muz diyeti  Muz Diyeti Nedir? Diyet Nasıl Yapılır? muz diyeti
muz diyeti

Muz Diyeti Nedir? Diyet Nasıl Yapılır?

Muz Diyeti

Kilo almak pek çok sebepten meydana gelebilen bir reaksiyondur. Vücut yağı depolayabilir ve ödem depolayabilir. Alınan kiloları verilmesi hem kolay hem de zorlu bir süreçtir. Kilo vermek için uygulanabilecek uzun süreli diyet programları bulunduğu gibi kısa süreli şok diyetler de bulunmaktadır. Bu şok diyetlerinin arasında muz diyetini sayabiliriz. Muz diyeti muzun minerallerinden vitaminlerinden yararlanılarak kilo verme programıdır. Sadece muz yemek ile oluşmayan bu program bir öğününüzü muz yemeyi harcayarak hem leziz hem de protein karbonhidrat ve yağ yönünden yoksunluk çekmeden tok kalarak zayıflaya bileceğiniz bir programdır. Muzun yararlı olduğunu herkes bilir. Yararlı bir besinle kilo vermek kalıcılık sağlar. Ancak diyet sonrasındaki beslenme programınızı oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir diyetisyen kontrolünde yapılan çok diyetleri ve normal diyetler her daim daha sağlıklıdır.

Muz Diyeti Esasları

Muz diyetin de sizi 7/24 muz yemek beklememekte. Muz diyetin de esas olan sabahları bol su tüketimi ile muz yemektir. Muz diyetin de size yardımcı olan etkenlerden birisi ılık su ve limondur. Muzlu diyetinin uygulama süresi kısadır ve bu kısalıkta yüksek miktarlarda kilo kaybı sağlayabilirsiniz. Ancak bilinmesi gereken bir gerçek vardır ki 65 kg olan bir insanın kilo verme hızı ile yüz kilo olan bir insanın kilo verme hızlı birbirinden değişiklik gösterir. Çünkü var olan yağın erimesi azlık ve çokluk bakımından farklılık gösterir. Kilo vermek sadece kilo miktarına da bağlı değildir. Kişinin fizyolojik ve genetik özellikleri doğrultusunda verdiği kilonun miktarı da değişiklik gösterir. Örneğin insülin salınımı dengesi bozuk olan kişiler için kilo vermek oldukça zordur. Muz diyeti az zamanda yani bir hafta gibi veya 3-4 gün gibi bir sürede 4 kg’a kadar kilo kaybı vaat eder sizler bu listeye doğru bir şekilde uyduğunu zaman kilo kaybı yaşayacağınızı anlayacaksınız ve gözlemleyeceksiniz.

Muz Diyeti Uygulaması

Uygulamasında esas olan sabahları muz yemektir. Sağlam bir kahvaltı ile güne başlayacağımız için diğer öğünlerde uzun yaratmış olduğu tokluk hissi sayesinde aşırıya kaçmadan besleneceksiniz. Muz metabolizma açısından hızlandırıcı bir etkiye sahiptir.  İçeriğinde bulunan şeker vücut direncini artıran etkenlerdendir. Ayrıca muz içersindeki vitamin ve mineraller oldukça fazladır. Muz diyeti uygulayacak insanların sağlıklı olması gerekmektedir. Muz diyetinde esas olan sağlıklı bir birey en kısa zamanda kilo vermesidir muz diyeti uygulandığı sırada gereken kurallar yerine getirildiğinde verilebilecek en yüksek kilo verilir. İçeriğinde bulunan şeker kan değerlerinde dengesizlik yaratmadan gün içersinde güçsüz bırakmayarak sağlıklı kilo verme olanağı sağlar.

Muz Diyetinde Uzak Durulması Gerekenler

Her diyet uygulamasında olduğu gibi muz diyeti nde de yağlı ve yüksek kalorili besinlerden kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Örneğin muz diyet yaparken bir yandan kola içersiniz bu diyetin hiçbir anlamı kalmayacaktır. Muz diyeti sırasında alkali özelliği gösteren besinlerden yana beslenmelisiniz. Gazlı içeceklerden uzak durmalısınız kızartmalardan yana beslen demelisiniz. Muz diyeti sırasında un şeker tuz dengenizi çok iyi ayarlamanız gerekmektedir. Sabahları muz yenilebilir ancak öğlen ve akşam serbesttir. Öğlen ve akşamı serbest bırakılması demek bu öğünlerde abartıya kaçılması anlamına gelmemektedir. Kesinlikle bu öğünlerde kendinize dikkat ederek ve diyetinizi destekleyici besinlerden yana tercih yapmalısınız. Muz diyeti zayıflamayı ve insülin direnci ne dengelemeye amaçlar. Karbonhidrattan yana fakir beslenmeniz gerekmektedir. Örneğin beyaz ekmek salata makarna ve benzeri basit karbonhidrat içerikli besinlerden tüketmelisiniz. 

Muz Diyeti Yapmaması Gereken Kişiler

Yapısı gereği ve uygulanma şekline bakılarak muz yetinin bir şok diyet olduğunu söyleyebiliriz. Muz diyeti kısa süreli uygulandığı için az kalorili olarak tasarlanmış bir diyettir. Az kalorili diyetlerde oldukça dikkatli davranılması gerekmektedir. Örneğin kronik hastalığı bulunan kişiler muz diyeti gibi şok diyetlerini asla uygulamamalıdır. İleri zamanlarda sağlık problemleri ile karşılaşmak istemiyorsanız şok diyetlerine kısa sürede uygulamanız gerekmektedir. Şeker hastalığı olan bireyler kesinlikle muz diyeti yapmamalıdır. Aynı zamanda insülin direnci yaşayan kişiler bu şekilde şok diyetlerini uygularlarsa insülin direncim de daha da dengesizliklerin neden olabilirler. Bu yüzden doktor kontrolü altında ve kişiye özel hazırlanmış diyetlerden yana tercih yapmaları gerekmektedir. Bu diyeti emziren anneler kesinlikle uygulanmamalıdır.

error: Copyright! Yaşamloji