tatlı tüketimi tatlı tüketimi nasıl olmalı Tatlı Tüketiminde Bilinmesi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler tatl   t  ketimi
tatlı tüketimi

Tatlı Tüketiminde Bilinmesi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tatlılar yıllardır insanların bir numaralı keyfi olmuştur. Diyet yapmak isteyenler içinse tatlılar tam bir çıkmazdır. Diyet yapan kişilerde sıkça görülen tatlı isteğini bastırmak oldukça güç bir duruma dönüşebilmektedir. Özellikle kadınların adet dönemlerinde, stres ve kaygı anlarında ortaya çıkan tatlı krizlerini engellemekte zorlanılabilir. Aslında diyette iken tatlı ile ilişkinin tamamen kesilmesi gerekmez. Önemli olan tatlınızın nasıl olacağı ve ne zaman yemeniz gerektiği hususudur. Hangi tatlıyı ne kadar ve nasıl tüketebileceğinizin cevabını kendinize verirseniz eğer sağlıklı ve şişmanlatmayan tatlı çeşitlerine bir adım daha yakınsınızdır demektir.

Son zamanlarda ağırlık olarak özellikle yoğun protein içerikli hatta ekmeğin olmadığı yemek listeleri, beslenme düzenleri öneriliyor. Ama unutulmaması gereken karbonhidratın yokluğu mutsuzluğa yol açabilir. Bu sebepten ötürü hamur ve yağlı yiyecek ile tatlıların kısıtlanması ile verilen kilolar misli ile vücudunuz da yağ oranını arttırabilir. Bu işin çözümü yeteri kadar tatlı yemekten geçmektedir. Eğer siz yeteri kadar tatlı yerseniz bu mutsuzluğu engelleyebilirsiniz. Yeteri kadar yenen tatlı beden stresini azaltır ve yoğun yaşanan tatlı krizlerine de son verebilir. Bu yol ile kilo vermek isteyen kişiler daha az stresli ve tatlı krizinin olmadığı  bir zayıflamaya kavuşabilirler.

Tatlı Tüketiminde Önemli Hususlar

Öncelikle tatlınız kesinlikle beyaz un ve beyaz şekeri bünyesinde barındırmamalıdır. Kızartma ve margarinlerden ise uzak durulmalıdır. Daha lezzetli ve daha doyurucu,sizleri şişmanlatmayan formüller sağlıklı formüller ise mevcut. Öncelikle kesinlikle tok karnına tatlı ve benzeri türevlerini yemeyin. Yemek yeme esnasında pankreas yükselen kan şekerini düşürmekle görevlidir. Eğer siz tatlı veya meyveleri yemeğin ardı sıra yerseniz yükselmekte olan kan şekerinizi düşürme görevini üstlenen pankreas, fazla seviyede insülin salgılayacaktır. Bu durumun sonucu olarak ise bel ve göbek çevrelerinde oluşan yağ bezeleri sizin kilolu gözükmenize neden olacaktır. Bu sebepten dolayı eğer tatlı yiyecekseniz yemekten uzun bir süre önce veya yemekten 2-3 saat sonra tatlınızı tüketmelisiniz.

Tatlı Tüketiminde Krom ve Tarçının Gücü

Tatlı tüketiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer konusu ise krom tüketimine dikkat edilmesidir. Bünyesinde krom bulunduran bazı hapların kullanımı, kan şekerinde dengelenmeye yol açmakta ve ayrıca tatlı krizlerinin sonlanmasına ya da azalmasına yardımcı olabilmektedir. Krom, doğal bir elementtir. Bu sebepten ötürü krom, pankreasın yapmış olduğu insülin salgılamasına destek vererek kan şekerini dengelemekte yardımcı olur ve ayrıca tatlı krizlerinin azalması veya sonlanmasına yardımcı olabilir. Çok fazla tüketimi yapılan tatlının yükselttiği kan şekerini en azından dengede tutmakta büyük bir görev almaktadır. Tatlı tüketiminin bilinmesi gereken bir diğer öğesi ise tarçındır. Tarçın, hangi tatlı tüketimi yapılırsa yapılsın mutlaka beraberinde tüketilmelidir. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar krom ile tarçının aynı işlevi gördüğünü belirtmişlerdir. Kandaki şeker oranını tarçın tüketimi de dengelemektedir. Günlük olarak ortalama yarım tatlı kaşığı tatlı tarçın tüketimi kandaki şeker oranını dengelemektedir. Kan şekerinin düzenlemesine yardımcı olan tarçının , hiç yoksa aşırı tatlı tüketiminden ötürü yükselen kan şekerini dengeleyecektir.

Hangi Saatler Tatlı Tüketimi İçin Elverişlidir?

Tatlılar genellikle akşam saatlerinde çay ile ikram edilip yenilen bir besindir. Ancak akşam saatlerinde tüketilen bir tatlının sabah saatlerinde tüketilen bir tatlıya oranla daha az yakıldığı uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Tatlı seçimlerini kadar önemli bir husus olan tatlı yeme saatlerini de iyi ayarlamak gerekmektedir. Akşam saatleri yerine öğle veya sabah saatlerinde tüketimi gerçekleşen tatlılar hem sizin kilo almanızı bir ölçüde engelleyecek hem de kan şekeri değeriniz gün içerisinde kendini normal seviyeye çekecektir.

Kilo Almaya Sebep Olan Yiyecekler

Her ürünün aşırı tüketimi kilo almanıza sebep verecektir. Ancak bazı besinler diğerlerine oranla içerinde daha fazla yağ ve kalori içerdiği için normalden biraz daha fazla kilo verdirmektedir.

Şeker ile tatlandırılmış yiyecek ve içecekler sizin kilo almanıza sebep olan bir numaralı besinlerdir. Örneğin 250 ml kola 92 kaloridir. Bu kolanın içerindeki aşırı şeker kullanımını göstermektedir. Tatlılar, çikolatalar, işlenmiş etler(salam, sosis, sucuk), işlenmemiş et, taze sıkılmış olan meyve suları,patates ve kızartma türleri, tam yağlı süt ürünlerinin( süt, yoğurt, peynir) aşırı kullanımı halinde size kilo aldırabilmektedir.

error: Copyright! Yaşamloji