pizza ve sağlık pizza sağlıklı mıdır Pizza ve Sağlık pizza sa  l  k
pizza ve sağlık

Pizza ve Sağlık

İtalyan mutfağına ait olan pizza hamur işinden yapılmaktadır. Bir çok kişi için vazgeçilmez bir tat olan pizza içinde bir çok malzemeyi ve isteğe göre değişen malzeme seçenekleri ile tercih edilen yiyecekler arasında yerini almıştır. Genellikle kaşar peyniri, sosis, domates, salam, biber, mantar, zeytin ve mısırı bünyesinde bulunduran pizza özellikle anavatanı olan İtalya’da bir çok farklı seçenekleri ile göz önünde tutulmuştur. ABD’de de bir çok farklı versiyonları çıkmıştır. Savaş zamanın da bulunan bu yiyecek, İtalyan kadınların hamurun üstüne buldukları malzemeleri koyarak buldukları bir yiyecek olarak ortaya çıkmıştır. Pizzanın dünya ve İtalyan mutfağında bir çok stili vardır. İtalya’da Lazio, Sicilya sitili, beyaz pizza, neapolitan sitili pizza ve bunun gibi bir çok pizza türü ortaya da çıkmıştır.

Pizza dünyada çok sevilip, yenilmesi ve aşırı tüketimi sonucunda insanların aldıkları kilolarda başlarına dert olmuştur. Bu sebeple insanlar pizza tüketimin de kısıtlamalara başvurmuşlardır. Diyet, yeme-içme programları ile aşırı kilolar ile uğraşan insanların pizzanın kaç kalori olduğu sorusunu hep akıllarına getirmiştir.

Pizzanın Genel Kalori Tablosu

Pizza, tüketimi oldukça keyifli olan bir yiyecek türüdür. Bu çağlarda ise kendisine ulaşımı kolay olan pizzanın insanlar için tehdit oluşturduğu aşırı kalori içeriği ise beraberinde gelmektedir. Pizzaların içeriğine göre kalori miktarları değişmektedir. Ortalama olarak bir dilim pizza ise 200 kalori ile 400 kalori arasında değişmektedir.

300 kalori üstünden hesap yapacak olursak , orta boy bir pizza dilim 300 kalori ise eğer ve orta boy pizzada 6 dilim olacağını düşünürsek, tüm bir orta boy pizza yemek 1800 kalori almak demektir. Bu alım miktarı genel olarak bütün gün içerisinde almanız gereken kalori miktarına denk gelmektedir. Kişiden kişiye değişen bu kalori miktarı genel olarak tüm gün boyunca almanız gereken miktara denktir.Bir kişinin tüm gün boyunca alması gereken kalori miktarı 2000 kalori olarak düşünülmektedir. Bu miktar kimi kişilerde 1200 olabildiği gibi bazılarında 2500 ile 3000 arasında değişebilme gösterebilmektedir. Buna metabolizma hızı ve farklılıkları denilmektedir.

Kalori Alımının Değişken Özellikleri

Kalori alımı bir çok faktöre göre değişkenlik gösterir. Bireysel özelliklere ve fiziksel aktivite durumuna göre değişkenlikte gösterebilmektedir. Orta boy bir pizza ile tüm gün boyunca harcayacağınız kaloriyi alırsanız eğer başka bir şey yememeniz, kalori almamanız gerekmektedir.

İçerisinde sosis, sucuk, biber, kaşar peyniri, katı yağlar gibi bir çok aşırı kalori alınımını tetikleyen bu faktörlerin bir çoğunu yağlar ve karbonhidratlar karşılamış olur.

Pizza Tüketiminden Sonra Yapılması Gereken Spor

Pizzanın tüketilmesi ile alınan aşırı kaloriyi yakmak için büyük efor sarf edilmesi gerekir. Orta boy bir pizzanın verdiği kaloriyi yakmak için 2 saat aralıksız kick boks ya da 6 saat yürümek ya da 2.5 saat bisiklet sürmek ya da 4 saat ağırlık çalışmak gerekir. Bunlar dışında 2 saat ip atlamak veya 3.5 saat tenis oynamak veya 3 saat yüzmek gerekmektedir.

Değişik Malzemeler ile Hazırlanmış Olan Pizzaların Kalori Değerleri

Pizzaların kalori değerleri, pizzanın hamurunun ince ve kalınlığına göre yada içerisindeki malzemelere göre değişmektedir.  Sadece yeşil biberli orta boy, klasik hamuru olan bir pizzanın dörtte birinin kalori değeri 380 kaloridir. İnce hamurlu olduğunda ise bu değer düşmektedir.

Bünyesinde sadece et barındıran orta boy ve klasik hamurlu pizzanın dörtte biri ise 452 kaloridir. Hamuru ince veya kalın olarak değiştiğinde ise kalori değerleri değişmektedir. Sadece Cheddar peynirli küçük boy,kalın hamurlu bir pizzanın kalori değeri ise 683 kaloridir.

Peynir ve mantarlı küçük boy ve kalın hamurlu bir pizza ise 600 kaloridir. Peynir ve yeşil zeytinli  küçük boy ve kalın hamurlu bir pizza ise 608 kaloridir. Kalori değerleri pizzanın içeriğine, boyuna ve hamuruna göre değişiklik göstermektedir.

Karışık Pizzanın Kalori Değeri

Bir dilim karışık pizza genel olarak 239 kaloridir. Porsiyon olarak hesaplandığında ise karışık pizza yaklaşık 1472 kaloridir. Karışık pizzanın kalori değeri, içerisinde bulunan malzemenin bolluğu, hamurunun kalınlığı ve boyunun büyüklüğüne göre artış veya azalış göstermektedir. Karışık pizzanın 1 gramı ise 1,8 kalori yapmaktadır.

Karışık Pizzanın Kilo Yapma Olasılığı

Pizza, yağ ve karbonhidrat anlamında yüksek oranları içerisinde bulunduran hamur işleridir. Bu sebeple kalori yüksek bir yiyecektir. Kilo alınımını kısıtlamak ve diyet düşünen kişiler pizza tüketimi konusunda hassas düşünmelidirler. Sürekli ve fazla tüketilmesi kilo almaya sebep olmaktadır. Ancak yapacağınız doğal pizzalar kilo alma riskini düşürmektedir. Mesela yapacağınız pizzanın hamurunun kepekli olması daha az şişmanlatmaya yol açmaktadır. Yapacağınız doğal pizzanın yağ oranı olabildiğince az olmalıdır.

Diyet Yapılırken Pizza Yenilebilir Mi?

Diyet yapmak için öncelikle yemek yeme alışkanlıklarının değişmesi gerekmektedir. Ancak diyet yapılırken sevilen yemeklere dur demek oldukça zordur. Yemekten alınan zevk ise diyet zamanında düşmektedir. Bunun sebebi diyette yenilen yemeklerdir. Bu yüzden tat anlamında tatmin eden pizza ve fast-food içerikli yiyecekler, diyet yapan kişileri zorlayan faktörlerdir.

Başarılı bir zayıflama olayı çok temel bir kurala dayanmaktadır. Eğer yaktığınız kalori, aldığınız kaloriden fazla ise zayıflayabilirsiniz. Günlük kalori ihtiyacını hesaplayarak zayıflayabilirsiniz. Bu hesaplamalarınız sizin günlük harcadığınız efor ile değerlendirilmelidir. Çünkü günlük harcadığınız kalori aldığınız kaloriden az ise kilo almanız muhtemeldir. Bunun önüne geçmek için sizin aldığınız kalori yaktığınız efordan düşük olmalı ki zayıflayabilesiniz.

Kolay Diyet Pizza Tarifi

Diyet halinde insanın canı bir çok şey isteyebilir. Bunlardan bir tanesi de pizzadır. Yapımı kolay olan diyet pizza için şu malzemeler gerekmektedir. 1 yumurta, 1 yemek kaşığı yoğurt,  az oranda bir sıvı yağ, 1 tatlı kaşığı kabartma tozu, 3 kahve fincanı un, tuz ve üzeri için hafif malzemeler( hafif şeyler olmalıdır)

Kolay Diyet Pizzanın Hazırlanışı

Sayılan malzemeleri çırpma teli ile iyice çırpılır. Çok yapışık bir hamur edilir. Hazırlanmış olan bu hamur büyük teflon içerisine akıtılır. Tava önceden ısıtılmaması gerekir. Tava daha sonra açılmalıdır. Hamur konduktan sonra açılan tava kısık ateşte altı kontrol edilerek pişirilir. Belki daha önceden tavaya çok az yağ damlatılabilir. Hamuru yaydıktan sonra önce salça sosu hamur üstüne ilave edilir. Ardından dilediğiniz malzemeyi pizzanızın üstüne ilave edebilirsiniz. Ancak koyacağınız malzemeleri de aşırı koymayınız. Çok aşırı olmasını istemiyorsanız sucuk, beyaz peynir, kaşar, maydanoz koyabilirsiniz.

error: Copyright! Yaşamloji