et beni nasıl yok edilir, neden çıkar? et beni Et Beni Neden Çıkar ve Nasıl Yok Edilir? et beni

Et Beni Neden Çıkar ve Nasıl Yok Edilir?

Vücutta bazen farklı bölgelerde et beni çıkar. Bu neden çıkar ve nasıl yok edilir, kendiliğinden geçer ve düşer mi, koparmak tehlike yaratır mı, aldırma tedavisi için neler yapmalı inceleyelim.

Et beni nedir: Özellikle vücudun kolayca terleyen bölgelerinde çıkmaktadır. Vücutta bulunan melanin cildimize renk verir, bazen bu madde eşit miktarda dağılamadığından tek bir noktada birleşerek et beninin ortaya çıkmasına neden olur.

Et beni bazı kişilerde doğuştan olabileceği gibi bazılarında da ergenlik ve yaşlılık dönemlerinde görülebilir. Ergenlik döneminde hormon salınımı fazla olduğu için vücuttaki dengesizlikler de artar. Yaşlılıkta ise hormonlar işlevini eskisi gibi görmediği için et beni gibi sorunlarla karşılaşmak mümkündür. Et beninin çıkmasına neden olan en önemli unsurlardan biri de güneşin zararlı ışınlarıdır.

Genelde et beni kişilere zarar vermez, sadece kötü bir görünüme neden olduğu için kişiyi psikolojik olarak olumsuz etkileyebilir. Çok nadir olsa da et benleri koyulaşması kanser gibi tehlikeli bir hastalığın habercisi olabilmektedir.

Et Beni Nasıl Yok Edilir: Vücutta çıkan kırmızı veya koyu renkte olan benin bilinen bir ilaç tedavisi yoktur. Et benini aldırmayok etmek için ameliyat, dondurma, lazer ve buharlaştırma gibi farklı tedavi şekli uygulanabilir.

Ameliyat ile ben tedavisi: Bu yöntem artık tarih olmuştur. Benin bulunduğu bölgenin 2 katı alan kesilerek ben alınır ve sonra deri dikilir. Bu tedaviden sonra ciltte iz kaldığı için bu yöntem pek kullanılmamaktadır.

Dondurma ile ben nasıl yok edilir: Bir diğer adı ile krio terapidir. Cilt üzerindeki ben -60 dereceye kadar dondurulur, benin çürümesi sağlanır ve düşer. Bu dondurma yönteminden ciltte etkilendiği için morluk veya iz kalma riski bulunmaktadır.

Buharlaştırma ile ben tedavisi; Radyo frekansı ve elektrokoter enerjileri sayesinde et beni kolayca yok edilir. Tedavi sonrasında benin çıkarıldığı bölgedeki iz fark edilmeyecek kadar az olur. Bilinen en etkili tedavi yöntemlerinden biridir.

Lazer tedavisi: Fazla kabartılı olmayan benler için, acısız ağrısız bir yöntem olmakla birlikte tedavi sonrasında herhangi bir iz görülmemektedir.

Et benini koparmak çoğu zaman sağlıklı değildir. Koparsa veya kanarsa bir uzmana gösterin ve yapılacak tedavi sonrasında kendiliğinden düşer ve geçer.

Et Beninin Oluşmasını Engellemek

Kantaron çiçeği ile çakal eriği çiçeğinden 1 er çorba kaşığı alarak karıştırın. 1 bardak sıcak suyun içerisine yaptığınız karışımdan 1 yemek kaşığı dökerek 10-15 dakika boyunca bekletin. Sabah ve akşam yemeklerden önce bir bardak içerek et beni oluşmasını önlendiği söylenmektedir.

Pazardan aldığınız bayırturpunun suyunu sıkın ve bardağı yarısına kadar doldurun. Yarım bardak turp suyunun içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ilave edin. Karışımı 2-3 saat boyunca güneşte bırakın ve sonrasında ben olan bölgelerinize masaj yaparak sürün.

error: Copyright! Yaşamloji