bulgur pilavı  Kurutulmuş Sebzeli Bulgur Pilavı bulgur pilav
bulgur pilavı

Kurutulmuş Sebzeli Bulgur Pilavı

Kurutulmuş Sebzeli Bulgur Pilavı

Dışarıdan bakınca diyet yapmak yemek listesini çok kısıtlıyor gibi gözükebilir. Ancak durum aslında böyle değil. Diyet yemekleri kategorimize bir yenisini daha ekledik ve şimdi size kurutulmuş sebzeli bulgur pilavını sunuyoruz. Sizlere bu konu hakkında söyleyebileceğim ilk şey bulgurun diyet listenizin en üst sırasındaki yemeklerin içerisinde bulunması olabilir. Çünkü bulgur içerisindeki B vitamini ile hem sinir hem de sindirim sistemini olumlu yönde etkiler. Bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlayan bulgur bağırsak kanseri riskini de önler. Biliyor musunuz bilmiyorum ama bulgurda B12 hariç bütün B vitaminleri bulunuyor. Sizin de gördüğünüz gibi açıkladığım bilgilere dayanarak bulgurun diyet üzerinde çok büyük etkileri var. Hâl böyle olunca bulgura bir de sebzelerin o sıra dışı etkilerini ekleyelim dedik ve ortaya hem lezzetli hem de düşük kalorili bir diyet yemeği çıktı. İlk malzemelerimizi sayalım.

Kurutulmuş Sebzeli Bulgur Pilavı Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

Kurutulmuş sebzeli bulgur pilavı yapmak için gerekli malzemeler çok düşük kalorili malzemelerdir. Ancak bu ibare size tadının güzel olmadığını anımsatmasın. Pilav seven herkesin severek yiyeceği bu içerisinde düşük kalori bulunduran diyet yemeğinde kullanacağınız malzemeler;

  • 1 su bardağı pilavlık bulgur
  • 1 kuru veya yeşil soğan
  • 3-4yemek kaşığı kurutulmuş sebze(İsteğinize bağlı)
  • 2,5 su bardağı ısıtılmış su
  • 3 yemek zeytinyağı
  • Tuz
  • Karabiber(İsteğinize bağlı)

Kullanacağımız malzemeler hakkında yorum yapmam gerekirse tuzdan başlamak isterim. Tuz tüketiminin sindirim üstündeki etkisi tükürük bezlerinin uyarması ile gerçekleşir. Bu uyarı sindirimin kolaylaşmasını sağlar. Karabiber de bu konuda en az tuz kadar başarılıdır. Ancak karabiber bu işlemi tükürük bezlerini uyararak değil sindirilecek olan diğer besinlerden önce uyarı hidroklorik asit salgılayarak sindirim sürecinin kolay ve hızlı gerçekleşmesine yardımcı olur. Bu arada belirtmek isterim 1 gr karabiber yaklaşık olarak 2,55 büyüklüğündedir. Bu arada söz kaloriden açılmışken 1 su bardağı bulgurun yaklaşık olarak 520 kalori olduğunu da belirtmem gerekmekte. Malzemeler hakkında bu kadar konuşmak yeterli sanırım. Şimdi hangi sebzeleri kullanabileceğinizi ve en düşük kalorili sebzeleri sıralayalım.

Düşük Kalorili Sebzeler

Diyet yemekleri yapacak iseniz dikkat etmeniz gereken ilk şey seçtiğiniz malzemelerin düşük kalori içermesidir. Kurutulmuş sebzeli bulgur pilavı yaparken kullanabileceğiniz sebzeler de dediğim gibi düşük kalorili sebzeler olmalıdır. Düşük kalori içeren sebzeler dediğiniz zaman aklıma ilk gelen sebze roka olacaktır. Faydalarının yanında hiç kalorisi yok bile diyebileceğimiz rokanın bir kâsesinde yani 28 gramında sadece 7 kalori bulunuyor. Gönül rahatlığı ve bol bol tüketebileceğiniz roka kurutulmuş sebzeli bulgur pilavınıza lezzet katacaktır. Bir diyet sebzesi daha önermem gerekirse sizlere kereviz önerebilirim. Kereviz lezzet bakımından oldukça cazip geldiği gibi 1 sapında sadece 6 kalori bulunduran kerevizi kurutarak pilavınıza eklemeniz durumunda inanın o altı kalori hissedilmeyecektir bile. Çünkü sebzelerin kurutulması sindirimini hızlandırır. Yani kurutma işlemi ile tükettiğiniz tüm sebzeler neredeyse direkt olarak sindirilir. Birkaç sebzenin daha kalorisini belirtmem gerekirse; bir adet domates 22 kalori, 1 orta boy kabak 30 kalori, 1 kase ıspanak 7 kalori, yarım kâse kurutulmuş lahana 17 kalori, 100 gram karnabahar 25 kalori ve 1 kasesi vücudun A vitamini ihtiyacının %82’sini karşılayan marul sadece 8 kaloridir. Bu listeyi birazcık inceledikten sonra kurutulmuş sebzeli bulgur pilavı yaparken kullanacağınız sebzeleri seçebilirsiniz. Bu arada sadece bu listeden seçmek zorunda değilsiniz. Ben sadece düşük kalorili sebzelerden başlıca olanlarını derledim. Bu konu hakkında daha çok araştırma ile sevdiğiniz sebzelerin kalori oranlarını öğrenip pilavınızda o sebzeleri kullanabilirsiniz. Evet, sebzelerimizi de belirlediysek şimdi diyet yemekleri listemize giren kurutulmuş sebzeli pilavımızı hazırlamaya başlayalım.

Kurutulmuş Sebzeli Bulgur Pilavının Hazırlanması

Bütün malzemelerimiz hazır, sebzelerimizi seçtik ve artık biz de düşük kalori içeren bir yemek olan kurutulmuş sebzeli bulgur pilavı yapmak için hazırız. Bir yerden başlamak lazım deyip soğanları gözümüze kestiriyoruz ve 1 tane soğanın kabuğunu soyup küp şeklinde doğramaya başlıyoruz.  1 soğanın tamamını doğrama işlemini tamamladıktan sonra zeytinyağımızı tencereye koyup birazcık ısıtıyoruz. Zeytinyağı yeteri kadar ısındıktan sonra küp küp doğradığımız soğanları ısınmış olan yağın içine atıyoruz. Soğanın kıvamının yeterliliğini pembeleştiği an anlıyoruz. Soğan pembeleşe dursun biz boş durmayıp soğan kavrulurken 1 su bardağı bulgurumuzu iyice yıkıyoruz. Birkaç dakika suda bekletmenizi veya 3-4 kere sudan geçirmenizi tavsiye ederim. Yıkama işlemini tamamladıktan sonra bulgurumuzu pembeleşene kadar kavurduğumuz soğanın içerisine ekliyoruz. Bu şekilde birkaç dakika kavurmamız gerekiyor. Bu sırada yeterli gördüğünüz tuz miktarını yemek kaşığına koyabilir ve bir dahaki yapışınız için bir ölçek belirleyebilirsiniz. Birkaç dakikanın geçtiğini varsayalım. Şimdi sıra sıcak su ve tuza geldi. Sıcak suyumuzu ve tuzumuzu tencerenin içerisine ekleyip tenceremizin kapağını kapatıyoruz. Pilavın lapa lapa olmaması veya çorbaya dönüşmemesi için su miktarını iyi ayarlamamız gerekmektedir. Tenceredeki bulgur eklemiş olduğumuz sıcak suyu çekmeye başladığı anda seçtiğimiz düşük kalorili kurutulmuş sebzeleri ve de bağırsakların çalışmasında etkili olduğu için seçtiğimiz karabiberi tencerenin içerisine ekliyoruz. İyice karıştırdıktan sonra kapağı tekrar kapatıp kısık ateşte bulgurun yumuşadığını hissedene kadar pişiriyoruz. Bulgurun yumuşaması demek kurutulmuş sebzeli bulgur pilavınızın hazır olduğu anlamına gelmektedir. Afiyet olsun…

error: Copyright! Yaşamloji