diyet diyeti bırakınca kilo Diyeti Bırakınca Kilo Geri Alınır mı? diyet sonras

Diyeti Bırakınca Kilo Geri Alınır mı?

Diyet bırakınca kilolar geri alınır mı?

Günlerce, haftalarca zayıflamak için diyet yapıyoruz. Peki her şeyden vazgeçip yaptığımız diyet sonrasında verilen kilolar geri alınır mı? Diyet sonrasında tekrar kilo almamak için nasıl beslenmeli;

Kilolu insanlar yada formunu korumak isteyenler çeşitli diyetlere başvururlar. Diyet döneminde yeme içme olabildiğince kısıtlanır, diyet ürünlere yüklenilir, eski yeme düzeninin tam tersi bir duruma girilir. Diyet yapmak önemli bir konudur araştırılmadan sonuçlarının ne olacağını bilmeden bilinçsizce diyet yapmak fayda yerine zarar verir.

Diyet süresince diyet listelerindeki beslenme programına bağlı kalan vücudun dengesi değişir. İnsanlar 1 hafta 1 ay yada birkaç ay çeşitli aralıklarla diyete girerler. Diyet sonucunda istenilen kiloya ulaşılınca sanki hep bu şekilde kalınacakmış gibi diyet bırakılır ve eski yeme düzenine devam edilir ki en çok dikkat etmemiz gereken nokta burasıdır. Sonrada farkında olunmadan eski kilolar geri alınır. Kilo alınmasının sebebi diyeti bırakmak değildir, vücudun düzenini bozmaktır. Metabolizma belli bir programa alışınca hep bu seviyede gitmek ister bu düzeni bozacak faktörler vücuda girdiğinde çeşitli rahatsızlıklara ve kilo alımına neden olabilir.

Bu yüzden sürekli diyet yapıp bırakmak yerine kişinin yaşam boyunca beslenmesini belirli bir düzene sokması gerekir. Düzenli yiyen ve vücudunu tanıyan kişi hayatı boyunca kilo problemini yaşamaz yada çok hafif düzeyde atlatır. Sağlıklı ve düzgün beslenmeyi yaşam felsefesi haline getirmek gerekir. Kişi verdiği kiloları geri almaması için  yemeği fazla kaçırdığında günlük aldığı fazla kalori miktarını sporla atması gerekir. Kaliteli bir yaşam planı oluşturmak için yaşam koçu desteğini deneyebilirsiniz.

error: Copyright! Yaşamloji