diyet yaparken kabızlığı diyet kabızlık Diyette Kabızlık Nasıl Önlenir, Giderilir? diyet kab  zl  k

Diyette Kabızlık Nasıl Önlenir, Giderilir?

Diyet listesi yaparken kabızlık nedenleri ile kuru gıdalar kabızlık yapar mı, nasıl önlenir? Bu sorun için ne yapmalı ve rejim sırasında neden olur inceleyelim.

Diyet Yaparken Kabızlık Nasıl Önlenir, Giderilir?

Zayıflamak için diyet yaparken karşılaşılan en büyük problemlerden birisi kabızlıktır. Kilo vermek için başladığınız uzun ve engebeli diyet yolculuğunda hayatınızdaki diğer dönemler gibi yeteri kadar gıda tüketmediğiniz için midenizde ve bağırsaklarınız da yavaşlama görülür ve bu durum sonucu kabızlık görülür.

Diyet Kabızlık Yapar mı: Uyguladığınız rejim listesine göre bağlı olarak genellikle kuru beslenme sırasında, vücutta yeterleri dengeyi sağlayamamak kabızlığa neden olur.

Kabızlık önlemek için birkaç ufak ayrıntıya önem vermeniz yeterlidir. Şimdi kabızlık nasıl giderilir sorularınıza birkaç tavsiye ile yanıt vermek istiyoruz.

Kabızlığı gidermek için dikkat etmeniz gereken en basit husus yemeklerden önce ılık su tüketmektir. Sindirim sistemini çalıştırmaya başlar, dışkıyı yumuşatır ve şişkinliği önler.

Bir diğer önlemimiz ise bitkisel çaylardır. Rezene ve Sinameki çayı düzenli olarak tüketirseniz diyet yaparken kabızlık sorunu yaşamazsınız. Yalnız, sinameki uzun kullanımlarda bağırsakları tahriş eder, hamile bayanlar için tehlikelidir, vücuttaki potasyum seviyesini düşürdüğü için kalp sorunlarına da yol açabilir. Bu yüzden kullanımını abartmayınız.

Diyet yaparken kabızlığı giderecek diğer önerimiz keten tohumudur. Yemeklerden 30-45 dakika önce ufak bir tatlı kaşığı tüketerek bağırsaklarınızın düzenli çalışmasını sağlayabilirsiniz. Zayıflamak için akşamları salata tüketiyorsanız keten tohumunu da ilave edebilirsiniz.

Diyet yaparken ara öğünlerde atıştırarak kilo vermenize taze incir yardımcı olur, kuru incir ve kuru kayısı gibi besinleri tüketmek de kabızlığı önler. Bu meyveleri komposto şeklinde tüketebilirsiniz ama fazla kalori almamak açısından 1-2 adet ara öğünlerde kuru meyve olarak tüketmeniz daha iyi olacaktır.

Rejim Sırasında Kabızlığı Önlemek İçin Karışım Tarifi:

Bir su bardağı içerisine 2 adet kuru kayısıyı bütün olarak atıyoruz. Kayısı yumuşayana kadar 20-25 dakika bekletin. Sonrasında suyu içip içindekileri yiyebilirsiniz. Bağırsakları çok hızlı bir şekilde çalıştırır ve düşük kalorisiyle diyette sorunsuz kullanılabilir.

Kabızlık nedenlerinden biri de vücuttaki lif eksikliğidir. Yulaf ezmesi, kepekli ekmek gibi ürünleri ihtiyacınız olan miktarda tüketerek kabızlık sorununu önleyebilirsiniz. Ayrıca sebze yemeklerinden pırasa, kabak ve semizotu da lif kaynağı açısından zengindir. Bu yemekleri yapmak sorunu hafifletecektir.

Diyette oluşan kabızlığın sorununu sıkça tüketilen meyveler sayesinde çözebilirsiniz. Mandalina, elma, portakal gibi C vitamini yüklü bu meyvelerden özellikle elmayı kabukları ilet tüketirseniz bağırsaklarınız tembelliği bırakarak çalışmaya başlayacaktır.

Bayanlar kilo vermek için diyet yaptığı esnada egzersizleri ihmal ederler, zaten fazla besin alamayıp tembelleşen bağırsaklar bir de hareketsiz yaşam sürünce iyi iş görmez olurlar ve kabızlık da beraberinde gelir. Günlük 15 dakikalık yürüyüş ya da ev yapılan egzersiz hareketlerinden birkaç tanesini düzenli uygulamak kabızlığın giderilir olması için yeterli olacaktır.

Eğer diyete başlamadan önce de kabızlık sorununuz varsa magnezyum eksikliğinden kaynaklanabilir. Her türlü yöntemi denemenize rağmen kabızlık sorununu gideremediyseniz mutlaka profesyonel bir yardım almalısınız, basit bir sorunmuş gibi görünen kabızlık arkasından hastalıklar getirebilir.

error: Copyright! Yaşamloji