psikoloji psikolojim bozuk Psikolojim Bozuk mu? psikolojim bozuk

Psikolojim Bozuk mu?

Psikolojim Bozuk mu, Nasıl Anlarım?

Psikolojim bozuk diyorsanız ve düzeltmek için ne yapmalı, nasıl düzeltmeli, psikolojim mi bozuldu? Gibi sorular soruyorsanız yazımızı okumanızı öneririz!

Öncelikle, daha yazımızın başında şunu belirtmemiz gerekir ki, kendimize bu soruyu ciddi olarak soruyor olmamız; düşünülenin aksine pozitif bir sonuca işaret! Evet, aynen öyle… Kendini hiç kontrolden geçirmeyen, hatalarını, yanlışlarını, hayatındaki mutlak gariplikleri sorgulamayan birine göre içinde bulunduğumuz farkındalık hissi büyük ölçüde zaten sorunumuz olmadığını ortaya çıkartıyor. Ama kesinlikle böylesine ciddi bir konuyu üstün körü bir şekilde ele almak yeterli olmayacaktır elbette. Gerekli dengeyi en iyi şekilde koruyarak – ne mevcut soruyu çok fazla kaşıyıp yara yaparak – ne de kaşıntıyı umursamayarak – kendimizi küçük rutin testlere sokacağız.

Peki, nedir bu sözünü ettiğimiz testler, bir doktor kontrolüne gerek var mıdır, ya da kesin sonuçlar alabilecek miyiz? Gibi sorular hiç şüphesiz ki birçok kişinin aklına takılacaktır. Aslına bakacak olursak test şu anda başladı ve ilk aşamayı geçtiniz! Evet, şaşırtıcı geliyor kulağa öyle değil mi? Sorgusuz sualsiz bir kontrol mekanizmasının içine girmemek, fiziki ve ruhen kendimizi tartıyor olmak aslında öz denetimimizin ne kadar da sağlam olduğunu gösteriyor. Kafamızda kurduğumuz o küçük soru ya da sorucuk cümleleri iyiye işaret yani, rahat olabilirsiniz. Tabii bununla da yetinmeyeceğiz, bilinçli olarak ya da bilinçaltı sistemleri ile algınızı tazelemeye devam edeceğiz.

Aynanın karşısına geçin ve kendinize uzun uzun bakın. Muhtemelen bakmadınız, lütfen, şimdi gerçekleştirin bu eylemi, birkaç saniye ara verin okumaya. Ne görüyorsunuz karşıdaki kişide? Yorgun mu, sinirli mi, bir şeylerden bıkmış mı, mutlu mu, heyecanlı mı, endişeli mi? Hangi ruh halinde olursanız olun, nasıl düşüncelere sahip olursanız olun bu psikolojinizi doğrudan gösteren yahut etkileyen şeyler değildir. O zaman aynada kendimizi neden süzdük uzun uzun sorusu geçti mi aklınızın bir köşesinden?

Psikolojim bozuk Nasıl Düzeltebilirim?

Cevabı aslında birçok problemi ortadan kaldıracak nitelikte. Çünkü fiziksel görüntü ve ruhsal problemlerin bağlantı oranı çok yüksek. Şöyle ki, kişinin doğal mizacını kabul edememesi, iç ve dış çatışmanın ortaya çıkmasına, sonrasında ise psikolojik bozukluklara kadar gidebiliyor. Öyleyse ne yapıyoruz? Her şeyi akışına bırakıyor, belki çok klişe bu cümle ama akışına bırakmak sizin için hayat akışını en iyiye getirecek eylem, buna inanın! Nasıl bir fıtratımız varsa bunu kabulleniyoruz. Neden sürekli gülüyorum sorusunu sormuyoruz kendimize. Keza gülmek güzeldir. Neden böyle ciddi ve sinirli görünüyorum sorusu da çıkmamalı asla. Ağır takılmak da çok gideri olan bu karakteristik özellik aynı şekilde.

Bu örnekler çoğalır gider, önünü alamayız. Çünkü her insan yeni bir karakter tanıtır bize. Öyleyse şimdi bu sorulardan sıyrılıp hayatımızın renk tonunu biraz daha arttıralım, ses tonunu yükseltelim. Kuş cıvıltılarını duyun, gökyüzünün mavisindeki huzuru arayın.

Psikolojim Bozuk Ne Yapabilirim/Yapmalıyım?

Korkmayın, psikolojimiz sandığımızdan çok daha güçlü, ne kırılır, ne gocunur, ne küser! Siz onunla iyi geçindiğinizde, yüreğinizi heyecanlandıracak bir idealiniz hep olduğunda onun da gücü hep en yüksek seviyede olacaktır.

Buna inanın. İnanın ve deneyin!

error: Copyright! Yaşamloji