aşırı terleme nasıl önlenir bitkisel çözüm  Aşırı Terleme Nasıl Önlenir Bitkisel Çözüm asiri terleme nasil onlenir bitkisel cozum
aşırı terleme nasıl önlenir bitkisel çözüm

Aşırı Terleme Nasıl Önlenir Bitkisel Çözüm

Aşırı Terleme Neden Olur

Gündelik yaşamı olumsuz yönde etkileyen terleme çoğu zaman baş edemediğimiz problem haline dönüşür. Nedenini bilmediğiniz sıkıntınıza çözüm bulmakta oldukça güç bir hal alır.

Aşırı terleme birçok sebebe dayalı olabilir. Bazen bu durum hastalık habercisi bile olabilir. Aslında vücut terlemeye de ihtiyaç duymaktadır fakat aşırı terleme bizim için pekte ihtiyaç sayılmamaktadır.

Terleme, vücudumuzun soğuk ve sıcak karşısında dengesini korumasını sağlar. Yani bu duruma aynı zamanda vücut ısısının ayarlanması mekanizmasıdır. Bu mekanizma ise istem dışında çalışmaktadır. Ter vücuttan uzaklaştırılırken bu terin içinde tuz ve de zararlı maddeler bulunur. Bu görevi üstlenen yapılar ter bezidir. Ter bezi apokrin ve ekrin olmak üzere iki şekildedir. Ekrin olan ter bezi vücudun her yanını sarmalamıştır. Apokrin ter bezi ise genel olarak koltuk altı , ense , göğüs gibi bölgelerde bulunmaktadır. Yaz ayı boyunca sık karşılaştığımız terleme aşırı olduğu durumda kişiyi ve çevresindekileri rahatsız etmektedir. Normal şartlarda bir metrekareye karşı olarak dakika içinde bir milimetre ter salgılanmaktadır. Bu düzey otuz ile kırk kata kadar çıkabilmektedir. Normal üstündeki terleme durumuna hiperhidroz yani aşırı terleme denilmektedir. Aşırı terlemenin önüne azda olsa bakım ile geçilse de tamamen çözümü mümkün olamıyor. Sıkça ayak , koltuk altı , el ve de yüzde oluşan aşırı terleme durumunda kişi sosyal hayatında olumsuz etkilenmektedir. Bu sorun hekim tarafından çözüme ulaşması gereken durumdur. Terlemeye başka bir hastalık neden oluşturabileceği gibi aynı zamanda aşırı terleme psikolojikte olabilmektedir.

Aşırı terleme nedenleri

Aşırı terleme geçireceğiniz bir hastalık sonucu artma gösterebilmektedir. Bir çok hastalığın sonucunda

Aşırı terleme problemiyle karşı karşıya kalmanız mümkündür.

Böbrek üstü bezi rahatsızlıkları ,şeker hastaları , obezite , kalp krizi , kanser , stres , tiroid bezinin fazla çalışması gibi durumlar karşısında aşırı terleme problemleriyle karşılaşmamız mümkündür. Bu durumun yanı sıra ise bazı hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılan ilaçlarda aşırı terleme probleminin nedenleri arasında yer almaktadır. Bu durumun dışında toplumun az kısmını kaplayan kesiminde sempatik sistem aktivitesinin aşırı çalışması nedeniyle oluşabilen rahatsız edici bir durumdur. Doğuştan gelmesiyle birlikte nedeni henüz bilinmiyor. Stres , korku , sıkıntı veya heyecan gibi durumda ise aşırı derecede görülmektedir.

Aşırı terleme psikolojik sorunlara yol açar mı ?

Aşırı terleme sıkıntısının nedeni psikolojik bir hastalık belirtisi olabildiği gibi aynı zamanda psikolojik hastalıktan dolayı da oluşabilmektedir. Hayatı zorlaştırabilen ve olumsuz etkileri olan bu durumla sıkça karşı karşıya gelebilirsiniz. Terleme esnasında terleyen kişinin sürekli olarak terleyeceğini düşünmesiyle daha fazla terlemesi görülebilir.

Sosyal hayatı zorlaştıran diğer durum ise terin kokması durumudur. Kişi toplum içinde oldukça sıkıntılı ruh haline bürünür. Bu durumun yanı sıra ellerde oluşan terlemeler de kişiyi daha da çok sıkıntıya sokar. Kişi tokalaşma öncesinde elindeki teri silme gereği duyar ve aynı zamanda elim terli mi sorusunu sıkça düşündürür. Yapılan araştırmaların sonucu aşırı terleyen kişilerin toplumdan bir adım geriye çekildiğini göstermiştir.

Aşırı terleme bitkisel çözüm

Tedaviden önceki aşama aşırı terlemenin altında yatan sebebinin ne olduğunun saptanmasıdır. Bu durum ile altta yatan bir hastalık neden oluyorsa hastalığın tedavi edilmesiyle önüne geçilebilmektedir. Eğer aşırı terlemenin nedeni bir türlü bilinmiyorsa bu problem doğuştandır dememiz mümkündür.

Bu durum karşısında seçtiğiniz kıyafete özenmenizde fayda vardır. Hafif giysiler tercihiniz olmalıdır. Ardından ise psikoterapi ve de ilaç tedavisi etkili sonuçlara varmanızda etkili olacaktır.

Aşırı terlemeye botoks etkisi :

Günümüzde hastalıkların tedavi yöntemleri hızla gelişmiştir dememiz mümkündür. Artık aşırı terleyen hastalara da botoks uygulaması yapılmaktadır. Tercih edilen bir zehir yardımıyla sık olarak koltuk altı bölgesi çevresi tercih edilmektedir. Aynı zamanda avuç içi ve ayaklarda da etkili bir tedavi yöntemidir.

Aşırı terleme nedenleri nelerdir ?

  • Çocuklarda oluşan C ve de D vitamininin eksikliğinden kaynaklı durumlarda.
  • Akciğerde oluşan rahatsızlıklar sonucunda
  • Çok fazla aşırı baharat tüketimi nedeniyle
  • Diyabet hastaları da özellikle bu duruma maruz kalıyordur.
  • Kan şekerinin düşük olmasından kaynaklı da aşırı terleme problemiyle karşılaşmak mümkündür.
  • Alkol tüketimi nedeniyle
  • Yaz ayları boyunca yani sıcak havalar boyunca
  • Menopoz döneminde

Kanser gibi ciddi ciddi rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir.

Aşırı terleme şikayetiyle ne zaman doktora başvurulmalıdır ?

Eğer terleme şikayetiniz yanında göğüs ağrısı , hızlıca atan nabız , ateş , kilo kaybı ya da nefes darlığı gibi sorunları da beraberinde getiriyorsa hipertiroidi ya da enfeksiyonu işaret ediyordur.

Çok sık terliyorsanız terinize çözüm bulamıyorsanız bu durumda hemen doktorunuza danışmanızda yarar vardır.

Terleme beraberinde göğüste ağrıya nedeen oluyorsa ya da bi basınç oluşuyorsa doktora başvurmanızda yarar vardır .

Tüm bu şikayetlerin yanında aynı zamanda kilo kaybınız var ise uyku düzeniniz de bozulmuş ise doktora başvurun.

 

error: Copyright! Yaşamloji