detoks çayları  Detoks Çayları Nelerdir? detoks c  aylar
detoks çayları

Detoks Çayları Nelerdir?

Detoks çayları nelerdir?

Detoks nedir  sorusu özellikle internet ortamında çok sorulan soruların arasındadır. Detoks’ u kısaca vücudumuzu zihnimizi ve bedenimizi her türlü zararlı maddelerden arındırmak diyebiliriz. Beden ve zihin arındırılması biraz süre almaktadır lakin vücudumuzun arındırılması zaten her gün olan bir durumdur.

Fakat her gün vücudumuzun kendini arındırması genellikle çoğu zaman yeterli gelmemektedir. Vücudumuz yediğimiz besinlerden tutun da aldığımız ilaçlara kadar birçok dış etkenden dolayı kirlenir. Normal şartlarda bir hayat süren bir kişinin bağırsaklarında ortalama olarak bir kaç yüz gram kadar atık madde yani mukoid plak bulunmaktadır.

Mukoid plaklar stres gibi dış etkenler ile birleşince vücudumuzda kolay kilo verememe, yorgunluk ve kabızlık gibi sorunlar baş gösterir. İşte tam da bu sorunlarımızdan kurtulmak için detoks nasıl yapılır bilmemiz gerekmektedir.

Evde Detoks Yapılabilir Mi?

Detoks yapmak aslında çok zor bir şey değildir. Evde detoks yapabileceğiniz gibi özel güzellik merkezlerinin de belirli sürelerle oluşturdukları detoks sınıfları olmaktadır. Evde kendi rahatlığınızda detoks yapmaz sizi olduğunuzdan çok daha sağlıklı hissettirecektir. Evde bir kaç uygulamayı hayatınızın sürekliliğine koyduğunuz vakit detoks programını da çok kolay uygularsınız.

Detoks Çayları

Sarımsak Çayı: Sarımsak çok güçlü bir antioksidandır. Ayrıca sarımsağın vücudu toksinlerden arındırma özelliği de bulunmaktadır. Üstelik sarımsak çayı, sarımsağı yediğinizde olduğu kadar keskin bir koku barındırmamaktadır. Bundan dolayı da sarımsağı çay olarak tüketmek detoks programı yapanların vazgeçilmezidir.

Yeşil Çay: yeşil çay serbest radikaller ile savaşmak için oldukça güçlü bir silahtır. Ayrıca yeşil çayın fazla kiloların atılmasında da yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca yeşil çay antioksidan bakımından da en zengin bitki çaylarının arasındadır.

detoks çayı  Detoks Çayları Nelerdir? detoks c  ay
detoks çayı

Zencefil Çayı: zencefil bitkisi yan etkisi bulunmayan bir bitkidir. Ayrıca zencefil hem vücudu temizler hem de sindirim sistemini düzenler. Ayrıca zencefil çayının tadı da kötü değildir. Limonlu olarak hazırlayabileceğiniz zencefil çayının damak tadınıza uygun bir çay olacağından emin olabilirsiniz. Zencefil çayı ile detoks, çok daha etkili olacaktır.

Kuşburnu Çayı: kuşburnu meyvesi C vitamini bakımından aşırı derecede zengindir. Ayrıca  kuşburnu çayı normal zamanlarda da tadının çok güzel olması sebebi ile sıklıkla tercih edilmektedir. Detoks sırasında kullanabileceğimiz kuşburnu çayının içerisinde bulunan antioksidanların bazı kanser hücrelerinin yayılmasını önleyecek kadar güçlü olduğu düşünülmektedir. Detoks sırasında vücudunuza bir miktar antioksidan takviyesi ve bir miktar da C vitamini takviyesi için kuşburnu çayı tam da yerinde olacaktır.

Zerdeçal Çayı: zerdeçal genellikle sadece yemeklere tat katması için kullanılan baharatlar arasında bulunmaktadır. Lakin sadece yemekleri tatlandırmak için kullanılan zerdeçalı çay olarak da tüketmek sağlığa oldukça yararlıdır. Zerdeçal çayı içenler karaciğer ve safra keselerini destekleyebilirler. Bu organlar vücuttaki zararlı maddelerin elenmesinde görev almaktadırlar. Zerdeçal çayı da bu organları vücuttaki zararlı maddelerin atılması için teşvik etmektedir.

Mate Çayı: Mate çayı metabolizmayı hızlandıran çaylar arasındadır. Ayrıca yağ yakımını hızlandırıcı etkisi de bulunmaktadır. Kafein maddesine benzer özellikte olduğundan dolayı Mate çayı enerji vermektedir. Ayrıca Mate çayının en önemli özelliği vücudunuza enerji verirken tansiyonunuzu da yükseltmez.

Karahindiba Çayı: Bahçe işleri ile uğraşan birçok kişi karahindiba bitkisini hiç sevmezler. Hatta bu bitkiden kurtulmak için ellerinden geleni de yapmaya hazırdırlar. Lakin konu sağlık olduğunda en çok tercih edilen bitkilerden biri de karahindiba’ dır. Karahindiba bitkisi vücudumuzun kendi doğal detoksu için  çok gerekli olan enzimlerin seviyelerinin artmasına yardımcı olmaktadır. Üstelik karahindiba çayının tadı da oldukça güzeldir.

Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz detoks çaylarının dışında özel olarak birkaç bitkinin ya da bir kaç maddenin karıştırılarak yapıldığı çaylar da mevcuttur.

Detoks Çayları Ne Zaman İçilmelidir?

Detoks çayı kullananlar genellikle detoks çaylarının ne zamana içilmesi gerektiğini merak ederler. Bu sorunun cevabı ise yazımızda saklıdır. Diyetisyenler ya da diğer isimleri ile beslenme uzmanları detoks çaylarının genellikle sabah uyandıktan sonra ve akşam yatmadan önce içilmesini söylemektedirler.

Bunun nedeni ise detoks çayı sabah uyandıktan sonra içilir ise vücuda canlandırıcılık, zindelik ve enerji vermesidir. Akşam yatmadan önce içilen detoks çayının da rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Lakin bu özellikler için içtiğiniz çayın da hangi detoks çayı olduğu önemlidir.

Ayrıca günde bir kaç bardak detoks çayı tüketimi de sıklıkla izin verilmektedir. Lakin bu iznin geçerli olabilmesi için kafein maddesine hassasiyetinizin olmaması gereklidir.

Çay Detoksunun Etkisini Arttırmak

Eğer detoks çayı tarifleri ile bir detoks programı uyguluyorsanız bu programın etkisini daha da arttırmak da sizin elinizdedir. Detoks yaparken hangi çayı tercih ettiğinizin öneminin yanı sıra bu çayları tüketirken aldığınız besinlerin ne olduğu da önemlidir.

Kesinlikle kızartma gibi vücudunuzda başlamış olduğunuz detoksu bozacak besinler tüketmemelisiniz. Detoks sırasınca ve aslında tüm hayatınız boyunca bol sebze ve meyve yemekli, tam tahıllı gıdalar ve kaliteli yağlar içeren besinler ile beslenmelisiniz. Tüm bunları uyguladığınızda içtiğiniz detoks çaylarının etkisi de bir hayli artmış olacaktır.

error: Copyright! Yaşamloji