştirme Göğüs Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır gogus meme diklestirme ameliyati
göğüs meme dikleştirme ameliyatı

Göğüs Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında iz kalmaması için yapılması gerekenler ve meme dikleştirmek için ameliyatın izinin geçmesi yani izsiz toplaması doğal görünmesi gereklidir.

Kadın güzelliğinin sembolü olan göğüsler; doğum, hormonsal değişiklikler, genetik faktörler, emzirme, sık kilo alıp verme, hastalık ve yaşlanma sonucu bir süre sonra değişikliğe uğrar. Meme dokusunda azalma ve sarkma sebebi ile memelerin görüntüsündeki değişiklikler, kadınların psikolojisini bozmaktadır.

Aile yaşantısını etkileyen ve giysilerin istendiği gibi görünmesini engelleyen meme sarkmasında, iç çamaşırlarında alınan bazı önlemler ile dışarıdan memelerin dik görünmesini sağlar. Ancak bazı kadınların kendi vücudunda bir eksiklik gibi gördüğü ve hayatın olumsuz etkilendiği durumlarda, bazı cerrahi uygulamalar meme görüntüsünü düzeltmektedir.

İzsiz Göğüs Dikleştirme Ameliyatı

Günümüzde yaygın yapılan ve mastopeksi olarak adlandırılan bu uygulamalar, memelerde hiçbir iz kalmadan başarı ile dikleştirme sağlar. İzsiz toplama olarak adlandırılan bu operasyon, birkaç saat içinde tamamlanmakta ve hastanın yaşına ve deri dokusuna bağlı olarak, kısa süre içinde iyileşmektedir ve göğüs dikleştirme ameliyatı başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Operasyon sonrasında hasta kısa süre içinde sosyal yaşantısına ve aile hayatına devam edebilir. İzsiz yapılan bu operasyon sonucunda, hasta söylemediği sürece memelerde bir müdahale olduğu kolayca anlaşılamaz.

Hangi Durumlarda Meme Dikleştirme Operasyonları Düşünülebilir?

1- Uzun süre aynı kiloda kalan, sık kilosunda değişiklik olmayan kadınlarda

2- Sigara kullanmayan veya sigarayı azaltabilecek iradeye sahip kadınlarda

3- Memelerinde sarkma olan veya meme içinde yağ azalması olan kadınlarda

4- Meme derisi gevşemiş veya meme uçları büyümüş kadınlarda

5- Meme uçları aşağıyı gösteren veya meme uçlarında şekil bozukluğu olan kadınlarda meme dikleştirme ameliyatı düşünülebilir.

göğüs dikleştirme ameliyatı göğüs dikleştirme ameliyatı, meme dikleştirme ameliyatı, nasıl yapılır, izsiz göğüs dikleştirme Göğüs Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır gogus diklestirme ameliyati
göğüs dikleştirme ameliyatı

Uzman bir doktor tarafından, hasta muayene edilmeli ve memelere yapılabilecek operasyon planlanmalıdır. Günümüzde yapılan izsiz meme dikleştirme ameliyatları, hastanın gelecekteki yaşantısında her hangi bir problem yaşamasını engelleyecektir. Operasyon öncesinde doktora sorularak sürekli kullanılan ilaçlar kesilmelidir. Ameliyattan birkaç hafta önce, kullanılan bitkisel ilaçların kesilmesi ve sigaranın bırakılması, daha çabuk iyileşme için faydalı olacaktır. Estetik müdahalelerden sonra güneş ile temas bir süre önerilmediği için kış aylarında yapılması, iyileşme süresinin daha rahat geçmesini sağlayacaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme operasyonuna karar vermeden önce, hastanın memelerinin hacmi ve büyüklüğü, meme başının ebatları ve yönü, memelerdeki sarkma, deride fazlalığın ne kadar olduğu, cildin elastikiyeti hesaba katılmalıdır. Tüm bu ayrıntılar doktor tarafından incelenerek hastaya, memelerine yapılabilecek müdahale konusunda gereken bilgiler verilir. Memelerdeki kullanılacak silikonlar veya memeye vücutta yağlı olan alanlardan yapılan yağ transferleri, memelerde nasıl bir değişiklik meydana getirir hastaya anlatılır. Bazı operasyonlarda meme altından veya ucundan, bazı operasyonlarda ise koltuk altından girilerek, hastanın memeleri dikleştirilebilmektedir. İz bırakmadan yapılan bu operasyon, daha önceden planlanarak, uygulanacak yöntem hastaya anlatılır.

İzsiz Meme Dikleştirme Operasyonu

İzsiz meme dikleştirme operasyonunda kullanılan ilk yöntem; memelerin renkli kısmından açılan kesi ile memelerin bağlantı yerleri, kuvvetlendirilerek, meme dokusu hastanın kendi yağı ile doldurulur. Dışarıdan hiçbir madde kullanılmadan yapılan bu ameliyatlar, hastanın ameliyattan sonra normal olarak yaşantısına rahat devam edebilmesini sağlamaktadır. Bu yöntem Japonya, Kore, Çin gibi genetik olarak küçük göğüs yapısına sahip ülkelerde, sıklıkla uygulanmakta ve hastaya kısa süre içinde iyileşme konforu yaratmaktadır. Diğer yöntem ise koltuk altından girilerek, meme bağlantı yerlerinin gerdirilmesi ile yapılır. İkinci operasyon, büyük memelere sahip kadınlar tarafından tercih edilir. Dışarıdan yağ veya silikon dolgu kullanılmadan yapılan bu operasyon, memede büyüme değil sadece toparlanıp dikleştirme sağlar. Bu yöntemde de meme içine yabancı bir madde yerleştirilmez.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatından Sonra İyileşme Süresi Ne Kadar Sürer?

İzsiz yapılan meme dikleştirme operasyonundan sonra, hasta ilk birkaç günü hastanede geçirir. Sonrasında eve çıkan ve bir hafta ağır kaldırmadan, her hangi bir eşya yitmeden kısaca zorlanmadan birkaç hafta geçirmesi önerilir. Ameliyattan sonra eve çıkıldığında genellikle hiç ağrı görülmez. Memeler sıkı bandajlar ile sarılarak, hareket edildiğinde sancı oluşması engellenebilir. Operasyon sonrasında birkaç hafta cinsel ilişki doktor tarafından önerilmez. Takılan bandajlar ise yaklaşık üç hafta kullanılmaktadır. Üç haftanın sonunda doktor tarafından uygun görülürse çıkarılabilir. Hasta iki hafta sonunda iş hayatına döner.

Meme Dikleştirme Operasyonu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

İzsiz yapılan operasyonlarda hasta, birkaç hafta ağır iş yapmamaya, ağırlık kaldırılan veya zorlanarak yapılan spor dallarından kaçınmaya ve üç hafta kadar cinsel ilişkiden kaçınmaya özen göstermelidir. Hayat boyu bir defa yapılan bu operasyonlardan sonra, birkaç hafta dinlenmek, gelecekte oluşabilecek sağlık sıkıntılarını engelleyecektir. Hastaneden çıktıktan sonra genellikle sancı görülmez, ender olarak sancı oluşan vakalarda ise doktorun evde kullanım için verdiği ağrı kesici ilaçlar, sancıyı kısa süre içinde yok edecektir. İzsiz meme dikleştirme operasyonlarında, hastanın süt kanallarına müdahale edilmediği için bebek emzirmekte hiçbir sakınca yoktur. Ancak bu tür operasyonları düşünen kadınların, göğüslerinde tekrar sarkma oluşmaması için artık çocuk sahibi olmama kararı aldıktan sonra yapılması önerilmektedir. Erken yapılan operasyonlarda göğüslere tekrar sarkma olması mümkündür.

Meme Dikleştirme Operasyonlarından Sonra Hastanın Hayatında Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Kadınların kendini daha seksi hissetmesine sebep olan memeler, istenilen ebat ve şekle dönüştüğünde oldukça rahatlama sağlayacaktır. Yıllarca giysi seçerken zorlanmaya ve eş karşısında kendini eksik hissetmeye sebep olan sarkık ve küçük göğüslerin dikleştirilip dolgunlaştırılması, kadınların özgüvenini yerine getirir. Yıllarca arzu edilmesine rağmen giyilemeyen giysiler rahatlıkla edinilebilir. Zaten göğüs dikleştirme ameliyatlarından sonra, kadınların çoğu, ilk iş olarak gardırobunu yenilemektedir. Estetikten çok bir ihtiyaç olarak değerlendirilen ve aile hayatını olumlu olarak etkileyen dik ve diri göğüsler, günümüzde sık yapılan cerrahi müdahaleler arasına girmiştir. Bu sebeple her geçen gün yeni teknikler geliştirilmeye ve ameliyat süresini kısaltmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

error: Copyright! Yaşamloji