diyet içli köfte tarifi Diyet Pirinçli İçli Köfte Tarifi diyet i li k fte tarifi
diyet içli köfte tarifi

Diyet Pirinçli İçli Köfte Tarifi

Diyet pirinçli içli köfte, diyet yapanların tercih edebileceği en lezzetli tariflerden bir tanesi! Diyet yapanların yanlış bildiği bazı şeyler var. Bu da, diyet esnasında hiçbir şekilde hamurlu yiyeceklerin ya da pirinç gibi kilo yapan besinlerin tüketilmeyeceği bilgisi… Kesinlikle böyle bir durum söz konusu değil. Diyet yapan kişiler, diyet yapmanın amacını iyi kavramalı… Diyet, vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri, ihtiyacı olduğu vakitte almanın bir yoludur. Yani diyet yaparak ne fazla, ne de eksik besin almış oluruz. Yiyeceklerden uzak kalarak diyet yapmış olmayız ancak fazla tükettiğimiz yiyeceklerin tüketimini kısarak ve vücudumuzun ihtiyacı kadar besin tüketmeye başlayarak diyet yapmış oluruz. Özetlemek gerekirse içli köfte yapmanın diyetinize engel olacak hiçbir tarafı yok! Sadece uzun aralıklarla, diyet pirinçli içli köfte yaparak tüketmelisiniz. Sürekli bu besini yiyerek, fazla pirinç tüketiminde bulunmanız kilo aldırıcı bir etkendir. Ara ara, belirli periyotlarla diyet pirinçli içli köfte yapmanız ise kilo verdirici bir unsur olacaktır. Zaten diyet yemek tariflerinin amacı da budur. Bu amacı biraz irdeleyecek olursak:

 • Diyet Yemek Tariflerinin Amacı Nedir?

Diyet yemek tarifleri, insanların tabiri caizse yiyerek kilo vermesini sağlayacak olan tariflerdir. Bu, sürekli pilav yemenin kilo aldırmayacağı anlamına gelmiyor. Diyet pilav tarifi ile normal pilav tarifi arasında büyük farklar bulunur. Bu farklara göre diyet pilav, az ve belirli aralıklarla tüketmeniz durumunda sağlığınıza olumsuz etki etmeyecek bir pilavdır. Normal pilav ise daha ağır bir içeriğe sahiptir ve belirli aralıklarla yeseniz bile, sağlığınıza olumsuz tesir edebilir. Diyet tarifleri kullanarak yemek pişirmeniz durumunda, bu tariflerin daha az tüketilmesi gereken tarifler olduğunu bilirsiniz. Bu da sizi daha az yeme noktasında ikna edici olur. Yani diyet yemek tariflerinin amacını daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse, bu tarifler zayıflama konusundaki isteğinize katkı sunarlar. Bütün işlevleri budur. Siz zayıflamak istiyorsanız, zayıflamaya gayret ediyorsanız, diyet yemek tarifleri de bu noktada size destek olurlar. Ancak yanlış düşüncelerden bir tanesi de bu yemek tariflerinin zayıflama noktasında bütün sorumlulukları üstleneceği düşüncesi! Bu kesinlikle yanlış bir düşünce… Bu yemekler, eğer siz gayret etmezseniz, sizi hiçbir şekilde zayıflatmaz. Kilo aldırmayan yemek tarifleri ancak siz isterseniz kilo aldırmayacaktır.

Pirinçli İçli Köfte Malzemeleri

Pirinçli içli köfte malzemeleri, dört farklı kategoride ele alınabilir. Genel olarak diyet pirinçli içli köfte yapmak için gerekli olan malzemeler şunlardır:

 • 3 su bardağı su
 • 2 su bardağı pirinç
 • 2-3 çorba kaşığı un (Gluten free tercih edilebilir)
 • Tuz

Yemeğin iç yapısı için gerekli olan malzemeler ise şunlardır:

 • 1 baş kuru soğan
 • 2 diş sarımsak
 • 1 ya da 2 çorba kaşığı sıvı yağ
 • 250 gram kıyma
 • Toplamda 1 çorba kaşığı salça (Biber ve domates karşılık olabilir)
 • Biraz maydanoz
 • İstenilen her türlü baharat
 • Tuz

Yemeğin üstü için gerekli olan malzemeler:

 • Raps (Galeta unu)
 • 2 yumurta akı

Yemeği kızartmak için gerekli olan malzemeler:

 • Bol miktarda sıvı yağ

Gördüğünüz gibi diyet pirinçli içli köfteyi yapabilmek için genişçe bir malzeme listesi oluşturduk. Diyet pirinçli içki köfte yapılışı esnasında kullanacağımız bu malzemelerin temini biraz zor olabilir. Bu nedenle zaten bu yemek, her zaman yapılmaya müsait bir yemek türü değildir. Zaten diyet olduğu için de ara ara yapılması gereken bu yemek tarifini yapmak isterseniz, ilk olarak malzemeleri eksiksiz bir şekilde temin etmeniz gerekir. Pirinçli içli köfte yapımında malzemelerin eksiksiz bir şekilde temin edilmiş olması çok önemli bir konudur. Diğer yemekleri eksik malzemeler ile tamamlayabilirsiniz fakat diyet pirinçli içli köfteyi eksik malzemeler ile tamamlayamazsınız. Bir malzemenin yokluğu bile içli köftenizin tatsız tuzsuz bir yemek olmasına neden olur. Bu yüzden işe başlamadan önce yukarıda vermiş olduğumuz malzeme listesini tamamlamış olduğunuzdan emin olmalısınız.

içli köfte Diyet Pirinçli İçli Köfte Tarifi i li k fte
içli köfte
 • Pirinçli İçli Köfte Kilo Aldırır Mı?

Özellikle diyet yemek tariflerimizi yazarken sizleri ara ara aklınıza gelebilecek sorulara karşı bilgilendirmeye çalışıyoruz. Pirinçli içli köfte kilo aldırır mı? Bu başlıkta yanıtlayacağımız soru, bu soru olacak. Bu tarifi okurken birçoğunuzun aklına pirinçli bir besinin kilo aldırıp aldırmayacağı gelmiş olabilir. Bu sorunun cevabı o kadar basit ki! Az ve öz yersek, kesinlikle aldırmaz! Asıl sorulması gereken soru şu: Pirinçli içli köfte ne kadar kilo aldırır? Cevap ise şu: Verebileceğimiz kadar. Peki ben niye veremiyorum diye düşünürseniz, veremeyeceğiniz kadar kilo aldığınızı anlarsınız. Yani en makul diyet, karınca kararınca diyetidir! Pirinçli içli köftenin ya da bir başka yemek tarifinin kilo aldırmama ihtimali yoktur fakat genel olarak bu yiyecek, kilo aldırıcı bir yiyecek olarak bilinmez ve vücudunuzu zorlamaz. Ufak çabalar neticesinde pirinçli içli köfte kilo almadan tüketebileceğiniz bir yiyecek olur. Her ne kadar pirinç, kilo aldırıcı bir besin olarak kabul görse de, aslında pirincin kilo aldırıcı tesirini devre dışı bırakmak çok kolaydır. Diyet pirinçli içki köfte tarifi de içerdiği diğer malzemeler ile birlikte tam olarak bunu yapmayı arzuluyor. Tarifimizde kullanacağımız pirinç miktarı, diğer malzemelerin etkisiyle kilo aldırıcı yönünü büyük oranda kaybedecektir. Düzenli bir spor alışkanlığımız varsa, bu gibi yiyeceklerin bize kilo aldırması zaten mümkün değildir.

diyet içli köfte Diyet Pirinçli İçli Köfte Tarifi diyet i li k fte
diyet içli köfte

Diyet Pirinçli İçli Köfte Tarifi

Şimdi de diyet pirinçli içli köfte tarifinin hazırlanışına geçelim. Öncelikle pirinç ve tuzu ocağa koyacağız. Bu aşama bildiğiniz pilav yapımından ibaret… Pilavımızı pişirdikten sonra soğutmaya alacağız. Diğer yandan soğanlarımızı kavuracağız. Kavurmadan önce bu soğanlarımızı ufak doğradığımızdan emin olmalıyız. Kavrulan soğanlarımızın üzerine kıyma ekleyeceğiz. Bu ikili biraz daha kavrulduktan sonra, baharat, salça ve rendelenmiş sarımsak ekleyeceğiz ve karışımımızı iyice kavuracağız. Karışımın iyice kavrulduğundan emin olunca ocağın altını söndüreceğiz. İnce doğranmış maydanozumuzu karışıma ekleyip, karışımımızı bir müddet soğumaya bırakacağız. Bu müddet boyunca bekletmekte olduğumuz pirinç ile ilgilenerek, zamandan kazanabiliriz.

Bu aşamada bekletmekte olduğumuz pirincimizi, un ile birlikte bir kabın içerisine alarak, yoğuracağız. Sonrasında bu karışımdan, yumurta halinde bezeler elde edeceğiz. Avuç içimizi kullanarak bu bezeleri elde edebiliriz. Bu bezelerin açılacağını unutmamalıyız ve bezelerin büyüklüğünü ona göre ayarlamalıyız. Açtığımız bezelerin içerisine 1 çorba kaşığı, daha önce soğutmaya bıraktığımız karışık iç malzemesinden koyacağız ve bezelerimizi istediğimiz şekilde kapatacağız. İçli köftemize bu aşamada istediğiniz şekli verebilirsiniz. Hamurları kare şeklinde kapatabileceğiniz gibi, dikdörtgen şeklinde de kapatabilirsiniz. Kapattığımız içli bezelerimizi yumurta akına ve galeta ununa bulayacağız ve kızgın sıvıyağda bezelerimizi pişireceğiz. Bezelerimizin yumuşadığını, pembeleştiğini ve tüketime hazır hale geldiğini görünceye kadar pişirme işlemimiz devam edecek. Pişen bezelerimiz ise tavadan alınarak salça sosu ya da çeşitli salatalar yardımıyla servise hazır hale getirilmiş olacak. Diyet pirinçli içli köfte nasıl hazırlanır? Diyet pirinçli içli köftenin nasıl hazırlanacağını siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmış olduk. Verdiğimiz tarif listesindeki malzemelerden kısarak, daha az pirinçli içli köfte yapabilir, bu tarifi tadımlık olarak tüketme yoluna gidebilirsiniz.

error: Copyright! Yaşamloji