dudak peelingi dudak peelingi Evde Dudak Peeling Yapımı dudak peelingi
dudak peelingi

Evde Dudak Peeling Yapımı

Dudaklar yaz ayı, kış ayı demeden sürekli zarar görmekte, dış etkenlere maruz kalmakta ve bu sebeple çatlamaktadır. Rüzgar, güneş ışığı, deniz suyu ve daha bir çok etken dudakların çatlamasına yardımcı olur. Çatlak dudaklar hem kötü bir görüntü oluştururken hem de kanayarak kişinin acı çekmesine sebep olmaktadır. Evde hazırlanacak basit peeling tarifleri ile her mevsim dudaklarınıza gereken özeni gösterecek ve her zaman pürüzsüz görünmesini sağlayacaksınız. Evde vaktinizi ayıracağınız 10 dakika uğraşılacak tariflerler istediğiniz dudaklara kavuşmanız mümkün.

Dudak peeling tarifleri

Lavanta yağı peeling tarifi

Malzemeler

Lavanta yağı

Tuz

Uygulanışı

Lavanta yağı ve tuz mükemmel bir karışım olacaktır. Bir kava lavanta yağı ve bir miktar tuz dökülür ve el yardımı ile dudaklara sürülür. iyice ovalanarak sürülmesi önemlidir. İyice sürüldükten sonra fazla beklemek dudağın kurumasına sebep olacağı için dudaklar bekletilmeden yıkanmalıdır. Gliserinli sabun ile yıkandığında dudaklarınız daha dolgun bir görünüme sahip olacak ve göze daha hoş gelecektir. Lavaanta yağı çatlakları onarıp dudaktaki yaraları iyileştirirken, tuz ise dudakta yaraya sebep olan mikropları yok ederek büyük bir görevi başaracaktır. Tuz yaraları bir miktar yakacaktır bu da mikropların yavaş yavaş yok olduğunun en büyük kanıtıdır. Yakması önemsenmemeli ve peeling yapımına devam edilmelidir. Ayrıca tuz dudak üzerindeki kalıntıları, ölü hücreleri tanecikli yapısı yardımı ile yok edecek ve haftada bir gün düzenli olarak kullanıldığında pürüzsüz dudaklara kavuşmanızı sağlayacaktır.

Bal ile yapılan peeling tarifi

Malzemeler

Bal

Şeker

Bal ve şeker iyice karıştırılır fakat şekerin ezilmemesine dikkat edilmelidir. İyice karıştırılan bu karışımın kaliteli olması gerekir. Balın orjinal olmasına dikkat edilmelidir ve bal mutlaka kır balı olmalıdır. Yoksa karışımı uygulamanın hiç bir önemi olmayacaktır. Bal ve şeker iyice karıştırıldıktan sonra parmaklar yardımı ile dudağa iyice sürülür, ovalayarak sürülmesi önemlidir. Ovalayaral iyice yedirilen peeling dudak üzerinde peeling etkisi yapacaktır. İyice karıştırıldıktan sonra dudakta yaklaşık 10 dakika bekletilmelidir. Dudakta on dakika bekletirken yalamamaya dikkat edin. Günlük hayatta da dudakları yalamak dudakların kurumasının ve yaralanmasının en büyük sebepleri arasındadır. Bu sebeple dudakları özenle korumanız için kurallara uymanız şart. Karışım dudakta 10 dakika  bekledikten sonra artık yıkamaya hazırdır. Doğal ve bitkisel bir sabun yardımı ile dudaklar yıkanır ve ardından ıslak bırakılır. Dudaklar kendi kendine kurumalıdır böylece daha çok nem alacak ve kurumasının önüne geçilmiş olacaktır. Kendi haline kuruduktan sonra doğal, bitkisel bir krem iyice yedirilerek sürülür ve haftada bir kere düzenli olarak kullanılması önerilir. İlk yapıldığında hemen kendini belli etmeyecektir düzenli olarak kullanıldığında yavaş yavaş dudakların dolgunlaştığını, temizlendiğini ve çatlakların yok olduğunu göreceksiniz.

Zeytinyağı ile yapılan peeling

Malzemeler

Zeytinyağı

Badem yağı

Uygulamalar

Zeytinyağı ile badem yağı bir kap içerisinde iyice karıştırılır iyice karıştırıldıktan sonra bir süre dinlenmesi gerekmektedir. İyice dinlendiğinden emin olunduktan sonra ocakta kısık ateşte hafif ısınıncaya kadar durdurulur. Eli yakmayaca şekilde ısıtılan zeytinyağı ve badem yağı karışımı dudağın ortasına ve kenarlarına iyice yedirilir. Beş dakikada bir bu peelingin dudağa sürülmesi gerekmektedir. Dudağa sürülür ve beş dakika dudakta bekletilir. İkinci olarak tekrar dudağa sürülür ve dudakta beş dakika daha bekletilir. Bekleme aşamasında bu peelingi el ile dudağa iyice yedirirseniz daha etkili sonuç olacaktır. Üçüncü olarak tekrardan zeytinyağı ve badem yağı ile yapılan peeling dudağa sürülür ve sonrasında kurumaya bırakılır, işlem tamamlanmıştır. Bu işlemin üç kere yapılması uygundur. Son oalrak üçüncü kez yapıldıktan sonra yaklaşık olarak bir buçuk saat dudak üzerinde beklemesi ve iyice kuruması gerekmektedir. Bu karışım bir buçuk saat beklese de kişiye zarar vermeyece, kişiyi rahatsız etmeyecek ve bir buçuk saat sonunda dudak bu karışımı emecektir. Yıkamaya gerek yoktur. Ayrıca düzenli olarak zeytinyağı ve badem yağı ile yapılan peeling kullanıldığında dudakları başka bir nemlendirici ile nemlendirmeye gerek kalmayacak ve dudaklar doğal yoldan bu peeling ile nemlenecektir. Bazı kimyasal ürünler, katkı maddeli ürünler dudağa zarar verdiği için nemlendirici olarak ta doğal olmayan ürünler yerine, doğal ve bitkisel olan bu peeling kullanılmalıdır.

Limon ile yapılan peeling tarifi

Malzemeler

Limon suyu

Kır balı

Yumurta akı

Mısır unu

Uygulanışı

Öncelikle 2 adet yumurtanın, yumurta akı alınır ve mikser yardımı ile düşük derecede çırpılır. İyice çırpılması önemlidir yumurta akının köpük köpük bir kıvam alması gerekmektedir. İyice çırpılan bu yumurta akı bir kenarda bekletilir. Yarım su bardağı kadar mısır unu içerisine onu ıslatacak kadar kır balı eklenir. Bal ve mısır unu iyice karıştırılır. Bu karıştırma sonucunda mısır unu tamamen ıslanmalı ve kuru hiç bir yeri kalmamalıdır. İyice ıslatıldıktan sonra içerisine limon suyu eklenir ve karıştırmaya devam edilir. İyice karıştırılıp hamur kıvamı aldıktan sonra son olarak içerisine önceden mikser yardımı ile çarpılan köpük köpük bir kıvam alan yumurta akları eklenir. Son olarak iyice yoğurulur ve normal bir hamur kıvamını alır. İyice bekletilmesi ve hamurun dinlenmesi dudak için daha faydalı olacaktır. Yaklaşık olarak 20 dakika dinlenmesi için bir yere koyulur. 20 dakikanın sonunda artık hamur istenilen kıvama gelmiştir. İyice dinlendikten sonra dudak üzerine kalın bir tabaka şeklinde sürülür. bu tabaka olabildiğince kalın olmalıdır ne kadar kalın olursa dudak için o kadar iyi olacak ve dudağın yeterince nem almasına yardımcı olacaktır. İyice dudak üzerinde bekletilen bu hamur yaklaşık 15 dakika da dudak üzerinde beklemelidir. Bu süre zarfında dudağı besleyecek ve dudağa kaybettiği nemi geri kazandıracaktır. 15 dakika sonunda dudak yıkamaya hazırdır. Yumuşak bir şekilde yıkanmasına özen gösterilir ve herhangi bir sabun ya da benzeri ürün kullanılmamalıdır. Saf su ile yıkanan bu peeling ilk yapışta dudaklarda etkisini gösterecektir. Pürüzsüz dudaklar oluşacak ve ileriki zamanlarda daha etkili sonuç alınacaktır. Haftada iki kez yapılabilir. İki kez yapıldığında daha etkili bir sonuç oluşturacaktır ve gönül rahatlığıyla yapılır. Yumurta akı dudakların daha dolgun görünmesine yardım edecektir. Limon bakterileri yok ederek dudağı daha temiz hale getirirken, bal ise dudaktaki onarılması gereken, hassaslaşmış ve yara olmuş kısımları onarma görevi görerek dudağın yeni bir görünüme kavuşmasını, tazeleşmesini sağlar.

Gliserin ile yapılan peeling tarifi

Malzemeler

Gliserin

Zeytinyağı

Uygulanışı

Gliserin ve zeytinyağı bir kap içerisinde iyice karıştırılır ve sonrasında dudak üzerine ovalanarak sürülür. dudak üzerine yarım saat ara ile bu işlem iki defa uygulanmaldır. Yarım saat sonra dudak üzerine tekrar gliserin ve zeytinyağı karışımı sürülmelidir. Yaklaşık 20 dakika bekletildikten ve kuruduktan sonra artık yıkamaya hazırdır. Yıkama esnasında içerisinde kimyasal madde olmayan doğal ürünler kullanmaya tercihe din. Gliserinli bir sabun yardımı ile dudaklarınızı yıkayın ve sonrasında kurulayıp her yerini güzelce nemlendirin. Gliserin dudak üzerindeki çatlakları dolduracak ve zeytinyağı dudakları nemlendirecektir. Bu peeling tarifi düzenli olarak haftada bir kere mutlaka uygulanmalıdır.

error: Copyright! Yaşamloji