ekmek yerine ne yenir diyette hangi ekmek Diyet Yaparken Hangi Ekmek Yenir? diyet yaparken hangi ekmek yenir

Diyet Yaparken Hangi Ekmek Yenir?

Diyette Hangi Ekmek Yenmeli, Ne Tür Kullanılmalı?

Diyet yaparken ekmek yemek gereklidir. Burada önemli olan hangi ekmeği ne şekilde ve ne kadar yemeli. Özellikle tam tahıllı, esmer ekmek gurubunda olan ekmekler yenir ve diyette sağlıklı bir besin kaynağıdır.

Yanlış bilinen bir doğruda beyaz ekmek kalorisinin çavdar ekmeğine oranla çok yüksek olduğudur. Halbuki 1 dilim kepekli ekmek 25 gram. 69 kalori iken beyaz ekmek 70 kaloridir. Aralarında kalori değerinde bir fark görünmese de kepekli, tam buğday ve çavdar ekmeğin daha fazla posa içerir ve daha uzun tok tutar. Bu tür ekmekler kolesterolü ve kan şekerini ayarlamakta faydalıdır ve diyette beyaz ekmek yerine yemeli. Diyette hangi ekmek yenir dediğimizde bunlar ön plana çıkar.

Esmer ekmeğin yenir olduğu kadar alacağınız yerde önemlidir. Kimi fırınlar tam doğru bir şekilde hazırlama sürecini başaramıyorlar. Çok tahıllı ekmeklerde esmer gurubundadır fakat içerisindeki fındık, ceviz, çekirdek vb. bileşenler yağ içeren bileşenlerden oluşur. Bunun yerine sade olan ekmekler kullanılmalı tüketilmeli.

Bu bahsettiğimiz ekmek çeşitlerinde bolca posa bulunur, bu özellik kişinin tok kalma süresini uzatır. Kolesterol düşmanı olarak bilinen posa bağırsaklarında düzenli çalışmasını sağlar ve sağlık için gerekli yiyecekler arasındadır.

Esmer ekmek diyet yaparken önemli ve kullanılmalı, gün içerisinde suyu düzenli içmek posaları şişerek tokluk hissi yaratmanızı sağlayacaktır.

Ekmeksiz Diyet Yapılır mı, Zayıflatır mı?

Ekmeksiz yapılan diyet öğünlerinde yeterli karbonhidrat alınamaz. Dolayısıyla diyette oluşan denge protein veya yağ oluşumuna kayarak zor kilo verme süreci başlayabilir. Bunun önüne geçmek için diyete ekmek düzenli şekilde yenmelidir. Kararında ve doğru ekmek yemek metabolizmayı düzene sokacağı için rejim sırasında zayıflatır etki gösterebilir diyebiliriz.

Sabah kahvaltıda, öğlen yemeğinde sağlıklı ekmek yemediği taktirde öğleden sonra veya akşam üstü canı tatlı isteyebilir, tatlı krizine girebilir. Bu sorun tamamen alınamayan karbonhidrat ile alakalıdır.

Hiç Ekmek Yemeden Diyet Yapılır mı, Sağlıklı mı?

Hiç ekmek yemeden diyet yapabilirsiniz fakat esmer ekmeğin içerisinde bulunan en önemli bileşenler arasında beyne tokluk sinyalleri göndermek vardır. Ekmeksiz yapılan diyetlerde tam olarak besin ihtiyaçları karşılanmaz ise metabolizmaya zarar verebilir.

Diyet Yaparken Kaç Dilim Ne Kadar Ekmek Yenmeli?

Diyet yaparken ekmek ihtiyacı kişiye göre değişken bir durumdur. genel olarak bahsetmek gerekirse diyette minimum 4 dilim sağlıklı ekmek yeterli olacaktır. Bu gün içerisinde alınamayan diğer bileşenler için yeterli olacaktır. Hangi ekmek yenmeli sorusunu yukarıda cevapladık.

 Diyette Ekmek Yerine Ne Yenir?

Mevsim yeşil sebzeleri içinde bol miktarda posa bulunur, yemek yeme isteğini bastırır.  Diyette ekmek yerine sağlıklı karbonhidrat gurubunda olan kuruyemişler yenir ve zayıflamak için bulgur, enginar, mercimek, bamya, taze fasulye, lahana bu gurupta bulunur. Rejim listesi yaparken bu besinleri yemeli.

 Ekmekte Bulunan Vitaminler Nelerdir?

Diyet yaparken hangi ekmek yenir diyette hangi ekmek Diyet Yaparken Hangi Ekmek Yenir? diyette hangi ekmek yenmeliEkmek B12 vitamini haricinde tüm B vitaminlerini içerir. Antioksidan özelliği olan E Vitamini, fosfor ve potasyum bolca vardır. Magnezyum, Demir  ve Kalsiyum hafif oranda bulunur. En çok mineral ve vitamin faydaları içeren ekmek türü tam buğday ile yapılan ekmektir.

error: Copyright! Yaşamloji