sağlıklı cilt bakımı önerileri  Cilde İyi Gelen Besinler saglikli cilt bakimi onerileri
sağlıklı cilt bakımı önerileri

Cilde İyi Gelen Besinler

Gün içinde tükettiğimiz besinler cildinizi yakından uzaktan ilgilendirir. Cildin görünümünü yüksek derecede etkiler. Besin değeri yüksek gıdalarla beslenmek vücut için gerekli vitamin, protein ve minerallerin düzenli olarak alınması temel sağlığın yanı sıra cildinizin sağlığı içinde büyük önem taşır. Cildin esnek olmasını ve kırışıklık oluşumunu engellemek için gerekli elastik liflerin üretimi için kullanılır. Doğru dengeli yağ besinlerini kullanmak ise cildinizin nem oranını ve yumuşaklığını dengeler.  Faydaları besin kaynakları dışında cilt için gerekli en önemli şeylerden biri de yeterli derecede su tüketimidir.

Kimler Cilt Bakımı Yaptırmalıdır?

20’li yaşların sonuna kadar cilt kendini bir şekilde yeniler. Ancak sonrasında ek bakımlarla cildi beslemek ve düzenli olarak bakım yaptırmak gerekebilir. Cilt yaşı gerçek yaşınızdan farklı olabilir. Mesela yaşınız 35 olabilir cilt bakımı ile cilt yaşı 25 e kadar inebilir. Cildin yaşlanmasına sebep olan bazı dış etkenler vardır. Bunlar;

  • Aşırı stres
  • Düzensiz uyku ve yorgunluk
  • Sigara ve alkol almak
  • Kirli hava
  • Aşırı yağlı yiyecekler
  • Az su tüketilmesi

Cilt Sağlığı İçin Tavsiye Edilen Besinler

Havuç; A vitamini yönünden oldukça zengin olan havuç cilt ve göz sağlığı açısından önemlidir. Birçok kaliteli kozmetik ürünleri retinol içerir. Havuçta cilt için retinol işlemi görerek antioksidan etkisi yaratır. A vitamini zengin gıdalar arasında süt ve kepekli tahıllarda yer alır.

cilde iyi gelen  Cilde İyi Gelen Besinler cilde iyi gelen
cilde iyi gelen

Domates; Bol miktarda likopen içeren domates antioksidan görevi yaparak cildin yaşlanmasını, yaşlılık lekelerini, kırışıklıklarını engeller. Aynı zamanda güneşin zararlı ışınlarından etkin bir şekilde korumasını sağlar.

Balık; Yağlı balıklar omega 3 bakımından oldukça zengindir. Cilt alerjik nedenlerle tahriş olmuş ise iyileşme süresini azaltır. Aynı zamanda cildi nemli tutar ve kurumasını engeller.

Ceviz ve badem; Cildin hücre zarını güçlendirir. Cildin sağlıklı görünmesi için sağlıklı hücreler gereklidir. E vitamini deposu olan badem sıkı bir cilt için gereken lifleri güçlendirerek serbest radikallere karşı korur.

Portakal; C vitamini içeren portakal deri dokusunun gelişmesini sağlar. Sağlıklı kıkırdak kemikler ve dişler için portakal önerilir. Yaşlanma karşıtı, sigaranın zararlarına karşı cildinizi korur. C vitamini bakımdan zengin olan diğer besinler yeşil yapraklı sebzeler, kivi, mandalina, Brüksel lahana ve çilek denilebilir.

Yumurta; Yüksek derecede protein ve amino asit içeren yumurta dokuların kendini yenilemesinde yardımcı olur. Aynı zamanda cilt kanserini önler. A vitamini bulunan yumurta aynı zamanda cilt hücrelerini güçlendirir ve cilt lekelerini engeller.

Su; Hayatımız için en gerekli, tüm organların normal çalışabilmesi için gerekli olan su cildi nemlendirir ve esnekliği korur. Kırışıklık ve yaşlanmayı önler.  Günlük tavsiye edilen su tüketimi kadınlarda 2,5 litre erkeklerde 3 litre olarak belirlenmiştir.

cilt  Cilde İyi Gelen Besinler cilt
cilt

Cildi Korumak için Yapılması Gerekenler

Yaz veya kış fark etmez güne başlarken koruma faktörü içeren nemlendirici krem sürmelisiniz. Bronz olmak için kesinlikle yüzünüzü direkt olarak güneşe vermeyin. Sert hava koşullarında özel kremler kullanmaya dikkat edin. Kimyasal maddelerle çalıştığınız bir mesleğiniz var ise mutlaka maske kullanmayı ihmal etmeyin. Su içme alışkanlığı kazanın. Sigara ve alkolden uzak durmaya çalışın. Kullanıyorsanız dengede tutun.

Cilt Bakımının Amacı Nedir?

Sağlıklı bir cilt moralinizi ve çevreye olan özgüveninizi arttırır. Güzel görünümlü bir cilt biliyorsunuz ki güzelliğin en önemli bir parçasıdır. Fakat bunun için cilt tipinize en uygun ürünlerle bakım yapmak son derece önem taşır. 5 tip cilt vardır. Bunlar; Normal cilt, karma cilt, kuru cilt, yağlı cilt, olgun cilt.

error: Copyright! Yaşamloji