dikkat dağınıklığı eksikliği dikkat Dikkat Dağınıklığı Eksikliği Bozukluğu dikkat eksikli  i da    n  kl

Dikkat Dağınıklığı Eksikliği Bozukluğu

Dikkat Dağınıklığı Eksikliği Nedir?

Yetişkinlerde dikkat dağınıklığı bozukluğu yaratan durumlar dikkat eksikliği tedavisi yöntemleri uygulanarak kısa sürede giderilebilmektedir. Yetişkin insanlar üzerinde tespit edilen bu hastalık, dikkat dağınıklığı testi uygulayarak tespit edilir ve ardından, dikkat eksikliğine bitkisel çözüm veya ilaç tedavisi ile giderilebilir.

* Bunun sebepleri ve rahatsızlığı tespit etmek aslında çok kolay bir durumdur, uzun süre odaklanarak sabit bir konu üzerinde duramıyorsa ve dikkati dağılıyorsa, dikkat dağınıklığı tedavisi uygulanmalıdır.

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Eksikliği Nedenleri ve Belirtileri:

* Genç yaşta olanlar ise çok daha farklı ve karmaşık olabilmektedir. Çocuğunuzun dikkatinin sürekli dağıldığını tespit ediyorsanız, acilen test uygulamalı ve dikkat eksikliği tedavisine derhal başlamalısınız.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Belirtileri:

* Çocuğunuz kişisel eşyalarını sürekli kaybediyor ve dağınıksa,

* Çok kolay şeyleri bile karmaşık hale getiriyorsa. örneğin ödevlerini yaşıtlarına göre çok daha zor yapıyorsa,

* Başladığı işlerin sonunu getiremeden sıkılıyorsa,

* Özellikle ders dinlerken, etrafındaki diğer objelerle meşgul oluyor ve derse odaklanamıyor, sürekli bir   hiperaktivite içerisindeyse,

* Bilgisayar oyunları gibi kendi ilgi alanında olan konuları çok profesyonelce beceriyor ancak ödevlerini yaparken çok hızlı şekilde sıkılıyorsa, (istisna bir durum)

* Dinlemesi gereken bir konuşma veya öğüt olduğunda sonuna kadar dinlemiyorsa,

* Ona ismini kullanarak seslendiğiniz halde, sizinle ilgilenmiyormuş gibi davranıyorsa dikkat eksikliği problemi belirtileri arasındadır.

Dikkat Eksikliği Dağınıklığı Nasıl Giderilir?

* En sık görülen zihinsel bozukluğu rahatsızlıklarından biridir. İlgi dağınıklığı zamanında doğru yöntemler kullanılarak tedavi edilmediği taktirde, sosyal yaşamı olumsuz yönde etkileyen ve sosyal ilişkilerde başarısız sonuçlara kadar gidebilen ciddi bir rahatsızlığa dönüşmektedir.

* Özellikle okula yeni başlayan çocuklarda görülen adapte eksikliği belirtileri, çocuğun yaşıtlarına karşı zararlı olabilmesine, derslerine konsantrasyon sağlayamamasına ve eğitim hayatına mal olabilir. Bu dönemde dikkat dağınıklı yaşayan çocuklara bir doktor eşliğinde danışmanlık ve ilaç tedavisi  önleme yapmalı.

* Okul öncesi bu rahatsızlığın tanısı pek konulmamakla birlikte, genellikle sosyal ortamlarda fark edilen bir durumdur. Kreş veya ana sınıfı çağında görülürse, ilkokul çağına kadar danışmanlar ile ertelenmeli ve okula başlamasıyla birlikte profesyonel destek alınarak tedavi edilmelidir.

* Dikkat dağınıklığı tedavi yöntemi var mıdır, yok mudur? Bunu bilmeyen anne, babalar olduğu sürece dikkat eksikliği yaşayan çocuklar başarısız olarak nitelendirilmektedir.

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Geçer, Önlenir?

* Tedavi yöntemleri uygulanırken, bitkisel çözüm veya alternatif yöntemleri denemek yerine, bu işin uzmanı bir doktor eşliğinde danışmanlık hizmeti alınabilir. Daha ileri durumlar için ilaç uygulamalarına başvurulmaktadır.

dikkat eksikliği dikkat Dikkat Dağınıklığı Eksikliği Bozukluğu   ocuklarda dikkat eksikli  i da    n  kl Dikkat eksikliği bulunan çocuğunuza karşı çok sabırlı davranmalı ve danışmanlık desteği alırken eğitimin bir parçası olmalısınız.

* Bu yöntemler uygulanırken, çocuğunuzun ne kadar süre içerisinde ilaçlara cevap vereceğini bilemezsiniz, bu nedenle tedavinin akışında asla müdahale etmeyin ve devam eden tedavileri keserek başka tedavi yöntemlerine yönelmeyin.

* İlgi eksikliği rahatsızlığı süreci içerisinde profesyonel destek almak ve güvenebileceğiniz bir doktora teslim olmak çözüm için çok önemlidir.

error: Copyright! Yaşamloji