mide ağrısı mide ağrısı Mide Ağrısının Nedenleri mide a r s
mide ağrısı

Mide Ağrısının Nedenleri

Mide ağrısı hemen herkeste görülebilen bir rahatsızlıktır. Açken ya da yemek yedikten sonra sol kaburganın hemen altında bulunan midemizde yanma, batma ya da şiddetli ağrı hissi başlayabilir. Bu ağrılar sırta ve karna da etki eder. Bu ağrılar genellikle yemekten önce aşırı açlıkla ya da yemek yedikten hemen sonra gelişebiliyor. Mide ağrısının sebepleri fizyolojik olabildiği gibi psikolojik nedenlerden de kaynaklanıyor olabilir.

Mide ağrısının fizyolojik bir rahatsızlıktan mı yoksa psikolojik bir durumdan mı ileri geldiğini öğrenmek için doktora başvurulmasında fayda görülür. Sindirim probleminden kaynaklı mide ağrıları da günümüzde sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biri olup yaşam şartlarının zorluğu ile stres kaynaklı mide ağrıları da oldukça sık yaşanan vakalar arasındadır.

Mide Ağrısı Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

Mide ağrısı tek başına psikolojik bir durumdan kaynaklanabilirken diğer yandan ciddi bir hastalığında belirtisi olabilir. Mide ağrısının haberci niteliği taşıyıp ilk sinyalleri verdiği hastalıklar;

 • Safra Taşı
 • Sinirsel bir hazımsızlık ile
 • Mide kanseri
 • Ülser
 • Gastrit
 • Kolit

Mide Ağrısında Erken Teşhis

Her hastalıkta olduğu gibi mide problemlerinde de erken teşhis görülebilecek olan zararın önüne geçip tedavin daha kolay yapılmasına olanak verir. Bu sebeple 1 ya da 2 gün geçmeyen şiddetli ağrılarda mutlaka doktora muayene olunması tavsiye edilir.

Mide Ağrısına Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Mide ağrısı düzensiz ya da beslenme rejimleri sonrasında da görülebildiği gibi hormonlardaki değişim ile de yaşanabiliyor. Mide ağrısına neden olan bazı sebepler ise;

 • Stres
 • Psikolojik nedenler
 • Düzensiz beslenme
 • Hormonal durumlar
 • Bir besine karşı alerjik durum sebebi ile
 • Çeşitli mide hastalıkları

Mide Ağrısı Genelde Kimlerde Görülür?

Mide ağrısı hemen hemen herkeste rastlanacak bir durum olup hızlı yemek yeme, çiğnemeden yutma ya da ağır yemekleri tercih edenlerde sık rastlanır. Bunun yanı sıra gergin ruh hali taşıyan insanların mide problemlerini daha çok taşıdığı da bilinen bir gerçektir. Özellikle düzensiz yemek yiyenlerde ve hazır gıda tüketenlerde daha sık yaşanır.

Mide Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Mide ağrısını 1 ya da 2 gün boyunca yaşayanların mutlaka hekim kontrolünden geçmesi gerekir. Geçmeyen mide ağrısının sebebinin araştırılması teşhisin doğru şekilde konması oldukça önemlidir. Bu anlamda danışacağınız doktorunuz sizi en doğru şekilde yönlendirecektir.

Mide ağrılarının sebepleri bulunduktan sonra tedavi şekli belirlenir. Bu ağrıların ortaya çıkışının hafifletilesi ve midenin rahatlatılması için yapılacak olan tedavi yöntemleri dışında mide asidini dengeleyici çeşitli ilaç kullanımları veya koruyucu ilaçların kullanılması önerilebilir.

Mide de herhangi bir tahriş saptanmış ise bununla ilgili olarak iyileştirmeye yönelik tedavilere başlanır.  Erken teşhis ile bu iyileştirme daha kolay ve daha hızlı olur. Bu anlamda doktor gözetiminde iyileştirme uygulanmalıdır.

Mide Ağrısına Bitkisel Çözüm

Mide ağrıları sıklıkla karşılaşılmayıp doktora acil başvurulması gereken bir durum yaşanmadığı dönemlerde bitkilerin mucizevî reçetelerinde faydalanılır. Bu yüzyıllar boyu uygulanan yöntemler sonucu edinilen bilimsel veriler ile de kanıtlanan bir uygulamadır. Bitkiler ile mide problemlerine çözüm ararken de dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bitkiye karşı alerjinin olup olmaması, çeşitli hastalıkların bulunması, hamilelik ya da gebeliğin düşünülmesi gibi durumlarda kullanılması önerilmeyen bitkiler bulunuyor.

Zencefil

Gaz sebebi ile oluşan ağrılarda etkili olan zencefil şişkinliğin geçmesine yardımcı olur. Kusma ya da mide bulantılarına da iyi gelen bu bitki diğer bitkilere nazaran sersemlik ya da uyuşuklu da yapmaz. Araba tutmaları gibi durumda da kesin çözümdür.

Nane

Mide yanması, mide krampları, gaz gibi sebeplerden oluşan mide ağrılarında kullanılan nane ayrıca ishal ve kabızlığa da iyi gelir. Fakat bazı kişilerde mide yanmasına sebep olabiliyor.

Papatya

Mide ekşimesi, mide ağrısı, mide gazı gibi durumlarda olumlu etki yaratan papatya birçok hastalığa da iyi geldiği bilimsel olarak onaylanmıştır. En güvenli bitki olarak anılan bu bitkiye alerjisi olanların kesinlikle kullanmaması önerilir.

Tarçın ve Bal

Tarçın ve bal karışımı mide ağrısı için tavsiye edilen bir kürdür. Bu ikili karışım mide ağrısını kesmeye ya da azaltmaya etki eder.

Karahindiba

Sindirimi kolaylaştıran ve idrar sökücü etkiye sahip olan bu bitki çeşitli mide sorunları için kuru ya da taze olarak kullanılıyor. Yalnız bazı kişilerin bu bitkiye alerjisi bulunabilir. Bu sebepten ötürü dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca kabızlığa çözüm olan bu bitkiyi safra kesesi veya böbrek rahatsızlığı bulunanların kullanması anca doktor tavsiyesi ile olabilir.

Rezene

Gaz giderici, spazm çözücü olarak anılan rezene mide kramplarına da olumlu etki yapar. Rezene birçok rahatsızlığa iyi gelmesinin yanı sıra hamileler, hamile kalmayı düşünenler ya da epilepsi hastalarının kesinlikle kullanmaması gereken bir bitkidir. Doz aşımı da önemli sorunlara sebep olabileceğinden doktor tavsiyesi ile kullanılması gerekir.

Mide Ağrısını Giderme Yöntemleri

Mide ağrısı için günlük hayatta mutfağımızda olabilecek olan bazı sebze ve meyveleri tüketerek bu ağrı, gaz, kramp ya da ekşimelerin önüne geçebilirsiniz.

Muz

Ara öğünlerde tüketerek mide yanmasının önüne geçebilirsiniz.

Patates

Mide yanmalarında oldukça sık kullanılan çiğ patates suyu doğal bir ilaçtır.

Ispanak

Mide için kullanımda ister çiğ olarak ister haşlanmış isterde buharda pişirilmiş olarak tüketebilirsiniz.

Karnabahar

Haşlanmış olan karnabaharın tüketilmesi mide asidine karşı koruyucudur.

Mide Ağrısından Korunmak İçin Yapılmaması Gerekenler

 • Düzenli yemek yemek
 • Aşırı yemek yemekten kaçınmak
 • Uykunun düzene sokulması
 • Hızlı yemek yememek ve mümkün olduğunca çiğneyip yemek
 • Soğan ve de sarımsak tüketimini azaltmak
 • Gaz etkisi yaratabilecek olan sütten kaçınmak ya da azaltmak
error: Copyright! Yaşamloji