evde detoks nasıl yapılır  Evde Detoks Nasıl Yapılır? evde detoks nas  l yap  l  r
evde detoks nasıl yapılır

Evde Detoks Nasıl Yapılır?

Evde Detoks Nasıl Yapılır?

Detoks’ un anlamı bedensel, ruhsal ve fiziksel arınmadır. Bedensel arınma aslında her gün vücudunuz tarafından doğal olarak yapılan bir şeydir. Bedensel arınmayı lenf dolaşımımız gerçekleştirmektedir. Ruhsal ve fiziksel arınma ise zaman isteyen bir durumdur. Detoks yapmamızdaki amaç vücudumuzdaki toksinlerden kurtulmak ve vücut sıvılarının asitleşmesini önlemektir. Ayrıca detoksu baz – asit dengesini korumak için de yapmalıyız.

Detoks nedir sorusunun yanıtını verdik. Detoksun amaçlarından biri de çok daha sağlıklı olmaktır. Detoks kişisel ihtiyaçlara göre yapılabilinmektedir. Normal düzeyde bir insan, bağırsaklarında yaklaşık olarak en az bir kaç yüz gram atık madde yani mukoid plak taşımaktadır. Biriken bu mukoid plaklar besinlerin vücudumuzda iyi bir şekilde emilmesini engeller. Ayrıca mukoid plaklar vücuda sürekli olarak toksin yayarlar.

Zindelik Ve Denge İçin

Detoks programı uygulamadan önce bilmeniz gerekenler vardır. Bundan dolayı yazımızı okumaya devam ediniz. Vücudumuzun bağırsaklarında biriken atık madde yanı mukoid plaklardan bahsettik. Bu mukoid plakların vücudumuzda yarattığı etkiler başka etkenlerle birleşince sağlığımız etkileniyor. Bu etkenlerden birisi stres. Mukoid plakların verdiği zararlar bir de stres gibi başka dış etkenler ile birleşince sağlığımız bozuluyor ve tehlikeye giriyor. Detoks vücudumuzu ve zihnimizi arındırır. Vücudumuza zindelik ve denge getirir.

Yorgunluk Ve Kabızlık Çekmemek İçin

Evde detoks nasıl yapılır İbrahim Saraçoğlu gibi birçok doktorun sürekli anlattığı konulardandır. Bizde biraz bu konuya değinelim. Öncelikle vücudumuzun mukoid plaklardan ve dış etkenlerden aldığı zararlar bize yorgunluk, zor kilo verme ve kabızlık olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sorunları yaşamamak için evde bazı birkaç uygulamayı hayatınızın rutini haline getirerek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Lakin evde detoks nasıl yapılır öğrenmeden önce mutlaka bir doktora danışmalı ve önemli bir rahatsızlığınızın ya da detoks yapmanızı engelleyecek bir sıkıntınızın olup olmadığını öğrenmelisiniz. Hangi kişilerin detoks yapmasının zararlı olduğunu yazımızın devamında anlattık. Lütfen herhangi bir rahatsızlığınız var ise detoks yapmadan önce doktorunuza başvurunuz. 

Evde Kolay Detoks

Detoks programına hazırlık için yaklaşık yedi günlük hazırlık evresi oldukça önemlidir. 7 günlük hazırlık evresi süresince vücudunuzda baş ağrısı ve halsizlik hissede bilirsiniz ve bu çok normaldir. Bu belirtilerin olması demek vücudunuzun temizlenmeye başladığı anlamına gelmektedir. Bu yüzden tüm bu belirtiler aslında sevindiricidir. Şimdi evde birkaç uygulama ile nasıl detoks yapabileceğinizi anlatalım.

Su İçin: evde detoks diyeti nasıl yapılır sorusunun ilk cevabı su içmektir. Günde mutlaka en az 2 litre su içmelisiniz. Su içmek sadece detoks için değil vücudumuzun birçok organı ve hatta hücresi için de çok önemlidir.

Tuzu Azaltın: günlük yaşantınız içerisinde kullandığınız tuz miktarını en aza düşürün ya da belli bir miktarda sınırlandırın. Eğer tuz kullanımınızı azaltamıyorsanız mutlaka tuzun yerine başka baharatlar kullanmalısınız. Tatlı ya da acı pul biber bu baharatlardan biri olabilir.

İşlenmiş Gıda: süt ya da et ürünlerinin işlenmiş olanlarını hayatınızdan çıkartın. Et ürünlerinden en çok kullandığımız işlenmiş gıdalar sucuk, salam, sosis ve pastırma gibi besinlerdir. Bunların içerisinde normal ete göre çok daha fazla yağ ve yan besin barındırdığı için detoks programınızı bozacaktır.

Meyve Ve Tahıllar: gün içerisinde tükettiğiniz gıdaların % 50’si meyve ve sebzelerden geri kalan yarısı ise tahıllardan oluşmalıdır. Detoks yaparken doğru beslenmek çok önemlidir.

Alkol: eğer normalde alkol tüketiyorsanız kesinlikle bırakmalısınız. Ayrıca kafeinli ve içinde bolşeker bulunduran gazlı içeceklerin tüketimini de hayatınızdan tamamen çıkartmalısınız. Gün içerisinde istediğiniz kadar bitki çayı tüketebilirsiniz.

Meyve Ve Meyve Suyu: evde detoks nasıl yapılır Maranki, mutlaka öğlene kadar meyve tüketilmesini öneriyor. Öğlene kadar sadece meyve suyu ve meyve yemek vücudunuzun temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Öğlen Yemekleri: öğlen saatlerinde yenilen öğlen yemeğini ana öğün olarak düşünmelisiniz. Öğlen öğününde baklagiller ya da balıklar gibi içerisinde yüksek oranda kaliteli protein barındıran besinler tercih edin.

Atıştırmalar: gün içerisinde yapacağınız atıştırmalar ya da ara öğünlerde tükettikleriniz. Doğal yoğurt, fındık, kuru meyve ve fıstık gibi besinler olmalıdır.

evde detoks  Evde Detoks Nasıl Yapılır? evde detoks
evde detoks

Detokstan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle söylemeliyiz ki detoks sizin kilo vermenizi ve hatta verdiğiniz bu kiloyu hızlı bir şekilde kaybetmenizi sağlar. Lakin kalıcı olarak kilo vermek istiyorsanız mutlaka detoksu haftada en az 3 gün spor yaparak desteklemelisiniz. Unutulmamalıdır ki detoks sadece kilo vermek için yapılmaz. Detoks hastalıklardan ve rahatsızlıklardan korunmak, cildin çok daha güzel olmasını sağlamak, vücudunuzu gençleştirmek, hayat içerisinde çok daha mutlu olmak ve enerji ile dopdolu olmak için de yapılmaktadır. Bunların yanında detoks vücudunuzdaki kullandığınız ilaç kalıntılarını ve zararlı maddeleri de temizlemektedir.

Detoks Yapmaması Gereken Kişiler

Detoks Ahmet Maranki gibi birçok doktorun devamlı olarak yapılmasını önerdiği bir işlemdir. Detoks yapmak isteyen kadınların bebek emziriyor ya da hamile olmaları da detoks yapmalarına engeldir. Bu kadınlar detoks yapmamalıdırlar. Bu kişilerin yanında yaşlılar, şeker hastaları ve çocuklar da detoks yapmamalıdırlar.

Böbrek, kalp ve karaciğer gibi organ yetmezliği rahatsızlıkları olan kişiler de kesinlikle detoks yapmaktan kaçınmalıdırlar. Son olarak eğer kilo vermek amacı ile detoks uygulamak istiyorsanız, detoks yaparken mutlaka dengeli bir beslenme düzeni oturtmalısınız. Detoks yapıyorsunuz diye yemeklerinizi yemez ya da oldukça azaltırsanız sağlığınızı büyük ölçüde tehlikeye atmış olacaksınız.

error: Copyright! Yaşamloji