diyet patates cipsi  Mikrodalga Fırında Diyet Patates Cipsi diyet patates cipsi
diyet patates cipsi

Mikrodalga Fırında Diyet Patates Cipsi

Mikrodalga Fırında Diyet Patates Cipsi

Yeni bir yemek tarifi ile karşınızdayız. Mikrodalga fırında diyet patates cipsi tarifimizi, diyet yemekleri arasında veriyoruz. Tarifimizin bu kategoride sergilenmesi aklınızda patatesin kilo aldıran bir yiyecek olduğuna dair şüphe oluşturabilir. Bu yazımızda hazırlanışı gayet basit olan mikrodalga fırında patates cipsinin tarifini sizlerle paylaşacağız fakat bu paylaşımdan önce, patatesin kilo aldırıp aldırmadığı konusuna açıklık getirmek istiyoruz. Diyet yemekleri tariflerine bakıyorsanız, yediğim içtiğim kilo aldırır mı aldırmaz mı diye mutlaka düşünüyorsunuzdur. Aslında bu konu sadece diyetle alakalı değil, doğrudan doğruya sağlıklı bir yaşamla alakalı… Sağlıklı yaşamayı kafasına koymuş her insan yediği içtiği şeylerin içeriğini kurcalar ve sağlıksız yiyeceklerden uzak durur. Peki, patates uzak durmamız gereken sağlıksız bir besin midir? Niçin patatesi kilo aldıran bir yiyecek olarak biliriz? İlk olarak bu soruların yanıtlarını verelim ve sonra da, asıl konumuza, yani tarifimize geçelim. Vereceğimiz şahane cips tarifi ile parmaklarınızı yiyeceksiniz!

  • Patates Kilo Aldırır Mı?

Yemeye içmeye dair en fazla merak edilen konulardan bir tanesi de patates kilo aldırır mı konusu olsa gerek… Bazı besinlerin değerleri, zararlı olup olmadıkları doktorlar tarafından bile on yıllardır tartışma konusu… Örneğin yumurta hakkındaki tartışmaların zaman zaman alevlendiğini ve zaman zaman yok olduğunu görürsünüz. Yumurta sağlıklı mıdır, yenmeli midir, günde kaç tane yenmelidir; bunlar her zaman için tartışma konusudur. Bu tartışmalara kurban giden bir diğer besin de patates… En az yumurta kadar tartışmalı olan patates konusu, son yıllarda biraz daha netlik kazanmış olsa da, tartışılmaya devam ediyor. Peki, içerisinde bol miktarda nişasta, yani bitkisel karbonat barındıran patates, kilo aldırır mı? Cips olarak, kızartma olarak, yemek olarak ya da başka şekilde; sürekli tüketmekte olduğumuz bu yiyeceğin kilo aldıran bir yiyecek mi olduğunu, yoksa zayıflatan bir yiyecek mi olduğunu iyi bir şekilde anlayabilmek için, öncelikle vücudumuzun ihtiyaçlarını çok iyi bir şekilde tanımlayabilmeliyiz. Vücudumuz, patateste bulunan besinlere elbette ihtiyaç duyar. Fakat bu besinlerin fazla alınması, kilo demektir. Patatesin diyet listelerinden uzaklaştırılmasının tek nedeni budur.

patates  Mikrodalga Fırında Diyet Patates Cipsi patates
patates
  • Patates Neden Kilo Yapar?

Patates neden kilo yapar? Patatesi, gerektiğinden fazla tüketiyoruz. Patatesin tek kilo yapma nedeni bu… Patatesi makul bir seviyede tüketirsek, patates kesinlikle kilo yapan bir yiyecek değildir. Ancak patatesin her yerde kullanılmaya müsait bir yiyecek olması, bu yiyeceği fazla tüketmemize neden oluyor. Diyet yapıyorsanız, diyet yemeklerimize bakıyorsanız sizlere tavsiyemiz verdiğimiz tarifleri gönül rahatlığı ile tüketmeniz, fakat ne suretle olursa olsun daha fazla patates yememeniz. Patatesli tariflerimizin her biri sizlerin patates ihtiyacını giderecektir ve sizlere lezzetli anlar yaşatacaktır. O halde hemen mikrodalga fırında patates cipsi tarifimizi vermeye başlayalım ve patatesten uzak düşmüş olan sizleri, patatesin en tatlı hallerinden bir tanesiyle buluşturalım.

Patates Cipsi Malzemeleri

Mikrodalga fırında patates yapmak istediğiniz anda ihtiyacınız olan malzemeler, yani patates cipsi malzemeleri o kadar az ki, dilediğiniz her an bu cipsi yapabileceksiniz. Aslında malzemeler diye bahsediyor oluşumuz sizi aldatabilir. Patates cipsi yapmak için gereken tek şey patates ve baharatlar… Baharat sevmeyen bir insansanız, patates cipsi yapmak için patatesten başka bir şeye ihtiyaç duymazsınız. Ancak tuzsuz ve baharatsız yapamıyorsanız, bu malzemeler arasında patates ile birlikte tuz ve baharatlar da yer alıyor. Bu malzemeler kolayca anlayabileceğiniz gibi, her istediğiniz anda patates cipsi yapmanıza imkan tanıyan malzemeler… Fakat bu tarifin kolay bir şekilde yapılıyor olması, size negatif bir dönüş yapmamalıdır. Her gün patates cipsi yemek, tabii ki hem sağlığınızı, hem de diyetinizi tehlikeye sokacaktır. Bu tarifi, en fazla haftada bir kere yapmak suretiyle, kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Böylelikle cips yemeyi seven bir insansanız sağlığa son derece zararlı, kilo aldırmalarıyla bilinen cipslerden uzaklaşmış, sağlıklı ve lezzetli bir cips çeşidi yemiş olursunuz. Kısacası tekrar malzemelerimizi özetlemek gerekirse şu malzemeler mikrodalga fırında patates cipsi yapabilmemiz için bize yardımcı olacaktır:

  • Patates
  • Baharatlar (Dilediğiniz her baharatı kullanabilirsiniz)
  • Tuz (Kullanmayabilirsiniz)

Patates Cipsi Hazırlanışı

Patates cipsi nasıl yapılır? Tarifimiz, normal bir patates cipsi tarifidir fakat bu tarif, başlığından da anlaşılabileceği gibi mikrodalga fırın ile gerçekleştirilen bir tariftir. Bu nedenle yukarıda gerekli malzemeler arasında her ne kadar mikrodalga fırını saymamış olsak da, mikrodalga fırınımız yoksa tarifimiz tehlikeye girecektir. Her şeyimiz hazırsa ve ihtiyacımız olan tek şey bu malzemeleri nasıl bir araya getireceğimiz ise, tarifimizi anlatmaya başlayalım. Önce işe, patateslerden başlayacağız. Patateslerimizi bir güzel soyarak ve dilimleyerek, onları soğuk suya bırakmamız gerekiyor. Soğuk suda bir süre kadar bekleyecekler. Bu süre size kalmış. Vaktinize göre, yarım saat de bekletebilirsiniz, bir saat de. Ama en az yarım saat patateslerimizin suda kalması gerekir. Bu aşamadan sonra, onları sudan çıkartıp süzeceğiz. Bu işlem onları nişasta bakımından zayıflatacaktır. Ayrıca süzdüğümüz patatesleri havlu kağıtlar ile kurularsak, bu da yine nişasta bakımından zayıflatıcı bir işlem olacaktır. Bunu dilerseniz yapın. Sonra patateslerimizi, arzu ettiğimiz her türlü baharatlar ile donatacağız. Cipsi tatlı kılan en önemli özelliklerden bir tanesi baharat çeşitliliğidir. Fakat baharatı sevmeyen biriyseniz, sade patates cipsi yapmayı da tercih edebilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra mikrodalga fırınınıza uygun gelecek kabınıza (yemek yaparken kullandığınız kaba) yağlı kağıt sereceksiniz. Bu yağlı kağıt üzerine patateslerimizi güzel bir şekilde yerleştireceksiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey, patateslerin üst üste gelmemesi olacak.

patates cipsi  Mikrodalga Fırında Diyet Patates Cipsi patates cipsi
patates cipsi

Patates Cipsinin Pişirilmesi

Ev yapımı patates cipsi tarifinin en önemli aşamalarından bir tanesi de bu noktadan sonra bizleri karşılıyor. Patateslerimizi mikrodalga fırınımızda ne kadar tutacağız? Tecrübelerimizden yola çıkarak sizlere bu tarifi hazır hale getirmeniz için gereken ayarın en yüksek ısı ayarı, gereken sürenin ise üç dakika olduğunu söylemek istiyoruz. En yüksek ısıda, üç dakika boyunca pişen patateslerin bir tarafları servise hazır hale gelmiş olacaktır. Bu üç dakikadan sonra mikrodalga fırınınızı durdurup, patatesleri ters çevirmek suretiyle, cipslerinizin diğer yönünü de aynı şekilde üç dakika pişirmelisiniz. Mikrodalga fırınınız çift taraflı işlem gören bir fırınsa ve klasik mikrodalgalardan farklı bir ısı ayarına sahipse, bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Biz klasik bir mikrodalga fırının yapabileceklerini hesaba katarak sizlere en yüksek ısı ayarını öneriyoruz. Cipslerinizin çiğ kalabileceğini ya da yanabileceğini hesaba katarak kendi ısı ayarınızı, kendiniz belirlemelisiniz. Belirleyeceğiniz bu ayar ve pişirme süresi, en iyi ayar olacaktır. Bu nedenle ilk defa tarifi uyguladığınızda bu yeni tarifi denediğinizi unutmamalısınız. Sonraki vakitlerde zaten bu tarifi çok iyi bir şekilde, kendi başınıza, kendi kurallarınızı koyarak uygulayabileceksiniz. Fakat tecrübe kazanana kadar bizim dediklerimizi dikkate almalısınız.

Sağlıklı Cipsiniz İle Baş başasınız!

Cipsleriniz piştiyse, artık bu vakitten sonra yapmanız gereken tek bir şey kalıyor. O da bir müddet cipslerinizin soğumasını beklemek. Eğer vermiş olduğumuz sağlıklı cips tarifimizi doğru bir şekilde uyguladıysanız, sağlıklı cipsleriniz ile baş başasınız demektir!

error: Copyright! Yaşamloji