adet sanıcısı nasıl geçer evde Adet Sancısı Nasıl Geçer Bitkisel Evde Tedavi Adet Sancısı Nasıl Geçer Bitkisel Evde Tedavi adet sancisi nasil gecer evde ne iyi gelir
adet sanıcısı nasıl geçer evde

Adet Sancısı Nasıl Geçer Bitkisel Evde Tedavi

Adet sancıları kaderiniz olmasın. Kadınların her ay düzenli yaşadığı adet kanamaları, bazı kadınlar için çok zor olmaktadır. Adet sancısına ne iyi gelir yazımızı da okuyarak evde bitkisel tedavi yöntemlerini öğrenebilir siniz.

Adet döneminin ilk birkaç günü, çok şiddetli sancılar yaşayan kadınların, bu sancılardan kurtulmak için kullandığı bazı ağrı kesici ilaçlar da adet kanamasını hızlandırabilmekte veya kanamayı tamamen durdurmaktadır. Bu sebeple adet döneminde, yaşanan sancılar için ilaç kullanmadan önce doktora başvurmakta fayda vardır.

Adet sancıları her hangi bir rahatsızlıktan kaynaklanmıyorsa, çeşitli bitkiler ve evde yapılan uygulamalar ile adet sancılarını minimuma indirmek mümkündür. Yoğun ağrı yaşayan kadınların, bu dönemde bitki çaylarından tüketmesi ve birkaç saat dinlenmesi önerilmektedir. Uyku da veren bu çaylar, vücudu rahatlatacak ve sancıların bir süre fark edilmesini engelleyecektir.

Adet Döneminin İlk Başladığı Gün Banyo Yapmak Sakıncalıdır

Adet döneminin ilk günlerinde, kanama çok fazladır. Bu dönemde oturarak banyo yapmak rahme su kaçmasına sebep olacaktır. Kanamanın ilerlediği kanalları tıkayan su, adet sancılarını da artırır. Bu sebeple kanamanın yoğun olduğu dönemde yani ilk gün banyo yapmamak, çok gerekli durumlarda ayakta yıkanmak gerekir.

Adet Döneminde Ayaklar Sıcak Tutulmalıdır

Adet döneminin başladığı andan itibaren, ayaklar sıcak tutulmalıdır. Adet sancıları en çok ayakları üşütmeye bağlı olarak artış gösterir. Yaz aylarında terlik kullanılmalı, kış aylarında ise mutlaka çorap giyilmelidir. Bir günlüğüne alınan bu önlem sayesinde, adet sancıları kısa süre içinde kesilecektir.

Adet Dönemi Yaklaşırken Beslenme Nasıl Olmalıdır? Neler Yenmeli ve Yenmemeli?

Adet döneminde yoğun baş ağrısı ve şişlik yaşayan kadınların adet dönemi yaklaşırken, tuzlu yiyeceklerden uzak durması gerekir. Oluşan ödem ise maydanoz suyu ve ıhlamur suyu içilerek giderilir. Adet dönemini sinir ve stresli yaşayanların, bu dönemde B vitamini içeren yiyeceklerden ve B vitamini içeren ilaçlardan kullanması gerekmektedir. Ayrıca bol miktarda balık, beyaz et, lifli gıdalar, ceviz, badem, kuru incir ve kuru kaysı adet dönemi yaklaşırken kullanılması gereken besinlerdir. Kanamayı şiddetli geçiren kadınların, bu besinleri tüketerek vücuduna enerji kazandırması mümkündür. İçeriğindeki protein ile bu besinler adet kanamasının vücuda verdiği hasarı anında takviye edecektir. Un ve unlu gıdaların tüketilmemesi önerilmektedir. Adet dönemi başlamadan önce, beyaz un yerine kepekli undan yapılan, tam tahıllı ekmek kullanmak, adet döneminin daha rahat geçirilmesini sağlayacaktır.

Adet Dönemi Yaklaşırken Bol Sıvı Tüketilmelidir

Günde iki litre su tüketmek, adet kanamasının rahim kanallarından rahat geçmesini sağlayacak ve adet sancısını minimuma indirecektir. Yine bu dönemde tüketilen bitki çayları adet dönemindeki gecikmeyi, sancıları ve gergin ruh halini giderecektir. Bu dönemde bol sebze ve meyve yenmeli, hafif ve suyu gıdalara ağırlık verilmelidir.

Adet Sancıları Başladığında Evde Tedavi için Neler Yapılabilir?

Özellikle genç kızların yoğun yaşadığı adet sancıları, âdet döneminin ilk başladığı gün fazla yaşanmaktadır. Sancı sebebi ile yatakta kıvranan ve hayatı olumsuz etkilenen kadınların, bu dönemde alabileceği bazı önlemler vardır. İlaç kullanmak istemeyen ve doğal ürünler ile adet sancılarından kurtulmak isteyen kadınlar, bazı uygulamalar, bitki çayları ve değişik kürler ile adet sancılarını minimuma indirebilir.

Adet sanıcısına iyi gelen çaylar nelerdir

Adet sancıları için kullanılan bitki çayları; sancıyı geçirmekte, bedeni rahatlatmakta ve uyku getirmekte oldukça etkilidir. Adet sancısı başladığı anda kaynatılarak içilen bu bitkiler, kısa süre içinde sancınızı kesecek ve uykunuzu getirecektir.

Karına ve Ayaklara Sıcak Su Torbası Koymak

Karın bölgesine ve ayaklara yerleştirilen sıcak su torbaları, adet sancılarını bir miktar hafifletir. Sancı başladığı anda yapılan bu uygulamaya ek olarak, yüksek yastık kullanılmalı ve ayaklar aşağıda tutularak, kan akışı hızlandırılmalıdır.

Hangi Bitkiler Adet Sancılarını Keser?

Adet sancıları başladığı anda hazırlanan bitki çayları, adet sancılarını hafifletecektir. Sancıyı kesmek için kullanılan bitkiler, aynı zamanda kanamayı düzene sokan ve vücudu rahatlatan bitkilerdir. Her ay adet sancısı yaşayan kadınların, aktardan bu bitkileri edinerek evde bulundurmasında fayda vardır.

Adet Ağrılarına İyi Gelen Zerdeçal ve Söğüt Kabuğu

Zerdeçal ve söğüt kabuğu, adet döneminde oluşan şişliklerin ve ağrının giderilmesinde oldukça etkilidir. Her iki bitkiden de bir tutam kaynar suyun içine atılıp, on dakika demlenmesi beklenmelidir. On dakikanın sonunda süzülerek içilen bitki çayı, kısa süre içinde adet ağrılarının kesilmesini sağlayacak ve vücuttaki ödemi atacaktır.

Civan Perçemi Ve Aslanpençesi Karışımı

Adet sancılarını kesen bu dönemde rahatlama sağlayan diğer bitki çayı; civanperçemi ve aslanpençesi ile hazırlanmaktadır. Kaynar suyun içine eşit miktarda atılan bitkilerin on dakika demlenmesi beklenmeli, on dakikanın sonunda süzülerek aç karnına içilmelidir. Yoğun yaşanan ağrılarda bu çaydan 3 saat ara ile birkaç defa hazırlayıp tüketmek mümkündür. Kanamayı da kontrol altına alan bu bitki çayı, her kullanımda taze hazırlanarak tüketilmelidir.

Çobançantası ve Adaçayı Karışımı Adet sancısına bitkisel tedavi

Her iki bitkide vücudu rahatlatma ve sancıyı kesme özelliği ile bilinir. Eşit miktarda çobançantası ve adaçayı kaynar suyun içinde on dakika demlenmeli ve süzülüp içilmelidir. Her ay adet döneminde ağrı yaşayan kadınların adet dönemi yaklaştığında bu bitkileri bir hafta kullanması önerilmektedir.

Adet Ağrılarına iyi gelen Safran ile Hazırlanan Çay

adet sancısına iyi gelen kürler çaylar Adet Sancısı Nasıl Geçer Bitkisel Evde Tedavi Adet Sancısı Nasıl Geçer Bitkisel Evde Tedavi adet sancisina iyi gelen kurler caylar
adet sancısına iyi gelen kürler çaylar

Adet dönemini yoğun ağrılar ile geçiren kadınların, adet dönemi başlamadan üç gün önce kullanmaya başlaması gereken safran çayı, bir su bardağı suyun içine bir tutam safran atılıp on dakika kaynatılarak hazırlanmaktadır. Kaynama süresi biten çayın, süzülerek aç karnına içilmesi gerekir. Günde yaklaşık üç defa içilen safran çayının, her seferinde taze olarak hazırlanması önerilmektedir. Oldukça şifalı olduğu için pahalı olan ve az bulunan safran bitkisi, diğer birçok hastalığa da iyi gelecektir.

Adet Sancısını Hafifleten Kürler

Soğan Kürü

Adet gecikmesinde adet sancılarında kullanılan soğan kürü, adet dönemi yaklaştığında kullanılmaya başlanmalıdır. Bir adet soğanın kabuğu ile birlikte tepesine vurulmalı ve kaynayan bir litre suyun içine atılmalıdır. Yaklaşık on dakika kaynatılan soğan ve su karışımı ocaktan alınarak, içinden soğan çıkartılır. Hazırlanan su gün içinde 4 defa yemeklerden yarım saat önce içilir. Adet döneminden yaklaşık bir hafta önce kullanılmaya başlanan soğan kürü, her gün yeniden hazırlanmalı ve taze olarak tüketilmelidir.

Kuru Nane, Ada Çayı, Anason, Papatya İle Hazırlanan Kür

Nanenin rahatlatıcı etkisi adet döneminde kadınların oldukça işine yarayacaktır. Papatya ise uyku düzensizliklerinde kullanılır. Anason birçok ağrı kesicinin hammaddesidir. Bu bitkiler eşit miktarda karıştırılarak hazırlanan bitki çayı ise adet sancılarını hafifletmektedir. Kaynar suyun içine birer tatlı kaşığı atılan kuru nane, ada çayı, anason ve papatya, on dakika bekletilmeli ve süzülerek taze olarak günde 3-4 defa içilmelidir. Adet döneminde yaşanan sinirlilik halini ve sancıları kısa süre içinde kesecektir.

Tarçın Bal Ve Limon Suyu İle Hazırlanan Kür

Her ay düzenli olarak adet sancısı yaşayan kadınların, tarçın, limon ve bal ile hazırlanan kürü, adet sancısı başlamadan kullanması önerilmektedir. Böylece sancıların başlaması engellenecektir. Bir su bardağı kaynar suyun içine, yarım limon suyu, bir tatlı kaşığı tarçın ve bir tatlı kaşığı bal karıştırıp gün içinde birkaç defa tüketilmelidir. Doğal ürünler ile hazırlanan bu karışım, oluşan ağrıları kısa süre içinde yok edecektir.

error: Copyright! Yaşamloji