doğal saç kremi evde saç kremi Evde Doğal Saç Kremi Yapımı do al sa  kremi
doğal saç kremi

Evde Doğal Saç Kremi Yapımı

Saçlar kadınlar için çok önemlidir ve kadınlar güzelliğinin büyük bir kısmını saçlarına borçludur. Saçlar çok çabuk yıpranmakta ve uçlarında oluşan kırıklar saçın dolgunluğunu yok etmektedir. Saçlar çoğu zaman bilinçsiz yaklaşım yüzünden kırılmaktadır ve bunlardan kurtulmak için tek çare saçları kestirmektir. Peki saçların kırılmaması için ne yapmalıyız? Saç maskeleri kısa sürede saçları daha dolgun gösterse de uzun zamanda saçlarda kırık oranları daha çok artmaktadır, içerisindeki kimyasallar saçlara geri dönülemeyecek büyük hasarlar vermektedir. Bu sebeple evde yapacağınız bitkisel ve doğal saç kremleri hem saçlarınıza zarar vermeyecek hem de uzun vadede kırıksız ve canlı saçlara kavuşacaksınız.

Doğal saç kremi tarifi

Malzemeler

 • Bal
 • Zeytinyağı
 • Elma sirkesi

Uygulanışı

Bal bir kapta benmari usulü eritildikten sonra içerisine zeytinyağı eklenir ve sonrasında kullanılacağı anda sonradan karışım dışında elma sirkesi uygulanır. Banyodan sonra son durulama aşamasına geçildiğinde bal ve zeytinyağından oluşan karışım saçlara zarar vermeyecek şekilde sadece saç uçlarına doğru sürülür. yaklaşık 5 dakika bekletildiktan sonra durulama aşamasına geçilir. Bal yapışan bir madde olduğu için çok az miktarda bitkisel şampuan kullanılıp bal ve zeytinyağı saçtan çıkarılır ve saç arındırılır. Saç yıkandıktan sonra diplerine değmeyecek şekilde saç uçlarına ve saç ortasına elma sirkeli su dokundurulur. Son durulama suyuna elma sirkesi eklenir ve saç son olarak elma sirkesi ile durulanır. Banyodan çıkıp saçlar hafif kurutulur ve ne kadar kolay tarandığını göreceksiniz. Saçlar için bal ve zeytinyağı saç kremi özelliği gösterirken, elma sirkesi saçın mikroplardan arınmasını ve daha doğal bir görünüm kazanmasını sağlayacak. Her banyodan sonra yapılması gerekir. Doğal saç kremi olarak her banyodan sonra zeytinyağı ve baldan oluşan saç kremi kullanılacak olsa da elma sirkesi haftada iki kere durulama suyu olarak kullanılmalıdır. Fazla kullanılan elma sirkesi saçların kuruması riskini oluşturur. Düzenli olarak bu karışım saç kremi olarak kullanıldığında saçlar çok rahat açılacak ve kolayca taranacak hale gelecektir.

Gliserinli saç kremi tarifi

Malzemeler

 • Gliserin
 • Yoğurt
 • Elma püresi
 • Badem yağı

Uygulanışı

Öncelikle elma ince ince dilimlenerek püre kıvamına getirilir ve pürüzleri yok edilir. Biraz sıcak su ile kaynatıldıktan sonra karışıma başlanabilir. Öncelikle yoğurt ve ılıtılmış elma püresi iyice karıştırılır. Tek renk olana kadar karıştırma işlemine devam edilir. İçerisine gliserin eklenir ve karıştırma işlemi devam eder. Karışım iyice bir bütün haline geldikten sonra son olarak karışıma badem yağı eklenir ve karışım tamamlanır. Bu karışımı da diğer tüm saç kremleri gibi saç diplerine sürmemek gerekir. Saç ortasına ve uçlarına uygulanan karışım saçların kolay taranmasını sağlayacaktır. Uçlarında yaklaşık 3 dakika kadar beklemesi karışımı saçın daha iyi almasını sağlayacaktır. Bu karışım saç uçlarına sürüldüğünde o karışan bir türlü açılmayan sonrasında kesmeye mecbur kaldığımız saçlar yok olacak ve ipeksi saçlara kavuşacaksınız. Gliserin saç uçlarının onarmasına yardımcı olduğu için bu saç kreminin içinde kullanılmaktadır, tüm saç kırıklarının içini doldurarak daha iyi bir görünüme kavuşturacak. Yoğurt ve badem yağı saçların daha rahat taranması için saç kremi görevi üstlenmiştir. Her banyodan sonra uyguladığınızda farklı göreceksiniz.

Nişasta ile yapılan saç kremi

Malzemeler

 • Nişasta
 • Süt

Uygulanışı

Nişasta ve süt bir miktar pişirilir ve tam kıvam alana kadar kaynatılır. Bu koyu kıvam banyoda durulama aşamasına geçmeden önce saçlara sürülür. nişasta içerisindeki öz sayesinde saçların derinine işleyecek ve yumuşatıp nemlendirecektir. Saç diplerine sürülmemeye özen gösterilmeli ve saç uçlarına sürüldükten sonra yaklaşık 10 dakika beklemesi gerekmektedir. Saç kremi saçınızda beklerken siz başka bir şeyle uğraşabilirsiniz. Örneğin liflenebilirsiniz. Saçta nişasta ve süt maskesi 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile iyice yıkanır ve saçın bu kremden arınması sağlanır. Banyodan çıkınca kurutulan saçlar ipeksi yumuşaklığı ile çok kolay taranacak ve sizi çileden çıkarmayacaktır. Düzenli kullanımda saçlarınızın daha rahat açıldığını farkedeceksiniz.

Hardal yağlı saç kremi

Malzemeler

 • Hardal yağı
 • Buğday unu
 • Gül suyu

Uygulanışı

Hardal yağısaç için en etkili saç kremleri arasındadır. Buğday unu tavada gül suyu ile kavurulur, iyice kavurulması ve kuruluğunun gitmesi önemlidir. Un kokusu gelmeye başladığında ocaktan indirilir ve hardal yağı ile karıştırılır. Karışım yaklaşık 1 saat dinlenmesi için bırakılır. Bir saat sonra dinlenen hardal yağlı karışım saç diplerine değmeyecek şekilde saç uçlarına, saçın cansız olduğu kısma sürülür. iyice sürülen bu karışım yaklaşık olarak 5 dakika saç uçlarında durdurulur. İyice saçla harmanlanan bu karışımın artık yıkama vakti geldi. Saçlar ılık su ile ve azıcık köpük yardımıyla yıkanır. Çok fazla şampuanlamak saç kreminin etkisini yok edbileceği için çok az miktarda şampuan kullanılmalı ve saçlar çok az köpürmelidir. Saçlar iyice yıkandıktan sonra havlu yardımı ile nemi alınmalı ve makine ile kurutulmamalıdır. Doğal olarak kendi haline kuruduktan sonra saçlar çok rahat taranacak, bu karışım saçı besleyecek ve yumuşacık saçlara kavuşacaksınız. Her banyodan sonra yapılmasına dikkat edilmelidir. Düzenli olarak uygulanmazsa saçtaistenen etki oluşmayabilir. Her banyodan sonra kullandığınızda saçlarınızdaki muhteşem etkiyi göreceksiniz.

Aloe vera ve saç kremi

Malzemeler

 • Hindistan cevizi sütü
 • Aloe vera bitkisi
 • Lahana yağı

Uygulanışı

Hinditan cevizi sütünün yararları bilinmektedir ve saçlar içinde büyük bir güzellik kaynağıdır. Hindistan cevizi içi çıkarılarak sütü çıkarılır. Koyu kalan kısmı saç diplerinde ovalandığında saçlar daha güçlü olacaktır bu püf noktaya dikkat edilmelidir. Hindistan cevizi sütü ve lahana yağı bir kapta iyice karıştırılır. İyice karışıp bir bütün olması için mikserden yardım almak gereklidir. Düşük ayarda mikser yardımı ile çırpıldıktan sonra aloe vera eklenecektir. Bir bıçak yardımı ile aloe vera kesilir ve içerisindeki o yapışkan sıvısı çıkarılır. Bu sıvıda karışıma eklenir ve mikser ile biraz daha düşük ayarda çırpılır. Artık karışım tamamlanmıştır. İsteğe bağlı içerisin 2 damla limon suyu eklenebilir. Limon suyu saçtaki mikropların yok olmasını sağlayacaktır. Bu karışım saç uçlarına sürülür ve saçta iyice bekletilir. Yaklaşık 5 dakika bekleyen bu karışımdan sonra aynı karışım tekrar sürülür saç iyice ovularak bu karışım saça yedirilir. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra artık saçlar yıkamaya hazırdır. Saç uçları iyice yıkanmalıdır, bu aşamada şampuan kullanmamak gerekir. Şampuan saçlardaki nemi yok edecek ve karışımın etkisini tamamen sıfırlayacaktır. İyice saf su ile durulandıktan sonra doğal olarak kuruması gerekir. Direk güneş ışığı altında durmadan rüzgarlı bir yerde kurutabilirsiniz. Her banyodan sonra mutlaka kullanılmalıdır. Her kullanımdan sonra saçların ne kadar rahat açıldığına ve eskisi gibi çok acı çekmeden ve saçlar kopmadan tarandığına gerçekten şaşıracaksınız.

Saç kreminin saça faydaları nelerdir?

Saç kremi içerisinde saç dolgunlaştırıcı etkiye sahiptir. Banyodan sonra uygulandığında saçları dolgunlaştıracaktır.

Saç kremi  saçları yumuşatarak karışmasına engel olacak, böylece saçların rahat bir şekilde taranmasını sağlayacaktır.

Saç kremi saçlara parlaklık katacak ve uçtaki kırıklarını yok etmeye yardım edecektir.

error: Copyright! Yaşamloji