ramazanda sağlıklı beslenme ramazanda beslenme Ramazanda Doğru Beslenme ramazanda sa  l  kl   beslenme
ramazanda sağlıklı beslenme

Ramazanda Doğru Beslenme

Toplumsal yaşantımızın önemli parçalarından biri de ramazan ayında oruç tutarak dini görevimizi yerine getirmek oluyor. Ramazan ayında aile içinde değişik bir düzen oturuyor ve yenilen, içilen saat belli ve sınırlı olduğu için doğru beslenmenin önemi büyük oluyor.

Ramazan ayında beslenme sadece iki öğüne iniyor. Buda doğru beslenilmediğinde kilo almamıza neden oluyor. Gün içinde su içememek ve metabolizmayı çalışır hale getirmek oldukça zor oluyor. Bu nedenle ramazanda doğru beslenme önemli.

Kişilerin gün içinde hareketleri ve aktivitelerine göre cinsiyet, yaş ve diğer hususlara göre gün içinde almaları gereken protein, vitamin ve minerallerin değişiklik göstermediği bu süreç içinde dengeli beslenmenin önemini unutmamız gerekir.

Yeterli bir şekilde beslenirken dengeyi sağlayabilmek ramazan ayında beslenme koşullarını bozmadan yapılması gerekir. Yine normal yaşantı gibi sahur öğününü atlamadan üç öğünü tamamlamamızda fayda var. Sahurda sadece su içerek öğün geçiştirmek yerine sağlıklı beslenme vücudumuz için önemli. Gün içinde harcayacağımız enerjiyi gece sahurda almamızda gerekiyor. Çünkü ramazan ayları yaz günlerine denk geldiği için 12 saatin üstünde oruç tutuyoruz. Bu gün içinde aç ve susuz kalmamıza neden oluyor. Metabolizmada hızlı çalışmamasından dolayı kabızlık, hazımsızlık gibi sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

Ramazanda Aşırı Yemeyin

Ramazan ayında aşırı acıkmadan dolayı iftar saati sonrasında dengesiz bir beslenme tarzı uygulanıyor. Aynı zamanda misafirlikler olduğu için ikramlar oldukça fazla oluyor. Fakat biz kendi beslenmemizin dışına çıkmadan ramazanda dengeli beslenme tarzımızı bozmamamız gerekiyor. Ramazan ayında biraz abartılarak bir insanın yiyeceği yemeğin 2 katını yiyoruz ve bu sebepten dolayı da kilo almak kaçınılmaz oluyor. Gün boyunca kan şekerimiz düştüğü içinde ne yiyeceğimizi şaşırıyor tüm yiyeceklere saldırıyoruz. Fakat bu en büyük yaptığımız yanlışlardan biri oluyor. En doğrusu ilk önce su içerek birkaç dakika beklemek ve metabolizmanızın çalışmasına yardımcı olmak oluyor. Yavaş bir şekilde yemeği yemek ve doyduğunuzu hissedebilmekte oldukça önemli rol oynuyor. Bir anda hızlı yemek yemeye başladığınızda enerjiyi yüksek miktarda almış olacaksınız. Buda sizin tansiyonunuz dahi fırlamasına neden olacak.

Ramazan ayında beslenme koşulları için her zaman olduğu gibi bol su tüketin diyebilirim. Bol su tüketmeniz sizin içinde ve oruç tuttuğunuz zaman zarfı için oldukça iyi olacak ve zayıflamanıza dahi yardımcı olacaktır. Eğer ramazanı iyi değerlendirmek ve zayıflamak istiyorsanız az yemek yemeye ama sık yemeye dikkat edin. İkincisi ise bol su içmeniz size en büyük yardımcı etmen olacaktır.

Ramazan ayında reflü oluşması insanların zor bir imtihanıdır. Bu reflü içinde yağlı yememek ve yine tekrar etmek istiyorum su içmek oldukça önemli yer tutuyor. Ramazan ayında sağlıklı beslenmek için dikkat edilecek noktalara ve sağlıklı beslenmek için önerilere göz atarak sizde ramazanı sağlıklı geçirin.

error: Copyright! Yaşamloji