porsiyon nasıl Porsiyon nasıl Porsiyon Nasıl Ölçülür? porsiyon

Porsiyon Nasıl Ölçülür?

Porsiyon Ölçüleri Nasıl Ölçülür ve Hesabı: Porsiyon ölçüsü hesaplama her zaman kafamızı karıştıran bir birim olmuştur, özellikle diyet yapılan dönemlerde tüketilecek besinler porsiyon hesabı üzerinden hesaplanır ancak 1 porsiyon ne kadar oluyor bunu net olarak bilemeyiz. Bunun için diyet uzmanlarının yapmış olduğu açıklamalar ışığında bir araştırma yaptık ve porsiyon kavramının insan vücudunun büyüklüğüne göre hesaplandığını tespit ettik.

Bir insanın diyet yaparken, öğünlerde tüketmesi gereken besin miktarı avuç içi baz alınarak hesaplanıyor ve avucunuzun büyüklüğüne göre porsiyon hesabı yapabiliyorsunuz.

Bir porsiyon nasıl ölçülür ve hesaplanır diyorsanız, Tüketmeniz gereken besinleri parmaklarınızın büyüklüğü, avuç içiniz ve yumruğunuzu baz alarak hesaplayın ve vücudunuza uygun porsiyon ölçüsü hesaplama işlemini kendiniz halledin.

Diyet Yaparken Porsiyon Ölçüleri, Hesaplama ve Nasıl Ölçülür?

* Tereyağı seviyor ve diyet yaparken tüketmek istiyorsanız, baş parmağınızın ucu büyüklüğünde tereyağı tüketmenizde sakınca yok.

* Diyet yaparken kırmızı et tüketimi için 1 porsiyon, kendi avuç içinizin büyüklüğü ve elinizin kalınlığı kadardır.

* Diyette dondurma yemek istiyorsanız, yumruğunuzu sıktığınızda oluşan hacim 1 porsiyona eş değerdir.

* Özellikle kahvaltıda verilen peynir için baz almanız gereken ölçü, işaret ve orta parmağınızın uzunluğu ve kalınlığı kadar olmalıdır.

* Diyet yaparken fıstık ezmesi yemek istiyorsanız, iki baş parmağınızın uzunluğu ve kalınlığı 1 porsiyondur.

* Zayıflamak isterken makarna yemek istiyorsanız, 1 porsiyon makarna, kendi yumruğunuzun hacmi kadardır.

* Salata ve yemeklere zeytinyağı eklerken çok dikkatli olmalısınız, 1 yemek kaşığı zeytinyağı 135 kalori civarındadır ve bu nedenle 1 tatlı kaşığı kullanmanız yeterli olacaktır.

*Karbonhidrat içeren besinleri, yumruğunuzun hacminden daha fazla tüketmemelisiniz.

* İki elinizi birden kullanarak işaret parmaklarınız ve baş parmaklarınızla daire oluşturun. Ortalama bir CD büyüklüğünde olan bu daire büyüklüğünde krep yiyebilirsiniz. (1) bir porsiyonu bu şekilde ölçebilirsiniz.

Not: Yukarıda saymış olduğumuz besinleri kendi kafanıza göre düzenleyip tüketirseniz kilo veremeyebilirsiniz. Bu nedenle bir beslenme uzmanından kendi vücut tipinize uygun şekilde düzenlenmiş diyet listenizi alın ve listenizde yer alan (porsiyon nasıl hesaplanır) yazımızdan besinlerin porsiyon ölçülerini yukarıdaki maddelere uygun şekilde düzenleyin.

Unutmamanız gereken en önemli nokta, kulaktan dolma ve başkası için düzenlenmiş diyetleri uygulamamaktır, çünkü her insanın farklı yapısı vardır. Vücut değerlerinizi zorlayarak yaptığınız diyetler çok kısa sürede iradenizde çöküş yaratır ve diyeti bırakırsınız. Bu tür şok diyetlerle verilen anlık kilolar ortalama olarak iki kat gramaj şekilde geri döner. Bu nedenle hızlı ve sağlıklı kilo vermek için, bir beslenme uzmanı veya yaşam koçu yardımı almalısınız.

porsiyon nasıl hesaplanır Porsiyon nasıl Porsiyon Nasıl Ölçülür? porsiyon nas  l   l    l  r

error: Copyright! Yaşamloji