diş beyazlatma yöntemleri nelerdir  Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir dis beyazlatma yontemleri nelerdir
diş beyazlatma yöntemleri nelerdir

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir

Evde diş beyazlatma yöntemleri hakkında merak edilenler bu yazımızda…

Diş Rengi Neden Değişir?

İnsanlar diş renkleri kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Bu durumun altında birbirinden farklı nedenler yatmaktadır. Bunun sebebi bazen genetik olabilirken bazen de dış faktörlerin etkisi sonucu meydana gelmektedir. Dolayısıyla diş renginin beyaz olmasını sağlamak için öncelikle bunun altında yatan nedeni öğrenmek gerekmekte ve ona göre yöntem tercih edilmelidir. Halk arasında dişi sararmasının en bilinen nedeni sigara içmektir. Genel olarak bakıldığında sararmış, renk değiştirmiş dişlere sahip olan kişilerin büyük çoğunluğu sigara içmektedir. Dolayısıyla bu kişilerin beyaz dişlere sahip olması için öncelikle sigara içmekten uzak durmaları gerekmektedir. Bunun haricinde genetik faktörler, tüketilen yiyecekler de dişlerin renginde değişiklik meydana getirmektedir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş beyazlatmak isteyenler için temel olarak iki tür seçenek mevcuttur. Bunlardan birincisi tıbbi müdahalelerdir. Yani diş hekimi tarafından uygulanan diş beyazlatma şeklidir. Diğer bir yöntem ise evde uygulanan doğal diş beyazlatma yöntemlerindir. Bu yöntemlerin genel olarak ağrı, sızı, yan etki gibi etkileri minimum seviyededir. Diş hekimleri tarafından uygulanan yöntemlerde dişlere ilaç sürülmekte ve ardından ışın uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama sonucunda dişler istenen beyazlığa kavuşmuş olmaktadır. Ancak bu yöntemin maliyetli olmasından dolayı genlikle insanlar evde uygulanan doğal diş beyazlatma yöntemlerini tercih etmektedirler. Her iki yöntem de uygulama sonucu bakımından olumlu etkiler ortaya çıkarmaktadır.

Bitkisel Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir

Tuz: Tuz içerisinde bulunan bileşenler sayesinde diş beyazlatmak için oldukça etkilidir. Dişler fırçalanırken macuna tuz karıştırmak temiz ve beyaz dişlere sahip olmayı sağlamaktadır.

Karbonat: Evde diş beyazlatma denilince genel olarak ilk akla gelen karbonat olmaktadır. Bir çay kaşığı karbonat, bir çay kaşığı tarçın ve adaçayı ile karıştırıldığında diş beyazlatmaya faydalı bir karışım elde edilmektedir. Elde edilen bu karışımın her gece yatmadan önce dişlere sürülmesi tavsiye edilmektedir. Genel olarak bir hafta sonunda istenen sonuç ortaya çıkmaktadır.

Havuç: Diş beyazlatmada havuç ezilmiş bir biçimde kullanılmaktadır. İlk olarak havuç rendelenmekte ve daha sonra macun kıvamına getirilmektedir. Hazırlanan bu macun diş fırçası yardımı ile dişlere sürülmektedir. Havucun sert yapısı sayesinde dişteki kalıntılar temizlenmekte ve dişler sağlıklı bir görünüme kavuşmaktadır.

Muz: Muz içerisinde bulunan besin değerleri sayesinde insan vücudu için oldukça faydalıdır. Ancak kabuk kısmı da dişler için özellikle yararlı olmaktadır. Buna göre kabuk kısmı ezilerek macun kıvamına getirilmekte ve bununla dişler fırçalanmalıdır. Bu uygulama bir hafta içerisinde üç kez yapılmalıdır. Uygulama sonucunda istenen beyaz dişlere sahip olmak mümkün hale gelmektedir.

Çilek: Diş macunlarına beyazlatıcı özelliğini veren malik asit çileğin içerisinde de yer almaktadır. Bu nedenle çilek diş beyazlatmada etkili olarak kabul edilmektedir. Diğer meyvelerde olduğu gibi çilek de ezilerek macun kıvamına getirilmekte ve dişler bununla fırçalanmaktadır. Diş minesine zarar vermemesi amacı ile bu karışımla dişler çok sık fırçalanmamalıdır.

Diş Beyazlatma Kürleri

Diş beyazlatmak için hazırlanabilecek kürlerin sayısı oldukça fazladır. Bunlardan bir tanesi karbonat, himalaya tuzu ve elma sirkesi ile hazırlanan diş beyazlatma kürüdür. Diş beyazlatma kürü için gerekli malzemeler bir tatlı kaşığı karbonat, çeyrek çay kaşığı himalaya tuzu ve aynı ölçüde elma sirkesidir. Kürü hazırlamak için tüm malzemeler bir kapta iyice karıştırılır. Dişler fırçalanmadan önce diş fırçası bu karışıma batırılır ve bununla iyice fırçalanır. Hazırlana bu karışım dişleri beyazlatmanın yanı sıra dişlerde meydana gelebilecek iltihaplanmayı, diş eti hastalıklarına yakalanmayı da önlemektedir.

bitkisel diş beyazlatma  Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir bitkisel dis beyazlatma yontemleri nelerdir
bitkisel diş beyazlatma

Kimlere Diş Beyazlatma Yapılamaz?

Diş beyazlatmada tıbbi yöntemlerin uygulanamayacağı kişiler birçok uzman tarafından dikkatle belirtilmektedir. Bu kişiler hamileler, on sekiz yaşından küçük kişiler, diş beyazlatmada kullanılan solüsyona alerjisi olan kişiler, günlük yaşantısında ve tedavi süresinde çay ve sigarayı yoğun olarak tüketen bireyler, herhangi bir durumdan dolayı kök yüzeyleri açıkta olan insanlara diş beyazlatma işlemi yapılamamaktadır. Aksi takdirde olumsuz sonuçlar meydana gelebilmektedir.

Lazerle Diş Beyazlatma Yöntemi

Lazerle diş beyazlatma olumlu sonuçlar vermesi nedeniyle birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Uygulama sonrasında beyazlık süresinin ne kadar etkili olacağı kişiden kişiye göre değişmektedir. Ancak genel olarak bu süre iki ile üç yıl sürmektedir. Beyazlatma yapıldıktan sonra beslenme şekline de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Diş Beyazlatıcı Macunlar Etkili Midir?

Diş beyazlatma sorunu genel olarak birçok insanın ortak noktası olduğundan dolayı piyasada bu sorunu çözmeye yönelik pek çok ürün bulunmaktadır. Bunların içerisinde ilk sırada diş macunları yer almakta devamında ise solüsyonlar gelmektedir. Diş beyazlatıcı macunlar içerisinde dişteki lekeleri çıkarmak için etkili maddeler barındırmaktadır. Bu da fırçalama sonucunda olumlu sonuç alınmasına ve dişlerin beyazlanmasına fayda etmektedir. Dolayısıyla diş beyazlatıcı macunlar etkili olmaktadır. Ancak macunları kullanırken bunun yanı sıra beslenme şekline de dikkat etmek gerekmektedir. Yoğun çay, kahve, sigara, alkol tüketmekten uzak durulmalıdır. Böylelikle beyazlık uzun süreli olabilmektedir.

error: Copyright! Yaşamloji