diyet kabak graten tarifi Diyet Kabaklı Graten diyet kabak graten tarifi
diyet kabak graten tarifi

Diyet Kabaklı Graten

Diyet kabaklı graten gibi harika bir lezzetin tarifini sizlerle paylaşmak üzere buradayız. Bu graten tarifi, bilinen gratenlerden biraz daha değişik. Bu tarif ile birlikte fırında yapılmış bir graten tatmış olacaksınız. Garnitür olarak önemli bir alternatif olan bu yemek, ana yemek olarak da sizleri gerekli doyuma oluşturacaktır. Sağlıklı olmasıyla dikkat çeken bu tarif ayrıca lezzetiyle de dikkat çekiyor. Bu tarifte sarımsağın, soğanın ve kabağın muhteşem uyumuna şahitlik edeceksiniz. Diyet kabaklı graten yemeği, içerisinde havuç da barındıran, sağlık açısından bulunmaz bir yemek… En başta yemeğin malzeme listesi birçok açıdan önem teşkil ediyor. Bu kadar zengin bir liste ile oluşturulan başka bir yemek olmasa gerek.

Diyet Kabaklı Graten’in Kalorisi

Diyet kabaklı graten yemeğinin kalorisi çok merak ediliyor. Bu soruyu öncelikli olarak yanıtlamadan yemek tarifimizi vermeye geçmeyelim. Diyet kabaklı graten yemeğinin kalorisini her 100 gram için ölçecek olursak, karşımıza 87 kalori çıkıyor. Yemeğin bir porsiyon olarak servis edildiğini dikkate almalıyız. Bir porsiyon, dört yüz elli gram yemek  barındırdığı için, bir serviste sunulacak kalori sayısı dört yüze kadar dayanacaktır. Fakat bu kalorilerin çok azını yağ ve karbonhidrat gibi diyet açısından zararı olan besinler oluşturuyor. Geri kalan kalorilerin, sağlıklı ve diyete zararsız kaloriler olduğunu söylemek son derece mümkün… Peki bu kalori değerleri ile birlikte değerlendirdiğimizde, genel olarak yorumlamak gerekirse, kabaklı graten kilo aldırır mı?

kabak graten Diyet Kabaklı Graten kabak graten
kabak graten

Kabaklı Graten Kilo Aldırır Mı?

En önemli sorulardan bir tanesi, kabaklı graten kilo aldırır mı sorusu… Kalori değerlerini verdikten sonra mutlaka ki diyet kabaklı graten yemeğinin kilo aldırıp aldırmayacağı sorusuna yanıt vermemiz gerekiyor. Biz sizlere bu tarifte yemeğin diyet olan modelini sunacağız. Dolayısıyla normal kabaklı gratenin kilo aldırıp aldırmayacağını değil de, diyet kabaklı gratenin kilo aldırıp aldırmayacağını cevaplamamız gerekiyor. Yemeğin bir çeşit diyet yemek tarifi olması, aslında bu sorunun en temel cevaplarından bir tanesi olsa da, önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi diyet yemekler, sıklıkla tercih edilmesi durumunda, bazen normal yemeklerden daha fazla kilo aldırabiliyor. Bu nedenle düzenli aralıklarla bu yemekleri tercih ederseniz, kilo almayacağınızı bilmelisiniz. 

Diyet Kabaklı Graten Malzemeleri

Diyet kabaklı graten malzemelerini bilmek ister misiniz? O zaman saymaya başlayalım:

 • 1 tane küçük kabak (100-120 gram olması yetecektir)
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 5-6 dal taze soğan
 • Az miktarda kaşar peyniri
 • 5 dal dereotu
 • Muskat, tuz, karabiber
 • 2 diş sarımsak
 • 1 yemek kaşığı tam buğday unu
 • 3,5 bardak süt
 • 1 tane havuç

Gördüğünüz gibi listemiz, zengin bir liste… Bu malzemeleri bir araya getirmek zaten o kadar da kolay olmasa gerek. Her ne kadar malzemeler, kolay ulaşılabilir malzemeler olsa da, yine de malzemelerin bolluğu, yemeği sık yapmamıza engel teşkil ediyor. Yemeği yapılış suresi ise, tahmin edebileceğinizden çok daha kısa…

Diyet Kabaklı Graten Hazırlanışı

Diyet kabaklı graten hazırlanışı için öncelikle fırını 220 derece ısıtmalısınız. Taze soğan ile birlikte dereotunu ince bir şekilde kıydıktan sonra, havucu rendelemelisiniz. Kabağı da yuvarlak şekilde kesmeli ve sonra da peyniri rendelemelisiniz. Şimdi, malzemelerimizi hazır hale getirdiysek, tarife geçebiliriz.

Diyet Kabaklı Graten Tarifi

Diyet kabaklı graten tarifi, uygulanması gayet basit bir tarif… Önce yapışmaz tavada bir çay kaşığı zeytinyağı ısıtıp, tavaya soğanı ve havucu ekliyorsunuz. Biraz su ekleyerek bu karşımı beş dakika kadar pişiriyoruz. Bu arada sos olarak kullanmak için yapışmaz, yağsız küçük tencerede bir yemek kaşığı unu renk değiştirinceye kadar kavuracağız. Daha sonra sütü bu karışıma ekleyerek, karıştıracağız. Tuz, karabiber, muskat rendesi de yine burada eklenecek. Sonra karışım, iki üç dakika daha pişmeli. Sos ile pişmiş sebzelerimizi karıştırıp, hafif yağlı fırın kabımıza dökeceğiz. Sonra kabak dilimlerimizi çiçek şeklinde yemeğimizin üzerine dizdikten sonra, yemeğimizi fırına sürüp, on beş dakika pişirmemiz gerekiyor. Sonra çıkartıp, istersek peynir koyup, tekrar fırınlayabilir ve peynirin kızarmasını sağlayabiliriz. Piştikten sonra da dilersek farklı ya da elimizde kalan malzemeler ile yemeğimizi süsleyebiliriz. Bu aşamadan sonra, ister sıcak bir şekilde, ister soğuk bir şekilde servise hazır bir kabak yemeği afiyetle yenmeyi bekliyor olacak!

error: Copyright! Yaşamloji