Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır, kolay ayak bakımı, nasıl yapılır, topuk çatlaması, ayak terlemesi Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır evde ayak bakimi nasil yapilir
evde ayak bakımı nasıl yapılır

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

Evde kolay ayak bakımı nasıl yapılır? Ayak sağlığımızı korumak için dikkat etmemiz gereken durumlar ve uzmanların altın tavsiyeleri ile pürüzsüz ve sağlıklı ayaklarınız olsun.

Günlük Ayak Bakımı

Günlük ayak bakımı için her gün ayağın yıkanması en temel etkendir. Ayağınızı yıkarken dikkat etmeniz gereken şey seçtiğiniz sabunun pH dengesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun sebebi cildin asit ve baz dengesini sağlamaktır.

Ayaklarınız çok terliyorsa gün içerisinde birkaç kez yıkamanız fayda sağlamayacaktır. Sadece sudan geçirmek yeterli olacaktır. Çünkü bazen sabunların gün içerisinde sık kullanımı ayak kokusuna neden olabilmektedir. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra parmak aralarının iyi kurulanmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü parmak araları iyi kurulanmazsa bu sefer de sürtünmeyle nasırlaşma ve tahrişler ortaya çıkabilir. Çok terleyen ya da nasır problemi geçirmiş olan ayaklarda günlük ayak temizliğinde parmak aralarında dezenfekte edici kolonyalar kullanılmasının yararı olacaktır. Ayrıca günlük olarak ayağa nemlendirici krem kullanılması gerekmektedir.

Ayak Kokusundan Kurtulma Yolları

Ayak kokusu varsa şayet mantar olup olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer mantar problemi geçirildiyse mantara yönelik krem, pudra ya da özel deodorantlar kullanılması gerekmektedir. Ayak kokusunu engellemek için ayağı iyi havalandırma ve kuru tutmak oldukça önemlidir. Ayağınızı banyodan sonra iyi kurularsanız koku oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Bazı durumlarda ayak kokmaz ancak ayakkabı kokar. Ayakkabının üretildiği materyale de dikkat etmek gerekmektedir. Böyle bir durum varsa şayet ayakkabının kullanılmaması gerekmektedir. Eğer bir mantar problemi geçirdiyseniz yaz ayına girdiğinizde ayakkabılarınızın içine pudra dökmelisiniz ve hatta içerisine mantar önleyici içerikte olan bir pudra dökülmelidir ki bir sene sonra aynı ayakkabıyı kullandığınızda koku yapan mantarlar ile muhatap olmayın.

Ayak Tırnakları Nasıl Kesilir

Ayak tırnaklarınızı keserken tırnakların mutlaka düz kesilmesi gerekmektedir. Yani tırnağın doğal yapısını bozmadan estetik olması için kenarlarını yuvarlatmadan mümkün olduğu kadar düz kesmek gerekmektedir. Eğer tırnak kenarını yuvarlatırsanız tırnak batmasına neden olabilirsiniz. Tırnağın doğal yapısı yuvarlak değilse orayı düz bırakmak ve küt bırakmak gerekmektedir.

Doğru tırnak makası çok eğimli olmayan bir tırnak makasıdır. Mümkün olduğu kadar düz tırnak makaslarını tercih etmelisiniz. Tırnak kenarındaki etleri kesmemekte fayda vardır. Eğer şeytan tırnağı gibi bir çıkıntı varsa ve bu sizi rahatsız ediyorsa bu rahatsızlığınızdan kurtulmak için noktasal olarak o tırnağı kesebilirsiniz. Ancak tırnak etrafında bulunan etlerin kesilmesi özellikle banyodan sonra yapılırsa o etlerde daha fazla artışa neden olacaktır. O kısımda bulunan etlerin geriye doğru itilmesi banyo sonrası yumuşadığı için tırnak etlerini yumuşatan özel yağların da eşliğinde geriye doğru itip fazla ileri gelmemesini sağlamak gerekmektedir.

Ayakta Topuk Çatlaması

kolay ayak bakımı Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır, kolay ayak bakımı, nasıl yapılır, topuk çatlaması, ayak terlemesi Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır kolay ayak bakimi sagligi
kolay ayak bakımı

Topuklarınız çatlıyorsa öncelikle ayakkabı tercihlerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Giyilen terlik eğer ayağa küçük geliyorsa topuk çatlamasına neden olacaktır. Banyoda yapılan hatalı ponza işlemleri de topuk çatlaklarının nedenlerindendir. Doğru bir ponzalamanın banyo yapmadan önce ayağınız kuruyken yapılması gerekmektedir. Topuk ya da ayağın herhangi sertleşen bir bölgesinde yapılmalıdır. Aksi halde deri yumuşaksa sağlıklı olan dokunun da kaldırılması sonucunda kuruduktan sonra vücut daha fazla doku üretmeye başlar ve topuklarda daha fazla çatlama olarak karşınıza çıkar.

Tüm bunların yanı sıra diyabetle alakalı bir sorunun var olup olmadığına bakılır. Çünkü diyabet cilt kurumasına neden olur ve topuklarda çatlamayla beraber kendini gösterebilir. Genel olarak diyabet haricinde cilt kurumasına sebep olacak vitamin eksikliği ya da yeterli su almama alkol tüketiminde fazlalık gibi problemler varsa bu etkenlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Topuklu Ayakkabı Kullanımında Ayak Bakımı

Sürekli topuklu ayakkabı giymek zorunda olan kişiler spor ayakkabı giyen kişilerden daha hassas ve daha dikkatli olmak durumundadırlar. Çünkü sürekli topuklu ayakkabı ayağın yük dağılımını bozacağından ayağın çeşitli noktalarına fazladan yük binmesine neden olacaktır. Tarak bölgesinde nasırlaşmalara, kemik çıkması adı verilen başparmağın yanında oluşan çıkıntılı duruma neden olur. Sivri burunlu ayakkabı giymek tırnak batması, parmak deformasyonu gibi semptomlara neden olmaktadır.

Sivri burunlu ayakkabıları zorunlu olarak giyecekseniz yedekte mutlaka ayaklarınızı rahat ettirecek ortopedik bir ayakkabınızın bulunması gerekir ki o ayakkabının etkilerini azaltsın. Bu şekilde kasların ve kemiklerin taşıdıkları fazla yükten kurtulmaları sağlanır. Zaman zaman nasırlaşan bölgenin var olup olmadığı, parmak kemiklerinin arasında ve eklemlerde kalınlaşan yerler var mı yok mu o kontrol edilmelidir.

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer

Gün içersinde sizleri taşıyan ayaklarınız gün sonunda yorulmaktadır ve ağrı oluşması normaldir. Bu yorgunluğu almak adına ayaklarınıza yuvarlak daireler çizerek özellikle taban altına ve topuklara, yağlı bir krem eşliğinde masaj yapmalısınız. Gün sonunda yapılan ayak banyosu, hafif bir masaj ve dinlenme sonunda ayaklarda geçmeyen ağrılar varsa bu durumda bir uzmana danışmanız gerekmekte ve ağrının asıl sebebini öğrenmeniz gerekmektedir. bazı durumlarda düztabanlık, taban yüksekliği ya da ön taban düşüklüğü gibi dışarıdan bakarak anlaşılmayan basış bozuklukları ayakta ağrıya neden olur.

Ayak Terlemesini Azaltmak

Ayaktaki terlemenin öncelikle neden olduğunun araştırılması gerekmektedir. Bazen hormonel bozukluklar ya da vücudun yapısı ayakta terleme, stres aşırı terlemeye sebep olabilir. Bunların yanında dikkat edilebilecek ufak ayrıntılar bulunmaktadır. Örneğin ayakkabınızın doğal deriden olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kullanılan çorapların doğal yapılı olması gerekmektedir.

Terleyen ayak aslında ter kokmaz. Fakat terlediği zaman ortamda oluşan bakteriler parçalanmaya başladığı zaman nem sıcaklık ve karanlıkla birleşince, bakteriler artış gösteriri ve koku oluşur. Kokudan kurtulmak için ayağı yıkamak faydalıdır. Kullanılan sabuna dikkat edilmesi yeterlidir.

Pedikür Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pedikür yaptırırken alışılagelmiş olan ayağın suda bekletilerek yapılan pedikür problemleri azaltmayacağı gibi daha çok artmasına sebep olabilir. doğru pedikür kuru sistemle yani ayağı suya sokamadan yapılandır. Estetik açıdan yapılan pedikür çoğunlukla uygulanan bir sistemdir ve bunu yaparken en çok dikkat edilecek etken ise hijyendir. Suyun ve kullanılan malzemelerin temiz olması oldukça önemlidir. Estetik amaçla tırnağın etrafındaki etlerin kesilmesi doğru bir tutum değildir. Çünkü bu durum ileride daha fazla kalınlaşan etlere sebep olabilir. Dolayısıyla banyodan sonra ya da pedikürden sonra yumuşamış olan etlerin besleyici bir yağ yardımı ile geriye yitilmesi gerekmektedir.

Ayak Tırnak Bakımı ile Güçlendirme

Kolay kırılan ayak tırnaklarının güçlendirilmesi için özel koruyucu yağlar mevcuttur. Tırnak ve tırnağın etrafındaki cilt için kullanılan yağlardır. Bu yağları tırnak üzerine damlatıp daireler çizerek masaj şeklinde uygulanmalıdır. Ama kırılmanın ve soyulmanın esas kaynağının da ne olduğunu ortaya çıkarmanız gerekmektedir. bazen vücutta demir yada bazı vitamin eksiklikleri, dolaşım bozuklukları gibi sistemsel rahatsızlıklar da tırnakta soyulma ya da kırılma yapabilmektedir.

Tırnak soyulması ya da kırılması olan kişiler bir hekime başvurarak kontrolden geçmelidir. Kırılma eğilimi olan tırnaklar çok uzatılmamalıdır. Mümkün olduğu kadar kısa keserek diğer kan tahlilleriyle beraber değerlendirmeye almak gerekmektedir.

Kuruyan Ayak Sorunu

Ayaklarınız sürekli kuruyorsa her problemde olduğu gibi esas kaynağının ne olduğunu araştırmanız gerekmektedir. Cilt kuruduğu zaman kaşınmayla beraber pul pul dökülür. Bunun sebebi cildin ihtiyacı olan yağ ve su dengesinin bozulmuş olmasıdır. Cilt sistemi bozulduğu için yerine koyamayabilir. O zaman dışarıdan doğru materyallerle bu eksikliği gidermek gerekmektedir. Ayak kremleri bu konuda yardımcı olacaklardır.

error: Copyright! Yaşamloji