yumurta diyeti nasıl yapılır yumurta diyeti nasıl yapılır, yumurta diyeti nedir, zayıflama, diyet, kilo verme Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır yumurta diyeti nasil yapilir
yumurta diyeti nasıl yapılır

Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır

Yumurta Diyeti Nedir?

Anne sütünden sonra vücuda en yararlı olan ve en kaliteli protein kaynağı yumurtadır. Yumurta diyeti sayesinde protein bazlı beslenme söz konusudur.

Popüler diyetlerin başında protein diyetleri yer almaktadır ve yumurta diyeti şok diyetler arasına girmektedir. Protein diyeti kısa zamanda yüksek kilolarını verilmesini sağlayan diyetlerden birisidir. Protein diyetlerinin temel amacı ise kas kaybı yaşamadan yağ yakımı gerçekleştirmektir.

Düşük kalorili diyetler genelde kas kaybına neden olur ancak yumurta diyeti kas kaybı yaşatmadan yağ yakımı sağlamayı sağlar. Sağlıklı zayıflama sürecinde duraksama yaşadığınız zaman bir şok diyetine ihtiyaç duyarsınız ve uygulayabileceğiniz en uygun şok diyetlerinden birisi yumurta diyetidir.

Yumurta Diyeti Faydaları

Dikkat ettiyseniz şayet sporcular spor öncesi ve spor sonrası sürekli yumurta tüketirler. Yumurtanın kaliteli bir protein kaynağı olması kas hacminin ve ağırlığının artmasına neden olur. Kas hacmi arttıkça metabolizma hızı aynı oranda çoğalır. Hızlı bir metabolizma fit vücutlu devamında getirir. Aynı zamanda hastalıkların önlenmesinde oldukça önemlidir. Proteinden yana eksik beslenen kişiler sağlıklı olamaz kas kaybı yaşamak istemiyorsanız mutlaka proteinle beslenmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda kas kaybına annemin bir yolu da çok diyetlerine kısa süreli tutmaktır. Yumurta diyeti sadece yumurtanın yendiği bir diyet değildir aynı zamanda diğer protein kaynaklarına da yer verilir. Gerektiği kadar karbonhidrat alınmasıda bu diyette gerçekleştirilir. Sağlıklı bir beslenme programına adım atmadan önce yumurta diyeti yaparak bir alt yapı oluşturmanız mümkündür ancak yumurta diyeti gibi pek çok şok diyeti üç gün ila yedi gün arasında yapılmalıdır.

Yumurta Diyeti Zararları

Şok diyetlerinde uyulması gereken belli başlı prosedürler bulunmaktadır. Yumurta diyeti de prosedürler altında uygulandığı zaman sıkıntı yaratmaz. Ancak bu diyet beraberinde bol su tüketmek önemli olan etkenlerden birisidir. Eğer diyet süresince su tüketimi dikkat etmezseniz yumurta kabızlığı neden olabilir. Yumurta hacmi ile verdiği enerji arasında ters orantı olan bir besin kaynağıdır. Ancak verdiği tokluk hissini daha da artırmak için yanında salata yenmesi de tavsiye edilir. Aksi halde kişi de halsizlik gibi yan etkileri görülebilir.

Yumurta Diyeti

Şok diyetlerinde esas olan az zamanda çok kilo verme işlemidir. Ancak verilen kiranın yarısını adam olduğu gerçeği unutulmamalıdır. Yumurta diyet yaparken egzersizlerle bunu desteklerseniz daha kalıcı ve sağlıklı kilo verme süreci atlatmış olursunuz. Yumurta diyeti ayda bir kereden fazla tekrarlanmalıdır. Yumurta diyeti sırasında bol su tüketimi oldukça önemlidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi kabız zanneden olmaması için yumurtanın protein değerini öldürmeyecek içeceklerle tüketilmesi oldukça doğaldır. Bu diyet yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer etkende yediniz ne içtiniz gıdaların içeriğidir. Karbonhidrat içerikli gıdalar insülin salınımı arttıracağından dolayı kesinlikle azaltılmalıdır. İnsülin salınımı yağ depolamayı tetikleyici bir etkendir. Buradan da anlaşılacağı üzere şeker hastası kimselerin veyahutsa insülin direnci olan kimselerin diyeti yapması kesinlikle önerilmez.

Yumurta Diyetinde Sabah-Öğlen-Akşam Yemeği

yumurta diyeti nedir yumurta diyeti nasıl yapılır, yumurta diyeti nedir, zayıflama, diyet, kilo verme Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır yumurta diyeti nedir
yumurta diyeti nedir

Bilindiği üzere protein diyeti olan yumurta diyetin de mutlaka kahvaltıya özen gösterilmesi gerekmektedir. Peyniri, bir dilim kepekli ekmeği, söğüş domates salata gibi gıdaların yanında çay kahve gibi içecekler serbesttir. Ancak içecekler şeker ilavesiz içilmelidir. Kullan lan karbonhidratlar kompleks karbonhidratlar olmalıdır. Yani bir karbonhidrat ne kadar az işlemden geçerse o kadar iyidir. Yumurta diyetin de ara ürünlerde türk kahvesi ve maden suyu içmeniz ya yakınında oldukça etkili olacaktır. Öğle yemeklerinde bir porsiyon et yemeği oldukça önemlidir. Öğlen et yerseniz akşam ise bir porsiyon sebze yemeği yemelisiniz.Uzman bir kişi ışığında verilen yumurta diyet listesinde et ve sebze yemeklerine değişkenlik gösterilse de verilen öğünlerde verilen sayıdan yumurta yemek oldukça önemlidir. Bu diyet karbonhidratın neredeyse sıfır olduğu bir diyettir. Esneklik göstermeyen bu diyette ara öğünlerde yemek değil daha çok içecek tercih edilir. Uyandıktan sonra ılık su içmeniz size tokluk hissi verecek ve gün boyu rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

Akşam yediden sonra ekseriyetle bir şey yememeye dikkat etmeniz gerekmektedir veyahutsa açlık hissi uyanırsa doğal meyve suyu ile bu hissi yatıştıra bilirsiniz. Ancak rezene suyu gibi rahatlatıcı etkisi bulunan bitkisel çaylardan yana tercih kullandığınız her zaman daha iyi olacaktır.

error: Copyright! Yaşamloji