su içmek zayıflama su içmek zayıflatır mı, suyun faydaları nelerdir, günlük tüketilmesi gereken su miktarı, zayıflama Su İçmek Zayıflatır mı? su icmek zayiflama
su içmek zayıflama

Su İçmek Zayıflatır mı?

Su, insan yaşamı için en önemli kaynaklardan birisidir. Peki, bizler bunun ne kadar farkındayız?

Günlük tüketmemiz gereken su miktarını biliyor muyuz? Su içmenin bizlere olan faydaları nelerdir? Zayıflamak için su içmek fayda getirir mi? İşte tüm bu soruların yanıtını yazımız içerisinde bulabileceksiniz.

Su içmenin faydaları?

İnsanoğlunun hayatta kalması için tüketmeye mecbur olduğu suyun maalesef ki önemi yeterince bilinememektedir. Vücudumuzdaki tüm organların düzenli bir şekilde fonksiyonlarını sürdürebilmeleri için suya ihtiyacı vardır. Kemiklerimizin, böbreklerimizin, bağırsaklarımızın, beynimizin.

Su içmek vücut ısımızı dengelemekte ve vücudumuzdaki toksinlerin idrar ve terleme yolu ile dışarıya atılmasını sağlamaktadır. Sabahları uyandığımızda tüketeceğimiz su, bağırsak ve böbreklerimizin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Suyun her ne kadar yaşam için bu denli önemi olsa da en çok merak edilen yönlerinden birisi de zayıflamaya yardımcı olup olmayacağıdır.

Su içmek zayıflatır mı?

Su içmek zayıflatır mı sorusuna verilecek en doğru yanıt, su zayıflamamıza yardımcı olur cevabı olacaktır. Öyle ki su içmek tek başına zayıflatır demek çok doğru olmaz. Eğer günlük alınması gereken kalori miktarlarını kontrol altına alabiliyorsak, gereksiz beslenmelerden uzak durabiliyorsak, gün boyu vücudumuzu olabildiğince hareket ettirebiliyorsak bunun yanında yeteri kadar su takviyesi yaparak daha hızlı zayıflamamız mümkün olacaktır.

Ayrıca diyet yaparken yeteri kadar su tüketmemiz sayesinde, diyet yapan kişilerde sıkça görülen kabızlık şikâyetlerinden de uzaklaşmış olacaksınız. Suyun zayıflamaya olan etkisi anlatılırken, suyun içme sıcaklığına da değinmemek olmaz. Eğer daha hızlı kilo vermek istiyorsak yapmamız gereken suyu vücudumuzun tepki vermeyeceği derece de soğuk tüketmek olacaktır. Ilık su içmek vücuda tokluk hissi verse de, soğuk su içtiğimizde vücudumuzun yağlarının yakılması işlemi daha hızlı olacaktır. Zira soğuk su tüketiminin olduğu andan itibaren, vücudumuz suyun sıcaklığını kendisine göre dengelemeye çalışırken daha çok çaba sarf edecek ve daha fazla yağ yakacaktır. Tabi ki bunu yaparken boğazımızı rahatsız etmemeye dikkat etmemiz bir o kadar önemlidir.

Yemeklerden önce içilen su, vücutta yarattığı dolgunluk hissiyatıyla birlikte daha az yemek yemenize dolayısıyla da daha az kalori almanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca kendinizi aç hissettiğiniz anlarda atıştırmak yerine bir bardak su içerseniz, her geçen dakika atıştırma ihtiyacınızın azaldığını görebilirsiniz.

Günlük ne kadar su tüketilmelidir?

Günlük tüketilmesi gereken su miktarı genelde 2 ila 3 litre arasında olarak ifade edilmektedir. Tabii ki günlük en az 2 litre su içmemiz son derece önemli olsa da mevsimden mevsime bu rakam daha fazla seviyelere çıkabilmektedir. Hava sıcaklığıyla birlikte vücudun normalden çok daha fazla sıvı kaybetmesinden dolayı günlük su ihtiyacımız daha da artabilmektedir. Günlük su tüketimimizi ayarlarken dikkat etmemiz gereken en önemli hususlardan birisi de, susadığımızda değil aklımıza geldiğinde su içmek olacaktır. Tabii ki bunu yaparken diğer sıvı gıdaların suyun yerini tutmayacağınızı da bilmeniz gerekmektedir.

error: Copyright! Yaşamloji