yüz kızarması yüz kızarması Yüz Kızarması İçin Yapılabilecek Maske Tarifleri y  z k  zarmas
yüz kızarması

Yüz Kızarması İçin Yapılabilecek Maske Tarifleri

Maskeler kadınların bir numaralı kozmetik ürünleri arasındadır ve çok fazla kullanılmaktadır. Bazı kişiler hazı olarak yapılmış maskeler alarak cilde ne kadar zarar verdiklerinin farkında değiller. Bu kimyasal madde içeren ve doğal olmaya maskeler kullanıldığında ciltteki kızarmaları yok etmek yerine daha çok kızarık ve alerji oluşturuyor. Evde kısa sürede kızarıklığı önlemek için maske yapmak mümkün. Çok basit tariflerle yüzünüzdeki kızarıklıkları, izleri yok edebilirsiniz.

Kızarıklığı önlemek için yapılan maske tarifleri

Domates maskesi tarifi

Malzemeler

  • Domates
  • Elma sirkesi

Uygulanışı

Domatesle artık ciltteki rahatsız edici kızarık görüntüden kurtulmak mümkün. Bir adet büyük bir domates iyice rendelenir. Domatesin tamamen kızarmış kıpkırmızı olmasına dikkat edilmelidir. İyice rendelenen domates rendelendikten sonra daha fazla ezilmesi için blenderdan geçirilmeli ve yumuşak bir kıvam almalıdır. Pürüzsüz bir görüntü oluşturana kadar bu işleme devam edilir. İyice pürüzsüzleşen domateslerin içerisine bir yemek kaşığı elma sirkesi eklenir ve bir kere daha blenderdan geçirilir ve her yere eğit dağılımı sağlanır. İyice harmanlanan bu karışım artık yüze sürülmeye hazır. Elle beraber cildin her köşesine eşit bir şekilde dağıtılır. Kalın bir tabaka halinde sürülmesine dikkat edin. Kalın bir tabaka halinde domates ve elma sirkesi karışımını sürdükten sonra bir yere uzanılması gerekir. Bir yere uzandıktan sonra yaklaşık olarak 5 dakika beklemek yüzdeki kızarıklıkları yok etmek için uygundur. Yaklaşık 5 dakika ve civarı bekletilmelidir. Çok fazla bekletilirse domates cildi tahriş edebilir ve cilde alerji tarzı zararlar verebilir. Elma sirkesi de ciltte kırmızılık olmasına sebep olan damarları yatıştıracak ve böylece mükemmel etki ile kısa sürede rahatsız edici kırmızı görüntünüzden eser kalmayacak ve tamamen kurtulacaksınız. Önemli olan bu maskeyi söylendiği kadar sadece 5 dakika ve her hafta aynı gün 1 kere düzenli olarak kullanmak. Düzenli olarak kullanıldığında zamanla damarları yatıştıracak ve kırmızılığa sebep olan damarlar artık bu görüntüyü oluşturmayacaktır. Düzenli olarak kullanımda farkı kendiniz görün ve disiplin sonucunda kırmızılıkların nasıl bir anda yok olduğuna şahit olun.

At kestanesi ile yapılan maske

Malzemeler

At kestanesi

Susam yağı

Pekmez

Elma sirkesi

Limon suyu

Uygulanışı

Bu maskenin uygulanması çok zordur ancak kesin çözüm vadettiği için mutlaka yapılmalıdır. Yüzde kızarıklık şikayeti olan herkes bu maskeyi kullandığında yüz kızarıklığına yüzde yüz çözüm bulacaktır. Tek yapmanız gereken biraz beklemek. Öncelikle at kestanesi sıcak suda iyice yumuşacık olana kadar haşlanır. İyice yumuşak bir kıvam alana kadar pişirmeye devam edilir. Daha sonra at kestaneleri sudan parçalanmamış halde çıkarılır ve bir kavonoz içerisine yerleştirilir. Kavanoz içerisine yerleştirilen at kestanesi üzerine yaklaşık 3 yemek kaşığı kadar susam yağı ilave edilir. Karıştırmaya gerek yoktur zaten en son aşamada hepsi karıştırılıp tek bir madde haline getirilecektir. Üzerine susam yağı eklendikten sonra içerisine bir miktar yaklaşık 1 yemek kaşığı kadar elma sirkesi eklenir. Elma sirkesi olmasına dikkat edilmelidir başka sirkeler yüz kızarıklığı için etki gösteremeyecek ve maske işlevini yerine getiremeyecektir. Artık kavonozun ağzını kapama zamanı geldi. Hiç hava almayacak şekilde kavonozun kapağı iyice kapatılmalıdır. Karışımın hava almamasına dikkat edilmelidir eğer hava alırsa içerisindeki at kestanesi elma sirkesi ve susam yağı karışımı bozulacaktır. Bozulmaması için çok sıkı konserve yapar gibi kapatmak gerekli. İyice kapatılan bu karışım güneş almayan ve oda sıcaklığında bir yerde tam 15 gün bekletilir. On beş gün içerisinde bu karışım artık kendine gelmeye başlayacak ve içerisindeki gerekli suyu dışarı salmaya başlayacaktır. On beş gün sonunda bu karışım kavonozdan çıkarılır ve sonrasında blender yardımı ile püre haline getirilene kadar karıştırılır. Püre kıvamı alan karışım iyice yumuşayacak ve ve yüze sürülecek kıvama gelecektir. Yumuşayan bu karışım içine limon suyu eklenir ve yüzün her yerine özellikle yüzde kızarığın daha çok olduğu bölgelere daha kalın sürecek şekilde kalın bir tabaka halinde sürülür. yaklaşık 10 dakika beklemesi yeterlidir fazla bekletmek sonuca daha hızlı yaklaştırmayacaktır. Haftada bir kere yapılması cilt sağlığı için ideaildir. Her hafta aynı gün yapıldığında ciltteki kızarıklıkların zamanla yok olduğunu göreceksiniz.

Yumurta ile yapılan maske

Malzemeler

Yumurta sarısı

Salatalık

Havuç

Uygulanışı

Bu karışım içerisinde yüzdeki kızarıklıkları yok edecek vitaminler yer almaktadır. Yumurta sarısı mikser yardımı ile düşük ayarda iyice çırpılır ve sonrasında içerisinde ince ince dilimlenmiş salatalıklar eklenir. Sonrasında salatalık ve yumurta blender yardımı ile tamamen sıvı hale, püre haline getirilir. Püre haline gelen karışım içerisine havuç ince ince dilimlenir ve blender yardımı ile bu üç besin tamamen çekilir ve pürüzsüz bir kıvam alır. Blendera koyma sırası önemlidir ve sıra ile konulması etkili sonuç için şarttır. Bu karışım biraz dinlendikten sonra kullanıma hazırdır. Eğer kuru bir cilt için uygulanacaksa içerisinde az miktarda zeytinyağı eklenebilir. Yağlı bir cilde uygulanacaksa zeytinyağı eklenmemesi gerekir ve eklememeye özen gösterilmelidir. İyice karıştırılan bu karışım yüzün kızarık bölgelerine sürülür ve bu akrışım cilt üzerinde yaklaşık olarak kırk beş dakika bekletilir. Kırk beş dakikadan az ya da fazla bekletmek sonucun etkili olmamasına sebep olabilir bu nedenle tam olarak kırk beş dakika beklenmelidir. Yüzde kırk beş dakika bekleyen karışım gliserinli bir sabun yardımı ile yıkanır. Yumurta kullanıldığı için iyice yıkanması gerekir. Yıkandıktan ve kurulandıktan sonra pamuk üzerinde gül suyu sürülerek cildin her yerine sürülür. sonrasında herhangi bir nemlendirici kullanmaya gerek yoktur. Bu işlemleri düzenli olarak yapmak önemlidir. İki hafta da bir kere kullanılması önerilir. Aynı gün olmaya dikkat edilmelidir. İki haftada bir kere kullanılan maske iki üç ay kullanım sonunda cillteki kızarık görüntüyü tamamen alacak ve sizi doğal bir görünüme kavuşturacaktır.

Kabartma tozu ile yapılan maske

Malzemeler

Hamur kabartma tozu

Karbonat

Limon suyu

Uygulanışı

Hamur kabartma tozu ve bir paket karbonat cam bir kaba konulur ve sonrasında içerisine yarım limon suyu eklenir. Eklenen limon suyu karbonat ve hamur kabartma tozunun köpürmesini sağlayacaktır. Limon suyu bunların içindeki etken maddeleri ortaya çıkarmıştır ve limon suyu sayesinde yüzdeki lekeelr zamanla yok olacaktır. Bu hamur kabartma tozu ve karbonat üzerine limon suyu döküldüğünde su gibi bir karışım olacak ve bu karışım yüzün her yerine sürülecektir. Bir kere uygulandığında etki göstermediği için 4 kere olmak üzere bu işlem uygulanır. İlk olarak bu karışım yüzr sürüldükten sonra yaklaşık on beş dakika bekletilir ve hamur kabartma tozu, karbonat ve limon karışımı tekrar sürülür yaklaşık beş dakika bekleyip aynı karışım tekrardan yüzün üst tabakasına sürülür. son olarak bu karışım cilde güzelce sürülür ve yaklaşık yarım saat ciltte bekletilir. Beş dakika boyunca güneşe çıkılması maskenin etkisini arttıracaktır. Maske tamamen kuruduktan sonra cilt saf su ile durulanır ve havlu ile kurulandıktan sonra nemlendirici sürülerek cilt güzelce nemlendirilir.

error: Copyright! Yaşamloji