diyet yaşa göre diyet Yaşa Göre Beslenme ve Diyet ya  a g  re diyet

Yaşa Göre Beslenme ve Diyet

Hangi Yaş Nasıl Diyet Yapmalı, Beslenme Programı Nasıl Olmalı?

Beslenme ve Diyet Kişiye Göre Değişir mi?

Her yaşın beslenme ve diyet program listesi farklıdır. Sağlıklı zayıflamak istiyorsak yaşa göre diyet yapmak en doğru olandır.

Düzenli bir yaşam için ilk şart doğru ve vitaminli beslenmektir. Bilinçsiz alınan vitamin hapları karaciğeri olumsuz şekilde etkiler. Doğal  beslenme yöntemini her yaşta uygulamalısınız. İnsanlar cinsiyet ve yaşlarına göre farklı diyet programları uygulamalıdır. Yaşa göre diyet ve Yaşa göre beslenme programları listesinde hangi yaşlarda nelerin yenmesi gerektiği önemle belirtilir. Kilo ve yaşa göre diyet listesi önemlidir.

Çocukluk Dönemi Diyet ve Beslenme

Obezite çocukluk döneminde yaygınlaşmaya başladı. Televizyon ve bilgisayar başında durma saatleri artmış ve hareketsizlik başladığı için çocuklarda kilo alımında artışlar görülmeye başlamıştır. Çocuklara düzenli beslenme alışkanlığı kazandırmak gereklidir.Çocuklarda yaşa göre beslenme programı mutlaka uygulamalıdır.

5 ila 12 yaş arasında yer alan çocukların beslenme programı daha doyurucu olmalıdır. Folik asit (böbrek, ciğer, ıspanak ve ekmek) yeme programlarına mutlaka eklenmelidir. Hücrelerini geliştiren protein ağırlıklı gıdalar ise menüden eksik edilmemelidir. Süt, yoğurt, et ve yumurta düzenli şekilde çocuklara verilmelidir. Sebze, meyve, tahıl ve makarna çocuğun gelişiminde önemli etkiye sahiptir. Gelişim çağında çocuklara tahin ve pekmez mutlaka yedirilmelidir. Kek, pasta ve diğer tatlı türlerini ödül olarak vermelisiniz.

12 ve 18 yaş dönemlerinde ise; çocuklar hızlı bir büyüme dönemine girerler. Demir eksikliği olmaması için kırmızı et takviyesi yapılmalıdır. Kalsiyum için günde 1 su bardağı süt önerilir. Sebze ve meyve ağırlıklı sofralar kurulmalıdır. Büyüme dönemi ile birlikte çocuğunuza su içme alışkanlığı kazandırmalısınız. Yaşa göre beslenme ile sağlıklı bir büyüme dönemi yaşanır.

Ergenlik Dönemi: Yetersiz bir beslenme uygulayan çocuklarda ileri yaşlarda gelişme sorunları görülür. Ergen döneminde bulunan çocuklarınız öğün atlamamalıdır. Süt, et, baklagiller tüketimini ölçülü şekilde almalıdır. Ergenlik döneminde yanlış bir diyet yapılmamalıdır.

20’li yaşlarda diyet: Metabolizma hızlı bir şekilde çalıştığı için kilo alıp vermek daha kolaydır. Kilo problemi bu yaşlarda varsa uzun dönemli diyet programları uygulanması önerilir. Boy yaşa göre diyet listesi özellikle ergenlik dönemlerinde uygulanmalıdır.

Orta Yaş Diyet ve Beslenme;
30’lu yaşlar:30 yaşına giren kişiler diyet programında bilinç sahibi olmaya başlar. Kalsiyuma ağırlık vermelilerdir. Kahvaltı alışkanlığı bu yaşlar için önemlidir. Yağ ve şeker tüketimini ise en aza indirmek gereklidir. Magnezyum, K vitamini ve yumurta balık tüketimi bu yaşlarda artış göstermelidir.

40’lı yaşlar diyet programı: Metabolizma yavaşladığı için bu dönem çok dikkat edilmesi gereklidir. Kalori alımınızı yaş ve cinsiyetinize göre yapacağınız bir dönemdesiniz. Fiziksel aktiviteleri artırmalı ve yağ tüketiminizden vazgeçmelisiniz. Salata ağırlıklı sofralar hazırlayarak kendinizi dinç hissedebilirsiniz. Ceviz, badem yemeyi ise bu yaşlarda alışkanlık haline getirin.

İleri Yaşlarda Diyet;
50’li yaşlar ve Olgunluk dönemi beslenmesi

Elli yaşında olan kişiler beslenme programlarına daha dikkatli eğilmelidir. Yağlanma oranı kadınlarda yüksektir. Spor yapılmalı ve düşük kalorili yiyecekler tercih edilmelidir. Margarin türü gıdaları kesinlikle sofranızdan uzak tutun. Kızartmalar ve tatlılar bu dönemde çok az tüketilmelidir. Su alımı fazla olmalı ve doğal meyve suları tercih edilmelidir. Süt, yoğurt ve peynir tüketimine önem verilmelidir.
Diyetler kişiden kişiye değişir. Beden yapıları ve boy oranları farklı olan kişilerin zayıflama ve kilo alma durumları değişkenlik gösterir. Diyet kişiye göre değişir mi sorusu özellikle anne ve babaların merak ettiği konudur. Çocuklarına kilo verdirici uygulamalar yaparken mutlaka doktora danışmaları gerekir.Bilnçsiz şekilde yapılan diyetler kişilere olumlu katkı sağlamaz aksine zararları ortaya çıkar. Hastalıklara göre diyet yapılması gereklidir. Kişiler ilk olarak beden yapılarını tanıması sağlıklı diyet için ilk kuraldır. Hangi diyet benim için uygun araştırması yaparak kendinize göre bir diyet proframı yapabilirsiniz.

error: Copyright! Yaşamloji